Hak-İş Genel Lideri Arslan: “Biz bayan gayretini başlatırken, kendisini baskılara karşı direnebilecek noktaya taşımak için yola çıktık”

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Hak-İş Genel Lideri Arslan: “Biz bayan gayretini başlatırken, kendisini baskılara karşı direnebilecek noktaya taşımak için yola çıktık” – Hak-İş Genel Lideri Arslan: “Biz bayan çabasını başlatırken, kendisini baskılara karşı direnebilecek noktaya taşımak için yola çıktık”

ANKARA – Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, “Biz bayan uğraşını başlatırken, bayanların iş yerinde onurunu, haysiyetini koruyarak, kendisini bütün baskılara karşı direnebilecek noktaya taşımak için yola çıktık” diye konuştu.

Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası tarafınca bayan üyelere yönelik olarak ‘ Örgütlü Bayan Örgütlü Toplum için Sendikalı Bayan Başkanların Yetiştirilmesi Eğitim Programı’ düzenlendi. Sendikalı bayan önder adayların yönelik açıklamalarda bulunan Genel Öbür n Arslan, “Kadın sendika, bayan uğraş yaklaşımımızdan geri adım atmamalıyız. Zorluklar var mı? Kesinlikle var. Lakin bir müddetçten bahsediyorum. İsmine tahammül edilmeyen, hayat şekline müdahale edilmiş, kişilik haklarına saldırılmış, iş yerlerinde mobbinge daima maruz kalmış, her türlü tacizin muhatabı olmuş, yaşadıklarını ailesiyle, eşiyle, çocuklarıyla, yakınlarıyla paylaşamayan fakat ömrünü kazanmak zorunda kalan, konutuna ekmek götürmek zorunda kaldığı için o bütün yaşadığı zorluklara direnen bayanın çabucak istediğimiz istikamette yürümesi kelam konusu değil” dedi.

15 yıl evvel sendikalı bayan faaliyetlerine başlanıldığını hatırlatan Genel Lider Arslan, şunları söylemiş oldu:

“Biz başladığımızda bayanların çalışma hayatında yaşadığı zorlukları çözmek, onların bu sıkıntılarını gündeme getirmesini sağlamak ve bununla gayret etmekle başladık. Biroldukça bayan sendikacı arkadaşımız bizimle görüşerek ‘başkanım yaşadığım tacizleri eşimle paylaşamıyorum. Biliyorum ki eşimle paylaşırsam beni öncelikli olarak işten çıkartacak. Etrafımdakilerle paylaşamıyorum adımı çıkaracaklar. Bayan olarak yaftalanmak, bayan olarak onurumla oynanmasına da razı değilim. Ben ne yapacağım? Amirim, şefim birlikte çalıştığım beşerler bizi maalesef istismarın her boyutuyla taciz ediyorlar’ dediler. O yüzden biz bayan uğraşını başlatırken, birincisi bayanların insan olarak, çalışan bayan olarak iş yerinde onurunu, haysiyetini koruyarak, rastgele bir biçimde baskı ve gibisi biçimde bir kısım aksiliklere karşı kendini savunabilecek, kendisini bütün bu baskılara karşı direnebilecek noktaya taşımak için yola çıktık.”

Genel Lider Arslan, Hak-İş’in vakit zaman eleştirildiğinin altını çizerek, “Hak-İş’in bayanların çalışmasına yönelik kendileri üzere düşünmediği için suçlayan çevreler var. Bayan meskende olsun, bayan çocuklarıyla ilgilensin çocuk yetiştirsin, bayan sokakta işi ne iş yerinde işi ne diye görüşler var. Biz bu tıp tartışmaların haricindeyız. Çalışan bayanlar sendikamızın üyesi. İşe başlamış, hayatını iş yerinden kazanmaya çalışan hanımın problemleriyle ilgilenmek zorundayız. Felsefi birtakım görüşler bizim alanımızın haricinde. Bu çabayı sağımıza solumuza bakmadan ve asla geri adım atmadan bunu bir insanlık sorunu olarak görüyoruz. İnsanlık problemini çözmek için de uğraş edeceğiz” biçiminde konuştu.