Görme engelli robotik ekibi

CatWalk

New member
Bu yıl 17.si düzenlenen ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ isimli proje geliştirme müsabakasına birinci defa bir görme engelli robotik kadrosu da katıldı. Dünya genelinde 100 ülkeden iştirak sağlanan yarışın Türkiye ayağını oluşturan “FIRST LEGO League Challenge”a, Kadıköy Anadolu Lisesi robotik kadrosu öğrencilerinin mentorluk yaptığı görme engelli öğrenciler, kuvvetli pandemi koşullarına karşın hazırladıkları robotla dahil oldu. Gözleri görmeyen çocukların büsbütün el hüneri ve azimle tamamladıkları robotları, 28 ekip içinden 12’nci oldu. Hayatlarında değil robot lego bile görmemişlerdi lakin hem gözleri goren tıpkı vakitte robotik bilgisi olan 16 grubu geride bırakmayı başardılar. Akıl hocalığı yaptıkları “Electric Heroes” kadrosuyla önümüzdeki senelerda da çalışmak istediklerini söyleyen Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Atilla ve Doruk, proje sürecini şu biçimde anlattılar:

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ GÖRME ENGELLİ ROBOTİK GRUBU
Atilla Cet Arkun (Kadıköy Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi):
Ben üç yıldır Kadıköy Anadolu Lisesi robotik kulübündeyim. aslına bakarsanız kulüp olarak bu biçim okullarla iş birliği içerisinde çalışmalarımız oluyordu. STEM eğitimleri veriyor, sunumlar yapıyorduk. Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu’ndaki çocuklar çalışmalarımızı fazlaca ilgiyle karşılayınca biz de bu biçimde bir proje yapabileceğimizi düşündük ve bu misyonu de ben üstlendim. Sınıf öğretmenleri Talip Hoca robotik konusunda en ilgili 4 öğrenciyi seçip bizi bir ortaya getirdi. Sabancı Vakfı da sponsor oldu. Türkiye’nin birinci görme engelli robotik grubunu bu biçimdece kurduk. Bu grupla ‘First Lego League Challenge’ müsabakasına katıldık. Arkadaşların birinci kere bir yarış tecrübeleri oldu. Bu yarış birinci başta mahallî sonrasındasında ulusal en son memleketler arası olarak devam ediyor. O yüzden ortaokullar ortası en itibarlı robot yarışı diyebilirim. Kendi kümelerinde 12’nci oldular fakat bir daha de bu büyük muvaffakiyet onlar için. İleride daha âlâ olacaklarına eminim.

ELLERİ GÖZLERİ ÜZERE
Çocukların esasen elleri gözleri üzere. Biz daha hayli sıkıştıkları durumlarda yardım ettik. Robotu genel manada kendileri yaptılar. Çocuklarla gurur duyuyoruz bu biçimde bir şeyi başarabildikleri için. goren ve bilen beşerlerle yarışmak onlar için fazlaca zordu. Bu proje bize de hayli şey kattı. Görme engelli beşerlerle nasıl irtibat kurabileceğimi anlamış oldum. Onların hayatının içine girmiş olduk. Bu bizim birinci mentorluk (akıl hocası) deneyimimiz oldu. İkimiz için de hoş bir deneyimdi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN GÖZLÜK TASARLADILAR
Bu çocuklar bilgilendikçe farklı projeler yapmak istiyoruz. aslına bakarsan müsabakanın iki ayağı var. Bir tanesi robot oburu ise çocukların kendi bulduğu bir inovasyon projesi. Biz de bir gözlük tasarladık. Gözlüğün üstündeki sensörler yardımıyla görme engelli bir birey bir cisme çarpmadan evvel uyarılarak durabilecek ve bu türlü de daha süratli yürüyebilecek hatta koşabilecek. Buradaki emel görme engelli arkadaşların hayatlarını kolaylaştırmak.

DEĞİL ROBOT LEGO BİLE GÖRMEMİŞLERDİ
Doruk Örs (Kadıköy Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi):
Bu çocukların hiç biri daha evvel bırakın robot yapmayı lego bile yapmamışlardı. Hayatlarında birinci kez lego ile tanıştılar. O yüzden de bu yarışta alınan derece bence fazlaca değerli. Sıfırdan kurulan bir ekibin biroldukça dezavantajı oluyor. Yarışa katılan 28 ekibin birçok özel okul. Onların bu usul projelere aslına bakarsan yönelimi var. İmkanları da epeyce daha âlâ ve öğretmenlerinin birikimleri var. Modül birikimleri de var ellerinde. Bu kadroların birçoğunu geride bırakabildik.

MAKSAT İLGİLERİNİ ARTIRMAK
Kadıköy Anadolu Lisesi Robotik Kulübü olarak her sene belirli başlı projeler seçerek bakılırsav dağılımı yapıyoruz. Biz de Cet ile bir arada bu projede misyon aldık ve görme engelli öğrencilerle bir robotik kadrosu kurduk. Birinci başta masaya tüm modülleri dizdik. Binlerce modül vardı önlerinde ve birinci günler bunları keşfederek geçti. Biz mevzuya hakim olduğumuz için müşahede yaptık ve daha hayli neyi nasıl yapacakları gerektiğini söylemiş olduk.
Yarışın gayesi yaptığınız robotun verilen misyonları yerine getirmesi. 15 tane nazaranv verilmişti ve tamamlanan her nazaranv için puan alıyorsunuz. Örneğin robotunuzun, masadaki minik küpleri alıp bir çemberin içine dökmesi gerekiyor ya da bir kaydırağın üzerinden legodan yapılmış iki çocuğu indirerek başlangıç bölgesine çekmeniz gerekiyor. Biz 8 bakılırsav tamamlayabildik. İstesek bu müsabakada birinci de olabilirdik. İkimizin de Legolarla ve robotikle ortası fazlaca yeterli. Fakat fazlaca fazla müdahil olmak istemedik. Çocuklar kendileri yapsın istedik. Onların merakını ve isteğini artırıp gelecek yıllarde de bu müsabakalara katılmaya devam etmelerini istiyoruz. Hedef bu çocuklara robotiği, yazılımı, kodlamayı aşılamak ve ilgilerini artırmak. İlgi arttıkça ilerleyen periyotlarda kendi başlarına da projeler üretmeye başlayacaklar. yıllar daha sonra tahminen de onlar alt sınıflardaki çocuklara mentorluk yapacaklar. 8’inci sınıfa kadar bu arkadaşlarla yola devam edebiliriz.

KENDİMİZLE GURUR DUYUYORUZ
Yusuf Henedi:
Bu işin bize hem katkı sağlayacağını tıpkı vakitte mesleğimiz için yeterli olacağını düşünüp katılmaya karar verdik. Müsabakada 285 puan aldık ve bence başlangıç için çok güzel. Seneye daha fazlaca puan alıp birinci 10’a girmek istiyoruz. Birinci görme engelli robotik kadrosu biziz ve gorenlerle yarıştık. O yüzden kendimizle de gurur duyuyoruz.
Eyüp Küpşi: Talip Hocamız bize robotik kulübünden bahsetti ve hepimiz katıldık. Vinç stilinde küpleri taşımayı sağlayan bir robot yaptık. Benim gruptaki vazifem robotun mekanik dizaynıydı. bakılırsavlerde de robotun tuşlarına basarak hareket ettirdim. Bundan daha sonra da ülkeler ortası müsabakalara katılmak istiyorum.
Kağan Yılmaz: Benim yazılım kısmında nazaranv aldım. Çok uğraş gösterdik ve bu biçimde bir robot çıktı ortaya. Ayrıyeten bir tane de gözlük icat ettik. O da görme engelliler için kolaylık sağlayacak. Kendimizi geliştirip bu müsabakalara katılmaya devam etmek istiyoruz. İleride de avukat olmak istiyorum.
Emel Henedi: Ben mekanik alanda çalıştım. Onun haricinde Kağan arkadaşımla birlikte gözlük üzerinde çalıştık. Görme engellilerin koşabilmesini sağlayacak bir gözlük oldu. İleride öğretmen olmak istiyorum.