Eski Bakan Bülent Akarcalı, “Çocukluğunu bilirim” dediği Osman Kavala’yla ilgili bilinmeyenleri Haberler.com’a anlattı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Eski Bakan Bülent Akarcalı, “Çocukluğunu bilirim” dediği Osman Kavala’yla ilgili bilinmeyenleri Haberler.com’a anlattı 18 Ekim’de Abd, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın ortak bir açıklama ile tahliyesini ve AİHM sonucunın uygulanmasını talep ettiği Osman Kavala, son periyotta diplomatik bir krize niye oldu. Tahliye daveti daha sonrasında 10 ülkenin büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu şahısları “istenmeyen adam” ilan etmesiyle gerilen bağlar büyükelçilerin bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini önbakılırsan Diplomatik İlgiler Hakkındaki Viyana Mukavelesi’nin 41. unsuruna riayet edildiğini açıklayarak geri adım atmalarıyla olağana döndü.

“ÜLKEMİZE DÖNÜK YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMÜŞTÜR”

Gelişme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca da olumlu karşılandı. Kabine toplantısının akabinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize dönük yanlıştan geri dönülmüştür. Büyükelçilerin bundan daha sonraki süreçte daha dikkatli olacaklarına inanıyorum” sözlerini kullandı.

“FETÖ VE YUNAN LOBİSİ KAVALA’YI YEM OLARAK KULLANIYOR”

Türkiye
ile 10 ülke içinde yaşanan tansiyona ait Haberler.com’un sorularına karşılık veren eski Bakan Bülent Akarcalı, FETÖ ve Yunan lobisi ile Ermeni diasporasının yem olarak kullandığını öne sürdüğü Osman Kavala ile ilgili birbirinden çarpıcı tabirler kullandı.

Osman Kavala uzun müddettir ülke gündemindeki yerini koruyor, pekala Türkiye bu hususta nasıl bir yol izlemeli?

Yakın ailesi haricinde herbiçimde Osman’ı benden daha yakın tanımış olan yoktur. Babası merhum Mehmet Kavala, Türkiye’nin en büyük iş erkeklerindan bir tanesiydi. Süleyman Demirel’in epey yakın arkadaşıydı ve genç yaşta vefat etti. O senelerdaki konuşmamızda “Oh rahatladım, oğlanı İngiltere’ye yerleştirdim” kelamlarıyla başlar benim Osman Kavala’yı tanımam. Osman, İngiltere’den sol niyetlerle döndü ülkeye. Lakin ben kesin kanaatimi şöyleki belirteyim. Mehmet Beyefendi vefat ettikten daha sonra bıraktığı miras sayıyla değil, tapular sayıyla değil kiloyla ölçülebilirdi. Hiç abartmıyorum. Yani tapuyu saymaya kalksanız fazla vakit alacak, en güzel tüm tapuları bir teraziye koyun ve kaç kilo geliyor diye bakın. Yeterli bir iş adamıydı, bu biçimde ucuz olan yerleri satın almış olabilir.

“OSMAN KAVALA MİLYAR DOLARLIK MİRASA KONDU”

örneğin Karaköy şu bu hanlar, hamamlar, en düzgün turistik yerler hepsi kendisinindi. Büyük ölçüde çalışan çalışanları vardı. Yani bugünün parasıyla Osman herbiçimde, birkaç milyar dolarlık mirasa konmuştu. Temel sorun Osman değil onu kullananlardır, onları araştırmak gerek. Osman’ın parasını yiyenler, yedirtenler onu bu yolda parası var diye kullananlar onları çıkarmak gerek. Osman’da hiç bir liderlik vasfı görmedim bakın epey yakından tanırım. Son derece saftı da. Tamam kendisi sol fikirdedir şudur budur ama kendi güzel niyetli fikrinin öbürleri tarafınca, HDP tarafınca nasıl istismar edilebileceğini düşünmeyecek biçimde bir saflığı vardır. Bunu savunmak için söylemiyorum tam aksine yani Osman yılanın başı değildir. Temel öbür yerlerdedir.

“BUGÜN OSMAN İÇİN ÇIRPINANLAR ONDAN MENFAAT ELDE EDEN KİŞİLERDİR”

Yani bugün Osman için çırpınanlar var ise bunların büyük bir birden fazla Osman yardımıyla menfaat elde etmiş olanlardır. Koca koca profesörler vardır Osman’ın danışmanlığını yapmış onlar dünyalıklarını buldukları için sesini çıkarmadan bir kenarda dolaşıyorlar. Bir de Osman’ın yardım ettiği, paraya para demeden harcamış olduğu insanların da hiç bir şeyleri ortada yok. Yani kendisinin bütün bunların ortasında olduğunu söylemek son derece yanlıştır. Küçümsemek için söylemiyorum. her insanın bir karakteri var. Yeterli niyetliydi, solcuydu lakin hiç bir vakit bir önder değildi. Yani partiyi yönetecek, partinin başına geçecek biri değildi. Sıkıntıyı sadece Osman’ın üzerinden bırakmak bedendeki bir sivilceyi güzelleştirmeye benzeyecektir. Karaciğerdeki rahatsızlığa inmek lazım. Onu kimler kullandı, nasıl kullandı temel o şebekeyi ortaya çıkarmak lazım.

Osman’ın babasının “Oğlumu İngiltere’ye gönderdim, rahatladım” söylemiş olduğini söylemiş olduniz, pekala niye rahatladığını söylemiş oldu?

Çocuğunu yurtharicinde bir üniversiteye gönderebildiği için rahatladı alışılmış ki. bu biçimdelar bir ailenin çocuğunu üniversiteye yerleştirmesi bir memnunluk kaynağı natürel. Ben de bir burs kazanıp Belçika’ya gidiyorum dediğim vakit merhum annem dedi ki “Babanın bir tek masanın üzerine çıkıp göbek atmadığı kaldı.”

Pekala Osman Kavala babasından kalan bu serveti işletemedi mi? İşin başına geçti ancak…

İş adamı değil Osman. İnanılmaz sayılar gitti. 90’lı senelerda epeyce önemli bir charter uçak şirketi kurdu ancak 200-250 milyon dolar ziyandan daha sonra o şirket kapandı. Türkiye’ye birinci bilgisayarları İngiltere’den getirdi daha sonrasında o şirket de iflas etti. Liderlik vasfı olmuş olsa, babasından kalan serveti büyütürdü. Bakın liderlik vasfı nedir? Ben bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bahsetmiştim bir mevzuda. Temel önder Osmanlı’da Fatih Sultan Mehmet’tir, pekala Sultan Süleyman? Sultan Süleyman düzgün bir yöneticidir, serveti güzel yönetmiştir. Osman ne sıfırdan bir şeyi büyütebilecek ne de var olanı büyütebilecek bir yapısı vardı. Sol niyette olduğu için de Türkiye’de kendini entelektüel sananlar tarafınca kullanıldı. Bunlar ortasında yerlisi de var yabancısı da. Fakat bunları yaparken ülkeye ihanet anlayışı ortasında yaptığına da inanmam, inanmak istemem. Ancak onu kullananların vardır.

Osman Kavala dış ülkelerle nasıl bu biçimde içli dışlı olabildi?

Her ülke kullanabileceği bir siyaset adamı var ise ona sahip çıkar. Problem ona direnmektir. Benim 20 yıllık siyasi hayatımda gördüğüm, ABD’nin denemek için ülkeye davet edip gezdirdiği bir aylık, bir buçuk aylık seyahatlerle fazlaca sayıda Türk siyasetçi var. Lakin bunlar döndüler geldiler, gittikleri üzere geldiler. hiç bir biçimde ABD’nin kullanabileceği bir şahsa dönüşmediler. İçlerinden kullanabilecekleri biri çıkmış olsaydı tahminen artık daha sivrilecekti, öne çıkacaktı.”