İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak: Sunak kim, vaatleri ne?

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
İngiltere’de, eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni önderi seçildi.

Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100’ünün takviyesini alamadığı için yarıştan çekildi.

Sunak bunun üzerine milletvekilleri ve parti üyeleri içinde oylama yapılmadan seçimi kazandı.

42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin çağdaş tarihli en genç başbakan olacak.

Kral 3. Charles’ın en kısa müddette hükümeti kurma bakılırsavini Sunak’a vermesi bekleniyor.

Yarın resmen başbakanlık bakılırsavini devralması beklenen Sunak Muhafazakar Partili milletvekillerine bir konuşma yaptı.

Muhafazakar Milletvekili Simon Hoare Sunak’ın bunun kuvvetli bir devir olacağını ve kolay karşılıklar olmadığını dediğini aktardı.

Hoare “Kesinlikle bir genel seçim olmayacağını, muhalefet partilerinin de niye seçim istediğini anlayabildiğini söylemiş oldu “dedi.

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün akşam liderlik yarışına katılmayacağını açıklamıştı.

Johnson, yarışa katılmak için kâfi takviyeye sahip olduğunu lakin adaylığının gerçek olmadığı kararına vardığını söylemiş ve Muhafazakar Parti’nin 102 milletvekilinin kendisini desteklediğini argüman etmişti.

Ancak bugüne kadar Johnson’a kamuoyu önünde dayanak açıklayan milletvekillerinin sayısı 58’di.

İngiltere’de muhalefet partileri ise bir an evvel erken seçime gidilmesi daveti yapıyor.

Sunak kim, vaatleri ne?

Sunak, yazın istifasıyla Boris Johnson’ın nazaranvden ayrılmak zorunda kalmasında kıymetli rol oynamıştı.

Rishi Sunak, Johnson’ın istifasının akabinde iktidardaki Muhafazakar Parti’de liderlik yarışına katıldı.

Sunak, Muhafazakar Parti milletvekilleri içinde en çok takviye alan adaydı. Lakin partinin üyeleri onu değil Dışişleri Bakanı Liz Truss’ı seçmişti.

2020 yılının Şubat ayında Maliye Bakanı olan Sunak birkaç hafta ortasında Covid salgını ve kapatmalarla büyük bir daralmaya giren iktisadın idaresindeydi.

Yazın yürütülen başbakanlık yarışında enflasyon denetim altına alınıncaya kadar vergilerde indirim yapmayacağını söyleyerek başka adaylardan farklı bir çizgide duran Sunak, önde gelen eski kabine üyelerinin takviyesini aldı.

Maliye Bakanlığı periyodunda sıhhat ve toplumsal yardım bütçesini desteklemek maksadıyla toplumsal sigorta primlerini yükseltmiş, bununla birlikte prim ödeyecek taban gelir sonunu artırmıştı.

Sunak başkan seçilirse şu adımları atmayı vadetmişti:

• Enflasyon denetim altına alındıktan daha sonra vergilerde indirime gitmek
  • Bir daha sonraki yasama yılının sonuna kadar gelir vergisini düşürmek
  • Kamu çalışanlarının fiyat pazarlıklarını bağımsız bir heyete devretmek
  • 2023 Nisan ayı itibariyle kurumlar vergisini yüzde 19’dan yüzde 25’e çıkarmak
  • Savunma bütçesini mevcut GSYİH’nın yüzde 2’si seviyesinde sürdürmek
Birinci Covid dalgası sırasında 40 yaşına giren Sunak, Maliye Bakanlığı periyodunda biroldukçaları için kamu maliyesinin başında istikrarlı ve itimat veren bir idare sergiledi.

2020 yılının ilkbaharında pandemi sürecinde halkı desteklemek için “ne gerekiyorsa” yapmayı vadeden Sunak, 350 milyar sterlinlik bir yardım paketi deklare etti ve o devir kamuoyu nezdinde harikulade puan topladı.

Fakat İngiltere ekonomisindeki fırtınalar bir türlü dinmedikçe bu puanlar eridi ve hepsinin üstüne Sunak 2020 yılında Başbakanlık binasında Covid kurallarını ihlal eden yetkililerden biri olarak polis tarafınca para cezasına çarptırıldı.

Bu yılın Nisan ayında Sunak ve milyarder bir iş insanı olan fakat vergisini bu ülkede ödemeyen eşi Akshata Murty’nin mali durumu ve vergi cennetleriyle alakaları konusundaki argümanlar önemli tartışma yarattı.

Murty çabucak sonrasında eşi üstündeki siyasi baskıyı hafifçeletmek için ülke haricinde elde ettiği gelirlerin vergisini İngiltere’de ödemeye başlayacağını açıklamak zorunda kaldı.

Independent gazetesi Sunak’ın vergi cenneti olan British Virgin Adaları ve Cayman Adaları’ndaki şirketlerden gelir elde ettiğini ileri süren bir haber yayınladı.

Sunak’ın sözcüsü argümanları yalanlayan bir açıklama yaptı.

Oxford Üniversitesi’nde ideoloji, siyaset ve iktisat okudu

1980 Southampton doğumlu Sunak’ın her ikisi de Hint kökenli olan anne ve babası İngiltere’ye Doğu Afrika’dan 1960’larda göçmüş.

Son derece seçkin bir özel okul olan Winchester Koleji’ne giden Sunak, yaz tatillerinde garson olarak çalıştı.

ondan sonrasında Oxford Üniversitesi’nde ideoloji, siyaset ve iktisat okudu. Lisansüstü yaptığı Stanford Üniversitesi’nde, dev bilişim şirket iInfosys’in kurucularından, Hint asıllı milyarder Narayana Murthy’nin kızı ve mirasçısı olan eşi Akshata Murthy ile tanıştı.

bir süre Goldman Sachs şirketinde analist olarak çalışan Sunak çabucak sonrasında iki yüksek riskli yatırım fonunun kuruluşuna ortak oldu.

şahsi serveti en büyük Muhafazakar milletvekillerinden biri olduğu düşünülen Sunak, varlığı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmadı.

2015 yılından bu yana Yorkshire bölgesindeki Richmond’dan Muhafazakar milletvekili olan Sunak, Theresa May hükümetinde bakan yardımcılığı yapmış, ondan sonrasında Boris Johnson hükümetinde Hazine baş müsteşarlığına getirilmişti.

2020 yılı Şubat ayında Maliye bakanlığına getirilen Sunak, başlangıçta Boris Johnson’un sıkı bir destekçisiydi ancak onun sonunu getiren birinci istifalardan birini gerçekleştirdi.

İstifa mektubunda iktisada yaklaşımının Johnson’unkinden temel farklılıklar içerdiğini söylemiş oldu.

Brexit kampanyası sırasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını savunan Muhafazakarlar içinde yer aldı.

O devir kaleme aldığı bir yazıda İngiltere’nin, AB’den ayrılmakla daha özgür, daha adil ve daha gönençli bir ülke olacağı görüşünü savundu.

Brexit’i savunurken lisana getirdiği bir diğer sebep ise göçün sonlandırılması ve “ülkenin kendi sonlarını denetim edebilmesi” imkanı idi.

Etnik kökeni değerli mi?

Tıpkı Johnson hükümetinden istifa eden lakin liderlik yarışına girmeyen eski Sıhhat Bakanı Sajid Javid üzere Rishi Sunak da anne ve babasının göçmen olmasının, kendisinin ise İngiltere’de doğmuş olmasının değerli olduğunu söylüyor.

2019’da BBC’deki bir mülakatında, “Benim annem babam buraya göçtüler. ötürüsıyla anne babaları öbür yerde dünyaya gelmiş, burada bir hayat kurmaya göçmüş, kendileri ise burada doğmuş bir nesilden kelam ediyoruz” demiş ve eklemişti:

“Yetiştiğim kültüre uygun olarak hafta sonları tapınağa gidiyorum. Hinduyum. Lakin hem de Cumartesi günleri Southampton futbol grubunun maçındayım. Bunların ikisini de yapıyorsunuz.”

Yetişirken epeyce fazla ırkçılıkla karşılaşmadığı için şanslı olduğunu söyleyen Sunak, buna karşılık hiç unutamadığı bir olayı aktarmıştı:

“Muhtemelen ergenlik devrinin ortasındaydım. Küçük erkek ve kız kardeşlerimle birlikte ayak üstü yemek yenen bir restorana gitmiştik. Ben onlara göz kulak oluyordum. Yakınımızda birileri oturuyordu. Ve ömrümde birinci sefer etnik kökenle ilgili fazlaca nahoş şeyler söylendiğini duydum. Canım yanmıştı. Hala hatırlarım. Hiç unutmadım.”

Mülakatın sonunda Sunak, bu tıp bir şeyin bugünün İngiltere’sinde yaşanabileceğini hiç sanmadığını da söylemişti.

BBC Türkçe