İngiltere kabinesinde değişiklik

Cotardam

Global Mod
Global Mod
İngiltere kabinesinde değişiklik İngiltere’de Başbakan Boris Jonhson hükümetinde Dışişleri, Adalet, İskan, Memleketler arası Ticaret ve Eğitim Bakanlıkları vazifelerinde değişikliğe gidildi. 3 bakan yeni kabinede kendine yer bulamazken, en dikkat çeken değişiklik Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Adalet Bakanlığına getirilmesi oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinede değişikliğe gitti. Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklama göre Adalet Bakanı Robert Buckland, İskan Bakanı Robert Jenrick ile Eğitim Bakanı Gavin Williamson nazaranvden alınırken, yeni kabinede kendilerine yer bulamadı. Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise Adalet Bakanlığına, Milletlerarası Ticaret Bakanı Liz Truss Dışişleri Bakanlığına getirildi. Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi, değişikliğin emelinin “salgından daha sonra daha kuvvetli ve birleşik bir takım oluşturmak” olduğunu söz etti.

EĞİTİM, ADALET, İSKAN BAKANI VAZİFEDEN ALINDI

Kabinede yapılan değerli değişikliklerden biri 2 yıldır Eğitim Bakanlığı nazaranvini sürdüren Gavin Williamson vazifeden alınması oldu. William son değişikliğin akabinde yaptığı açıklamada, “Eğitim Bakanı olarak hizmet etmek bir ayrıcalıktı. Global salgının zorluklarına karşın eğitimde önderlik ettiğim reformlardan gurur duyuyorum” dedi. Williamson salgın niçiniyle okulların kapatılması ve bu süreçteki kararları yüzünden tenkit oklarının amacındaydı.

Adalet Bakanı Robert Burckland da bakılırsavden alınan isimler içinde yer aldı. Buckland, “Son 7 yıldır hükümete, son 2 ise yıldır adalete hizmet ediyor olmak bir onurdur” tabirini kullandı. İskan Bakanı Robet Jenrick ve Muhafazakar Parti Eş Lideri Amanda Milling’in de kabinedeki nazaranvlerine son verildi. İskan Bakanı Robert Jenrick’in yerine Kabine Ofisi Bakanı olarak vazife yapan Michael Gove getirildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI RAAB, ADALET BAKANI OLDU

Başbakan Johnson’ın yaptığı en dikkat alımlı değişik ise Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Adalet Bakanı olarak atanması oldu. Raab’ın ayrıyeten Başbakan Yardımcısı olduğu duyuruldu. İngiltere medyası, Dışişleri Bakanı iken Afganistan krizini ele alış biçimi niçiniyle eleştirilen Raab’ın bakılırsav değişikliğini, kabine bakanları içindeki “en yüksek profilli değişiklik” olarak kıymetlendirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA LİZ TRUSS GETİRİLDİ

Dışişleri Bakanlığına Raab’ın yerine Memleketler arası Ticaret Bakanı olarak vazife yapan Liz Truss getirildi. Kabine ortasında bakılırsavi değiştirilen bakanlardan biri olan Kültür Bakanı Oliwer Dowden ise Kabine Ofisi Bakanı olarak atandı. Dowden ayrıyeten Amanda Milling’in yerine Muhafazakar Parti Eşbaşkanı oldu.

AŞI BAKANI NADHİM ZAHAWİ, EĞİTİM BAKANI OLDU

Covid-19 salgını devrinde hükümetin Aşı Bakanı olarak atadığı Nadhim Zahawi, yapılan son değişiklikle Eğitim Bakanı oldu.

NADİNE DORRİES KÜLTÜR BAKANI OLARAK MİSYON ALDI

Kabineye yeni katılan isimler içinde müellif ve sunucu olan Nadine Dorries Kültür Bakanı olarak yer aldı. Hazine Baş Sekreteri olan Stephen Barclay Kabine Bakanı ve daha evvel Milletlerarası Kalkınmadan Sorumlu Bakan olan Anne-Marie Trevelyan ise Milletlerarası Ticaret Bakanı oldu.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK VAZİFELERİNİ KORUDU

Kabinede yapılan değerli değişikliklerin akabinde Maliye Bakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Priti Patel, Sıhhat Bakanı Sajid Javid nazaranvde kalmaya devam eden bakanlar içinde yer aldı. Savunma Bakanı Ben Wallace, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İş Bakanı Kwasi Kwarteg, Çalışma ve Emeklilik Bakanı Therese Coffey, Etraf Bakanı George Eustice, COP26 Bakanı Alok Sharma, Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Galler Bakanı Simon Hart, İskoçya Bakanı Alister Jack, Brexit Bakanı Lord Frost da koltuğunu korudu.

Mark Spencer, Broness Evans, Jacob Rees-Mog üzere isimler ise kabinedeki yüksek nazaranvlerini koruyanlar içinde yer aldı.

(Aylin Albayrak/İHA)