Gelecekle ilgili beklentiler sonucurken gerçek kesim itimadı ekimde azaldı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Merkez Bankası’nın deklare ettiğı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İnanç Endeksi bilgilerine bakılırsa; gerçek kesim itimat endeksi RKGE ekimde bundan evvelki aya kıyasla 3,8 puan azalarak 109,6 düzeyine; mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) ise 2 puan azalarak 111,3’e geriledi.

Endeksi oluşturan alt kategorilerde, sabit sermaye yatırım harcanması ve son üç aydaki toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında etkilerken, gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü ve mevcut toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış tarafında etkiledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyir bundan evvelki aya nazaran güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları düzeyinin mevsim normallerinin üstünde olduğu istikametindeki değerlendirmeler ise bundan evvelki aya bakılırsa güçlendi.

ÜFE beklentisi yüzde 27,7’e yükseldi

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde bundan evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin gelecek üç aydaki istihdama ait artış istikametli beklentiler zayıflarken, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcanmasına ait artış taraflı beklentiler ise güçlendi.

Ortalama ünite maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ile gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış taraflı beklentiler de güçlendi. Gelecek on iki aylık periyot sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bundan evvelki aya göre 1,6 puan artarak %27,7 düzeyinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bundan evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı %9,6‘ya, tıpkı kaldığını belirtenlerin oranı %72,5’e gerilerken, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı ise %17,9’a yükseldi.

TCMB