Heykelin geleceğini belirliyorlar

CatWalk

New member
Seyhan Akıncı – Kemer Country Club’ta yazdan kalma bir gün… Orta ara esen rüzgârla kendini yere bırakan sonbahar yaprakları bize vakti hatırlatıyor. Etrafta tatlı bir heyecan. Pandemi içinden daha sonra ikincisi düzenlenen Heykelde Yeni Keşifler yarışının stant suramı gerçekleşiyor. Milliyet Sanat’ın genç heykel sanatkarlarını desteklemek için başlatmış olduğu proje bu yıl Mesa’nın sponsorluğunda gerçekleşti. Kemer Country Club’ın konut sahipliğinde bugün açılan stantta 10 sanatkarın yapıtı 25 Kasım’a dek görülebilecek. Atölyelerinde ya da kendi yaratım alanlarında bilhassa pandeminin tesiriyle izole kalan heykel sanatkarları bu stantla bir arada çağdaşlarıyla etkileşim kurma ve yapıtlarını sergileme fırsatı buluyor. Biz de bu tatlı telaş içerisinde standın küratörü Sabiha Kurtulmuş ve genç sanatkarlarla Heykelde Yeni Keşifler’in bu alanda üretim yapanlar için manası üzerine konuştuk.

En uygun mesken sahibi

Milliyet Sanat’ın galeri temsiliyeti olmayan genç sanatkarları desteklemek için başlatmış olduğu “Heykelde Yeni Keşifler” yarışının seçici heyeti tarafınca Özgür Ballı “Grotesk Palyaço”, Sesil Beatris Kalaycıyan “Güzel Avrat Otu ile Otoportre” ve Funda Çetgin “Hep beraber”yle 10 bin lira üretim dayanağı almaya hak kazanmıştı. II. Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’nın bugün açıklanacak olan birincisiyse yurt haricinde eğitim hakkının sahibi olacak. Sanatkarları sanatseverler ile koleksiyonerle buluşturmanın yanı sıra eğitim ve üretimler noktasında da destekleyen yarış için küratör Sabiha Kurtulmuş şunları söylüyor: “Heykel sanatı desteklenmesi gereken bir alan, ben de bir sanat profesyoneli olarak kâfi sayıda heykel sanatkarına ulaşmakta zorlanıyorum. Bilhassa pandemi daha sonrası insanların meskenleri ve hayat alanları geliştikçe daha fazla heykel görmeye gereksinim duyuyorlar. Dünyada bu alanda gereğince maddi kaynak yaratılmadığı için projeler hayata geçemiyor. Heykel müsabakasının ikincisinde iştirakçilerin hem üretimlerine takviye oluyoruz birebir vakitte müsabakanın birincisini yurt dışına gönderip kültürel etkileşim içerisinde daha faal olacağı bir program sunuyoruz. Genç sanat, genç heykel diyoruz fakat genç üretim aslında manası. Bu projeyle elimizden geldiğince hayli daha fazla heykel sanatkarını Türk çağdaş sanatına kazandırmayı hedefliyoruz. Bu tip projeler genç sanatkarların hayallerindeki çalışmaları ortaya koyacakları imkanlar sağlıyor. Sanatı desteklemek ismine yayınların epeyce önemli bir gücü var. Milliyet Sanat da 49 yıldır sanatın her alanına yer verip takviye oluyor. En düzgün mesken sahibi diyebilirim Milliyet Sanat için.”

“Çağdaş periyoda fazlaca süratli evrildik”

“Grotesk Palyaço” yapıtıyla dikkat çeken Özgür Ballı, “Heykel alanında üretim yapanların çalışmalarını gösterebilmelerine imkân sunduğu için müsabakayı organize edenlere hayli teşekkür ederim. Yapıtım takviyeye kıymet görüldüğü için hayli keyifli oldum. Dijital sanatla ilgileniyor ve dijital heykeltıraş olarak çalışıyorum. Yüksek lisans ve sanatta yeterlilik çalışmaları kapsamında grotesk kavramı üzerine fazlaca çalışmıştım. Dijital dünya içerisinde gitgide dönüşen, bozulan yapıların yüzümüze, bedenimize ilişkin noktaların giderek bozulduğunu ortaya koymaya çalışıyorum yapıtlarımda. Palyaçodaki grotesk kavramını bu söylemiş olduğim kavramlarla örtüştürerek ortaya bu yapıtı çıkardım. Şimdiki ve çağdaş sanat dediğimiz alanda Türkiye öbür ülkelerle yarışır bir noktada. Türk heykel sanatı klasik heykel periyodunu süratli atlattı ve çağdaş periyoda fazlaca daha süratli evrildi. Buradaki eserler de bunu deliller nitelikte.”

“Güzel Avrat Otu ile Otoportre”yle desteklenen yapıtlardan birini üreten Sesil Beatris Kalaycıyan büyük ölçekli yapıtların sergilenmesinin kıymetine vurgu yapıyor: “Bu tertip yardımıyla bu projeyi büyük ölçekte hayata geçirme imkânı yakaladım. Heykelin sergilenmesi mekânsal sorunlar de yarattığı için büyük ölçekli heykellerin sergilenmesi açısından epeyce âlâ bir imkan.”

“World Wide Web”in fısıldadıkları

“Dar Alanda Kısa Paslaşmalar III” ile kent ortasında sıkışan çocukluğa gönderme yapan Koray Bıyıklı çağdaşı olduğu sanatkarlarla etkileşim fırsatının kıymetinin altını çiziyor: “2017’de başladığım ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’ ismini verdiğim serinin üçüncüsü buradaki yapıtım. Bir futbol alanının sonlarını oluşturan çizgilerin metal konstrüksüyonla ele alınıp, buruşturulup heykelsi bir forma getirilmesinden oluşuyor. Burada sanatkarlarla ve sanat izleyicileriyle etkileşimde bulunuyoruz ve olağan olarak bunun dönüştürücü tesiri olacaktır.”

“World Wide Web” hayata bağlandığımız o ünlü üçlü. Güliclal Öner Yıldız, bu üç W’yla süratle gelişen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı kadar bizi ona mahkûm edişine de değiniyor: “Konularım genelde teknoloji ve bilim üstüne. Hem yararlarını hem ziyanlarını ele alıyorum. Teknoloji şayet olmazsa olmazımız fakat uzun kullanması işin içine katarak üretim yapıyorum. Bu çalışmamda bulut üstünde yavaşça kamburu çıkmış gözlerinde açma kapama tuşları olan kız çocuklarını işledim. Uzun müddet ekran başında kaldıkları için kamburları çıkmış ancak oradan da faydalanıyorlar gözleri açık. 2020 yılında ürettiğim bir eser ve Google’a sorduğumda internetin rengi mavi karşılığı karşıma çıktı bu yüzden maviye boyadım. Burada çağdaşım olan sanatkarlarla etkileşimde olmak mükemmel bir tecrübe. Herkes yalnız çalışıyor ve burada buluşup tecrübelerimizi paylaşmak harikulade bir his. Yalnız olmadığımızı, bir alanda savaş verdiğimizi gösteriyor.”

“Heykelde Yeni Keşifler” Seçici Şurası

Aslı Sümer (Artsümer Galeri Kurucusu)

Derya Yücel (Küratör/Sanat yazarı)

Ebru Özdemir (Limak Yatırım İdare Şurası Lideri /Koleksiyoner)

Fabio Lattanzi Antinori (Sanatçı / Heykeltraş)

Filiz Aygündüz (Milliyet Sanat Mecmuası Genel Yayın Yönetmeni)

Melike Bayık (Küratör / Muharrir / Sanat Danışmanı / Akademisyen)

Meltem Demirören Oktay (Demirören Holding İdare Şurası Lider Yardımcısı / Koleksiyoner)

Prof. Neslihan Pala (Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Heykel Kısım Başkanı)

Sabiha Kurtulmuş (Merkur Galeri Kurucusu /Sanat Danışmanı)

Sinem Keskinok (Mesa Mesken Sanayi A.Ş. / Tasarım Müdürü)

Seçkin Pirim (Sanatçı)