Dokumacılar, elektrik artırımı yüzünden tezgah kapattı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Elektrik fiyatlarına yılbaşında yapılan artırımlar, Denizli’nin dokuma merkezlerinden Babadağ’da üretimi durma noktasına getirdi. Artırımların akabinde fason dokumacılık yapan epey sayıda esnaf, yüksek faturalarla karşı karşıya kalmamak için yaklaşık 4 bin tezgahı durdurup üretime orta verdi.

Dünya gazetesi’nden Osman Nuri Boyacı’nın haberine göre, 660 üyesi bulunan Babadağ Dokumacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Ekrem Karaçoban, dokumacılığın ilçe iktisadının kıymetli gelir kaynaklarından olduğunu belirterek, elektrik meblağlarına yapılan yüzde 52-127 artırımların dokumacı esnafını üretim yapamaz duruma getirdiğini söylemiş oldu.

Lider şunları kaydetti:

“Bir tezgah ayda ortalama 1000 TL meblağında elektrik kullanıyor. Dokuma meblağları atkı sayısına göre 60 kuruş, 1 TL içinde değişiyor. Yeni tarifeyle kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 127 artacak. Üretim yaptığımız firmalar çabucak hemen dokuma fiyatlarında artış yapmadı. Bu şartlarda üretim yapan dokumacılar elektrik sarfiyatını bile karşılayamayacak. 660 üyemiz var, birçoğu 5-6 tezgahla üretim yapıyor. Esnafın neredeyse tamamı üretimi durdurdu, tezgahı kapattı. Elektrik meblağlarında düzenleme yapılmaz yahut üretim fiyatları artırılmaz ise dokumacı esnafı tezgahını çalıştırmayacak.”

CHP’den ilçeye ziyaret

CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ilçeye giderek Babadağ Belediye Lideri Ali Atlı ile birlikte dokumacı esnafının problemlerini dinledi. toplantıda Babadağ Belediye Lideri Ali Atlı, “Artan emtia fiyatları, motor yağındaki, tezgah modüllerindeki ve en büyük masraf kalemimiz olan elektrik fiyatlarındaki artış dokumacı esnafımızı bu işi yapamaz noktaya getirdi” dedi.

“35 yıldır bu işi yapıyorum, bu biçimde artış görmedim”

Dokumacı Şahin Çetin, 35 yıldır dokumacılık yaptığını, son periyotta yaşanan fiyat artışları üzerine tezgahlarını durdurmak zorunda kaldığını söylemiş oldu. Çetin, “İşlerimiz düzgün gidiyordu. Elektrik fiyatının artması üzerine, yılbaşından itibaren makinelerimizi kapattık. 20 tane makinem, 3 tane çalışanım vardı. Onlar da işsiz şu anda. Daha evvel elektrik faturamız 25 bin lira geliyordu . Gelen artırımlarla 50-55 bin lirayı geçecek diye düşünüyorum. 35 yıldır bu işi yapıyorum, bu biçimde bir artış görmedim” diye konuştu.