HD Kumaraswamy'nin annesi köylerde kayboldu. Yorum tartışmayı alevlendirdi

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Kongre, HD Kumaraswamy'nin sözlerine sert tepki gösterdi. (DOSYA)

Bengaluru:

JD(S) lideri HD Kumaraswamy'nin, Kongre hükümetinin Karnataka'da uygulamaya koyduğu beş garanti planı nedeniyle kırsal kesimdeki kadınların “konumlarını kaybettikleri” yönündeki yorumu, iktidar partisinden sert tepkilere yol açtı.

Bazı Kongre çalışanları, eski başbakanın Lok Sabha seçimlerine katıldığı Mandya'da “Kumaraswamy'ye geri dönün” sloganları ve pankartlarla protesto gösterisi düzenledi.

Başbakan Siddaramaiah ve Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar da yorumları nedeniyle kendisine saldırırken, Bay Kumaraswamy, kadınları yalnızca “masumiyetlerinin” Kongre yönetimi tarafından garanti adına kötüye kullanıldığı konusunda uyardığını söyleyerek bunu açıklığa kavuşturmaya çalıştı. planlar yaptığını ve ona hakaret etmediğini söyledi.

Hükümetin garanti programlarını kimin cebinden finanse ettiği sorulduğunda Bay Kumaraswamy, Cumartesi günü Tumakuru'da bir gezi sırasında şunları söyledi: “Bu (eyalet) hükümeti son seçimde (bundan dolayı) annelerimizin köylerde sahip olduğu beş garantiyi açıklamıştı.” Kendilerinin ve ailelerinin geçimlerinin ne olacağını düşünmek lazım.” “Onların (Kongre) beş garantiden başka bir şeyleri yok, her gün gazetelerde Başbakan ve Başbakan Yardımcısının fotoğraflarının yer aldığı reklam garantileri var, Rs'den fazla harcadılar 300 crore” dedi.

Siddaramaiah, Pazar günü Madikeri'de Bay Kumaraswamy'nin sözlerine sert tepki gösterdi ve bunun onun kadınlara yönelik zihniyetini ve duygularını gösterdiğini söyledi.

“Kayboldular derken ne demek istiyor? İki kez başbakanlık yapmış biri olarak kadınlar hakkında böyle konuşmasına insanlar tahammül edecek mi?” diye konuştu.

Kumaraswamy'nin eski bir başbakan ve JD(S) başkanının oğlu olduğuna dikkat çeken Bay Shivakumar şunları söyledi: “…Çok incindim ve (bu tür yorumlara) yanıt vermek istemiyorum.” Devletin saygısı beni binlerce kez çağırıyor, sanki kadınlar ayaklanmaya hazır gibi bir durum var (Kumaraswamy'nin açıklamasına karşı). (Kumaraswamy) kadınların bu sistemler yüzünden yoldan çıktığını söylüyor, ondan (yorumlar için) özür dilemesini istemeyeceğim… Başbakan.” Modi, Birlik Bakanları Nirmala Sitharaman ve Smriti Irani artık bir NDA ortağı olduğu için yanıt vermek zorundalar . Annelerimize, kız kardeşlerimize yönelik bu kadar aşağılayıcı sözlere hiç kimse tahammül edemez. Kumaraswamy açıklamasına açıklık getirerek Kongre'nin kendisi hakkında bunun dışında tartışacak başka bir şeyi olmadığını söyledi.

“Dün söylediğim şey, sizi, yani köylerdeki masum kadınları, garanti adı altında yanıltmaya çalıştıklarıydı. Onlara söyledim – sizi yetkilendirmeden, onlar (Kongre hükümeti) sizi sadaka isteyeceğiniz ve yoldan sapmadan bunun farkında olduğunuz bir konumda tutmaya çalışıyorlar…” dedi.

Kendisine siyasette hayatta kalma gücü veren kadınlara büyük saygı duyduğunu vurgulayan Kumaraswamy, şöyle konuştu: “Kadınlar benim annem ve kız kardeşlerim gibidir ve ben her zaman onlar için çalıştım. Kongreden bir şeyler öğrenmek zorunda değilim ve değilim.” Yanıt vermem gerekiyor.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)