Destekleme ve Yetiştirme Kursları’nın kapsamı genişledi

CatWalk

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) 6’ncı ve 10’uncu sınıflar da dahil edildi. MEB tarafınca Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nde değişiklik ve düzenleme yapıldı. Buna nazaran, yıllık planlanan kurslar eylül ayı içerisinde, yaz periyodu kursları ise temmuzun birinci haftasında başlatılacak.

Yıllık açılan kursların eylül ayı içerisinde planlanmasıyla kurslara uzun mühlet orta verilmeden devamını sağlamak gayesiyle yapılan düzenlemede, 8’inci ve 12’inci sınıflarda tahsil nazarann öğrenciler ile örgün ve açık ortaöğretimden mezun olanlar için temmuz ayında başlayacak biçimde de kursların planlanabilmesi alternatifi sunuldu.

Memleketler arası Anadolu imam hatip liselerinin 9’uncu sınıflarında tahsil bakılırsan yabancı asıllı öğrenciler için muhtaçlık duyulan tarihlerde yabancılara Türkçe dersinden kurs açılabilecek.

ORTA TATİLLERDE KURS YAPILMAYACAK
* Yıllık açılan kurslar eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam edecek. Fakat yarıyıl tatili hariç orta tatillerde kurs yapılmayacak.

* Bakanlık yahut mülki yönetim amirliklerince ilçe, vilayet yahut ülke genelinde genel ömrü etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava şartları ve gibisi durumlarda kurs müddetleri değiştirilebilecek.

* Yaz aylarında çoklukla turizm, tarım, inşaat üzere farklı iş kollarında çalışan mezun öğrencilerin DYK’lere ekim ayı sonu üzere katılma talepleri niçiniyle, bu öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için kayıt süreçleri kursların açıldığı tarihten ekim sonuna kadar yapılabilecek.

KURS AÇILACAK SINIF SEVİYELERİ VE DERSLER GÜNCELLENDİ
* Kurs açılacak sınıf seviyeleri ve dersler, gelişen ve değişen kaideler doğrultusunda güncellendi. Yapılan yönerge değişikliğiyle 6’ıncı ve 10’uncu sınıflar da fiyatsız verilen DYK kapsamına alındı.

* 6’ıncı ve 10’uncu sınıflar için Destekleme ve Yetiştirme Kursları, 29 Kasım’da başlayacak.

* Özel eğitim meslek okulu programı uygulanan özel eğitim okulu ve özel eğitim sınıfı öğrencileri de kurslardan yararlanacak.

* Kurslara ilişkin yıllık planlar hazırlanırken kurs açılacak derslerin öğretim programının temel alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.

* Açılacak kurslar, Bakanlıkça hazırlanan kılavuzda belirlenen sınıf düzeyleri ve derslerle hudutlu olacak. Lakin Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim kurumlarından “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında olan eğitim kurumları ile milletlerarası Anadolu imam hatip liselerinin 9’uncu sınıflarına yönelik Bakanlıkça ayrıyeten dersler belirlenebilecek.

KAZANIM KAVRAMA VE KIYMETLENDİRME İMTİHANI YAPILACAK
* Vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlükleri koordinesinde, kurs merkezi müdürlüklerince kurslarda yapılacak hazır bulunuşluk imtihanlarına bakılırsa sınıflar ve kümeler oluşturulabilecek. Kurslara katılan öğrencilerin kazandıkları bilgi ve hünerleri ölçmek emeliyle her eğitim ve öğretim devrinde kurs açılan derslerden en az iki kazanım kavrama ve kıymetlendirme imtihanı yapılacak. İmtihan sonuçları tahlil zümre öğretmenlerince tamamlanacak.

* Kurslara iştirak sağlayan öğrenci velilerine ayda bir sefer öğrencilerin gelişim durumlarıyla ilgili bilgi verilecek.

* Her devir sonunda kurs açılan derslerden Bakanlıkça belirlenenlere yönelik Ölçme Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce izleme ve kıymetlendirme ortak imtihanı yapılacak.

* Özel eğitim okulu ve sınıflarında izleme ve kıymetlendirme imtihanı eğitim kurumunca yapılacak.

* Kurs merkezlerindeki eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgili iş ve süreçlerin yılda en az iki kere kontrolü vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince e-Kurs modülüne işlenecek.

YAZ DEVRİ KURSLARINA MÜRACAATLAR
*
6 Eylül’de başlayan destekleme ve yetiştirme yıllık kursları, 10 Haziran 2022’de tamamlanacak.

* Geçen yıl COVID-19 niçiniyle yapılamayan yaz devri kursları, 2022’de bir daha uygulanacak.

* Gelecek yıl yaz devri kurslarında kurs merkezi müracaatlarının alınması ve onaylanması 6-10 Haziran’da yapılacak. Öğretmen müracaatları 13-17 Haziran’da, öğrenci müracaatları 20-24 Haziran’da alınacak. Kurs sınıfları ise 27 Haziran-1 Temmuz’da oluşturulacak.

* Kurslar, 4 Temmuz 2022’de başlayacak, 28 Ağustos 2022’de tamamlanacak.