Gönülbahçesi Pandomim Tiyatrosu yollarda

CatWalk

New member
Öğretmen Büşra Gümüş Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Gönülbahçesi Anaokulu’na 4 yıl evvel atandı. Okul öncesi öğretmeni ve müdür vekili olarak misyon yapan Büşra Gümüş işlere okulunun fiziki yapısını güçlendirerek başladı. Akabinde depo olarak kullanılan yeri küçük bir sinema salonuna dönüştürerek öğrencilerini beyaz perdeyle tanıştırdı. Salgın sürecinde eğitime orta verilince öğrencilerin ebeveynleriyle bir arada yapabileceği çeşitli çevrimiçi etkinlikler üreten Gümüş, geçtiğimiz yıl okullar birinci açıldığında bir sürprizle yapmak için öğrencilerini palyaço kıyafetiyle karşıladı. sonrasındasında kültür sanat faaliyetlerini başka okullara da taşıma fikriyle ‘Gezici Tiyatro’ fikrini ortaya attı. Akabinde meslektaşları Emine Yavuz, Beğenilen Cabbar ve Fazilet Bakkal ile bir arada bir yola çıktı. Büşra öğretmen üç meslektaşıyla birlikte çıktıkları bu seyahatin öyküsünü şöyleki anlatıyor:

BEYAZ PERDEDEN SAHNEYE
“bakılırsave başladığımda okulun fiziki yapısı epeyce düzgün durumda değildi, evvel bu meseleleri çözmek istedim. çabucak sonrasında depo üzere kullanılan küçük bir yeri sinema sınıfına çevirdim. Öğrencilerimin çabucak hepsi sinemayla burada tanıştılar ve bu sınıfı etkin olarak hala kullanıyoruz. sonrasındasında ortaya pandemi girdi, bu süreçte öğrencilerin anne babalarıyla bir arada yapabileceği aktifler üzerine çalıştım. Okullar geçen yıl birinci açıldığında öğrencilerimi bir sürprizle karşılamak için palyaço kıyafeti giydim. görür görmez evvel şok, daha sonra memnun oldular. Malum, uzaktan eğitime geçilince çocukların okula ahenk sağlaması biraz zorlaştı. Hem bu sıkıntıya tahlil getirmek tıpkı vakitte hayatlarında hiç tiyatroya gitmemiş öğrencileri tiyatroyla tanıştırmak için aklıma Gezici Tiyatro fikri geldi. Ama bu iş kendi okulumla ve yalnızca tiyatroyla sonlu kalsın istemedim. Öğretmenlerimizden Fazilet Bakkal’ın branşı fen bilimleri, oyunu sergilemedilk evvel Fazilet öğretmenim çocuklarla fen bilgisi deneyleri yapıyor, akabinde pandomim şovumuzu sergiliyoruz, finalde ise yüz boyama aktifliğiyle bir arada çocuklara pamuk şeker dağıtıyoruz. Birinci gittiğimiz okulda ‘Pandomim ne demek’ diye sorduğumda kimse yanıt verememişti, artık hepsi biliyor ve ne olduğunu heyecanla ailesiyle, öteki arkadaşlarıyla paylaşıyor.

PANDEMİN OLUMSUZ TESİRLERİNİ AZALTMAK İSTİYORUZ
Dezavantajlı bölgelerde bulunan küçük yaş gurubu öğrencilerimiz ile sosyal-kültürel etkinliklere katılmakta zorlandığımız için bu projeyi yapmayı düşündüm. İstekli öğretmenlerden oluşan bir tiyatro takımı kurduk. Her hafta ilçemizin köylerinde bulunan bağımsız ana okullarına, gezici tiyatro aracımız ile giderek öğrencilerimizi tiyatro ile tanıştırıyoruz. Tiyatro içeriğimiz öğrencilerin düzeylerine uygun pandomim, güldürü ve müzikli tiyatrodan oluşuyor. Hilal’den Uzungeçit’e, Şenoba’dan Yemişli’ye, Taşdelen’den Dağdibi’ne bölgedeki tüm yerleşimlere giderek öğrencilerimize tiyatroyu ulaştıracağız. Dünyaca güçlü bir hastalık sürecinden geçiyoruz. Bu süreçten ruhsal ve duygusal açıdan olumsuz etkilenen öğrencilerimizin yüzlerini güldürmeyi amaçlıyoruz.”