Hayat fazlaca kısa yaşarken parla!

CatWalk

New member
Seray Şahinler – Milletlerarası performans sanatı platformu Performistanbul sanatkarı Ekin Bernay, geçtiğimiz 26 Kasım’da dünyanın en büyük müzelerinden Victoria & Albert’ta dikkat cazibeli bir işe imza attı. Londra’daki müzenin Rafaello odasında, sekiz büyük tablonun tam ortasında gerçekleşen 33 dakikalık performans izleyicileri adeta büyüledi.

Bernay’ın “Atlas” ismini verdiği performansın kıssası çok değişik. Sanatçı hayatta kalan en eski müzik kompozisyonu kabul edilen “Seikilos Epitaph”ın bestesinden ilham almış. Seikilos Anıtı, 1882-1883 senelerında Aydın- İzmir demir yolunun inşaatı sırasında Tralleis Antik Kenti’nde bulunan bir Eski Yunan gömü taşı. Üzerindeki müziksel gösterimi ile bilim insanlarının ilgisini çekiyor ve yapılan incelemeler kararı üzerinde yer alan şu tabirler tespit ediliyor: “Yaşarken parla / Hiç korkma / Hayat yalnızca kısa bir süre için var / Ve vakit / Hakkını talep ediyor.” İşte bu vakitsiz kelamlar Bernay’ı harekete geçirmiş. Ne acı ki bu anıt 1966’dan beri Danimarka Ulusal Müzesi’nde…

Omurganın sırrı

Performansın bir öteki yükü ise “omurga”da. Gökleri omuzlarında taşımaya mahkûm edilen Titan efsanesi “Atlas”, beraberinde kafatasımızı omurgaya bağlayan C1 isimli omura ismini veriyor. Bernay bu kemiğin dünyadaki insan tecrübesinin bir yansıması olduğuna inandığını söylüyor. Orman bilgeliği ve tasavvuftan fikirler ödünç alarak daha derine inen sanatçı, performansı dört kısım olarak ele alıyor: “Doğuyorum, yolda yürüyorum, sonsuz huzuruma ulaşıyorum ve vücudumun sonlarını aşıyorum.” Performans fizikî bir sunuşun yanı sıra “omurga”nın bugünkü sembolik manasını sorgulatacak bir metafor.

Hakikatin peşinde

“Atlas” bir tarafıyla de hakikat hissinin peşinde… Ömür ve mevt içindeki bir gelgit üzere. Sanatçı performansın bir kısmında yedi metre uzunluğundaki eteğiyle geriye yanlışsız yürüyor. Tıpkı hayat üzere. Lakin geriye yanlışsız gitgide heybemizdekileri nazaranbiliyoruz. Performans fikri Ekin Bernay’ın bir hakikat duygusu arayışında “Dünyadaki tüm tecrübelerimin yaratıldığı gerçekliğimin ekseni, nöronların ömür denen simülasyonun her anına komuta etmek için manalı sinyaller ilettiği yer” olarak tanımladığı omurgasına odaklanmasıyla ortaya çıkıyor. Bernay, “Kendimi anlatıyorum aslında. Ben ve sen aslında tıpkı şey. Hepimizin gideceği yer aslına bakarsanız belirli. Öleceğiz. Buna nasıl bakıyoruz? Geri yürüyüşte gittiğin yolu ve geçmişini görüyorsun. Orayla ilgili fikirler var aklında, geleceğe bilmiyorsun yalnızca hayata bakıyorsun” diyor. Geçmişe, bugüne ve geleceğe dair bir “zamansızlık anıtı” “Atlas” Performistanbul’un toplumsal medya kanallarından izlenebilir.

Dans hareket terapisi

Ekin Bernay, Roehampton Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Dans Hareket Psikoterapisi eğitimi aldıktan daha sonra klinik çalışmalarını dans hareket terapisti olarak sürdürdü. Ruh sıhhati, otizm, ilkokul periyodundaki ve mülteci çocuklar üzerine çalıştı. Sanatçı, canlı sanat pratiğinde, dans hareket terapisi bulgularını performatif atölyeler aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve birleştirmek için çalışıyor.