Doğu Perinçek, “Bu bir tuzak” deyip büyükelçilerin açıklamasını yorumladı: Geri adım atmadılar

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Doğu Perinçek, “Bu bir tuzak” deyip büyükelçilerin açıklamasını yorumladı: Geri adım atmadılar Vatan Partisi Genel Lider Doğu Perinçek, katıldığı bir televizyon programında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“BURADA GERİ ADIM YOK”

Kelam konusu ülkelerin geri adım atmadığını söyleyen Doğu Perinçek, “Burada geri adım yok. Türkiye Cumhuriyeti devletinden, Türk milletinden özür diliyorum tekrar biz Türkiye’nin iç işlerine karışmayacağız diye bir şey yok. Geri adım değil. Viyana Sözleşmesi’ne gönderme yapıyor. bu biçimde bir şey yok. Kendilerinin Viyana kontratını ihlal ettiklerine dair bir söz var mı burada? hiç bir şey yok. Bakın burada bir tuzak var. Kendileri bir geri adım atmıyor fakat sayın Erdoğan’a geri adım attırarak geri adımda ne var biliyor musunuz? Uçurum var. Yani ardında geri adım attığı vakit Sayın Tayyip Erdoğan orada bir uçurum var.

“‘YANLIŞ YAPTIK, DÜZELTİYORUZ’ DEMELİLER”

Bu son karardan daha sonra geri dönülemeyecek bir tutuma girilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti geri dönülürse bu Sayın Tayyip Erdoğan açısından son derece olumsuz, Türkiye açısından ABD’nin kaos planlarına karşı zayıf bir hal alma manasına gelecektir. Burada hiç bir biçimde geri adım görmüyoruz. Geri adım nasıl olur? Biz Türkiye’nin iç işlerine karıştık yanlış yapıyoruz yanlış yaptık ve düzeltiyoruz demelidirler.

“AK PARTİ ETRAFLARINDA ‘ÖZÜR DİLEDİLER BİTTİ’ ÜZERE BİR HAVA VAR”

Dikkat edersiniz 10 büyükelçi toplu hareket ediyor. Örgütlü bunlar. Bunlar devlet değil. Başlarında bir ABD var. ABD bunların; Almanya‘nın, Fransa‘nın, İsveç‘in, Norveç’in, Finlandiya’nın şunun bunun düğmelerine basıyor ve toplu hareket ediyorlar. bu biçimde devlet mi olur? ABD’nin denetiminde bu biçimde bağımsız bir devlet olur mu? O açıdan da hayli garip bir durum var. AK Parti etraflarında hem sayın Cumhurbaşkanımızın etrafında Cumhurbaşkanı danışmanları etraflarında ‘tamam özür dilediler bu iş bitti’ üzere bir hava var.

VİYANA MUKAVELESİ’NİN 41. UNSURUNA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ

Osman Kavala
‘nın özgür bırakılması için davette bulunan 10 ülkenin büyükelçiliğinden açıklama gelmişti. Geri adım olarak yorumlanan yeni açıklamada, “Diplomatik bağlar hakkındaki Viyana Mukavelesi’nin 41. hususuna riayet etmeyi teyit eder” sözleri kullanılmıştı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD ve öteki büyükelçiliklerin açıklamalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca olumlu karşılandığını bildirmişti.