Cumhurbaşkanı Erdoğan, TASC’nin düzenlediği “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” Konferansında konuştu: (1)

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TASC’nin düzenlediği “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” Konferansında konuştu: (1) NEW Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 salgınının, global sistemdeki çarpıklıkları, adaletsizlikleri, eşitsizlikleri açık ve net bir biçimde ortaya koyduğunu söz etti.

Erdoğan, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafınca The Manhattan Center’da düzenlenen “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” konferansında konuştu.

Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, “Buradan sizlerin aracılığıyla kalpleri bizimle atan tüm mazlumlara ve mağdurlara selamlarımı gönderiyorum. Dünyanın farklı köşelerinde Müslüman olarak hayata tutunma uğraşı veren tüm kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.” dedi.

Bu toplantıyı düzenleyerek gönülleri buluşturan Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ne teşekkür eden Erdoğan, salonu dolduranlara ve bütün dostlara aşkları, sevdaları ve ahdevefaları için şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yıllık zarurî bir ortanın akabinde bu sene sıhhat ve afiyet ortasında tekrar bir ortaya geldiklerini belirterek, “Kardeşlerimizin içinde olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sizlere Türkiye’den akrabalarınızın, dostlarınızın, kardeşlerinizin selamlarını getirdim. Sizlere, genci yaşlısı, bayanı erkeğiyle 84 milyon kardeşinizin selamlarını getirdim. Biz, sizleri fazlaca özlemiştik, görüyoruz ki Amerika’daki kardeşlerimiz de bizleri özlemişler.” diye konuştu.

Şairin “Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez.” söylemiş olduğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bizim de gönüllerimiz içinde gözle görülmeyen yollar var. Binlerce kilometre uzakta olsak da kalplerimiz bir ve birlikte çarpıyor. Zira bizler birbirini yalnızca Allah için seven, birbirine Allah için muhabbet besleyen insanlarız. Bizler birebir dine, birebir peygambere inanan, tıpkı kutsal kitaba ittiba eden, birebir kıbleye yönelen bir ümmetin mensuplarıyız. Deri renklerimiz, kökenlerimiz, dillerimiz, ülkelerimiz farklı olsa da her gün beş vakit göğe yükselen Ezan-ı Muhammedilerimiz birdir. Allah Rasulü’nün Veda Hutbesi’ndeki şu kelamları tam 14 asırdır ebedi ve ezeli kardeşliğimizin nişanesidir. ‘Rabbiniz birdir, babanız birdir, dininiz ve peygamberiniz de birdir. Allah indinde en şerefliniz, takvaca en ileri olanınızdır. Arap’ın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur. Siyah derili olanın beyaz derili üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük yalnızca takva iledir.’ Bu salonda işte bu hakikatlere daima bir arada bir defa daha şahit oluyoruz. Gönüllerimizi buluşturan, bizi birbirimize kardeş kılan kalplerin asıl sahibine sonsuz hamdü senalar ediyorum. Mevla, şu muhabbetimizi, şu dayanışmamızı, aramızdaki şu kuvvetli uhuvveti daim eylesin diyorum.”

“Salgın sebebiyle sancılı günler yaşandı”

İnsanlığın son iki yıldır koronavirüs salgını sebebiyle sancılı günler geçirdiğini hatırlatan Erdoğan, eğitimden sıhhate, ticaretten istihdama kadar her alanda önemli badireler, zorluklar yaşandığını tabir etti.

Salgında ömrünü kaybedenlerin sayısının 4,6 milyonu bulduğuna dikkati çeken Erdoğan, vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi.

Allah’ın Kuran-ı Kerim’de “Her zorluğun gerisinde kesinlikle bir kolaylığın olduğunu müjdelediğini” hatırlatan Erdoğan, her gecenin gerisinde aydınlığın, her şerrin gerisinde bir hayır bulunduğuna iman eden beşerler olarak, Allah’ın inayetiyle bu musibetin de üstesinden gelineceğine yürekten inandıklarını vurguladı.

Tedavi imkanları geliştikçe, aşıya erişim arttıkça bu hastalığın vakit içinde tesirini yitireceğine işaret eden Erdoğan, şu biçimde konuştu:

“Ancak asıl sıkıntı salgının daha da derinleştirdi öbür problemlerle çaba etmektir. Kovid-19 salgını, global sistemdeki çarpıklıkları, adaletsizlikleri, eşitsizlikleri açık ve net bir biçimde ortaya koymuştur. Bu süreçte maskeden teneffüs aygıtına ve ilaca kadar, üretime dayalı her hususta dünyada önemli kasvetler yaşandı. bir fazlaca yerde ve bir fazlaca kez insanlık ismine dert verici manzaralara şahit olduk. Hastaların ilgisizlikten öldüğü, yaşlı bakım meskenlerinden hepimizin içini yakan imajların yansıdığı vahim durumlarla karşılaştık. Afrika’dan Asya’ya hala birinci doz aşıya dahi ulaşamayan 100 milyonlarca insan var. Türkiye olarak Peygamber Efendimizin aleyhisselatu vesselam ‘İnsanların en iyisi, insanlara faydalı olanıdır’ tavsiyesinden hareketle elimizdeki tüm imkanları insanlık için seferber ettik. Şimdiye kadar elimizdeki imkanları 159 ülke ve 12 memleketler arası kuruluşla, hatta yurtharicinden temin ettiğimiz aşıların bir kısmını gereksinim sahipleri ile paylaştık. Onay süreçleri tamamlanmak üzere olan kendi aşımız TURKOVAC’ı da tüm insanlığın, dostlarımızın, kardeşlerimizin istifadesine sunacağız hiç tasanız olmasın.”

“Çok hoş bir örnek”

Almanya’da yaşayan Türk kökenli Uğur Şahin ve Hasret Türeci’nin geliştirdikleri aşı yardımıyla Kovid-19’la çabaya verdikleri takviyenin, bu süreçte Türk Milletini gururlandıran bir öteki gelişme olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu bedelli bilim insanlarımızın başarısı, yurt haricindeki vatandaşlarımızın yaşadıkları topluma olan katkıları bakımından hayli hoş bir örnektir.” dedi.

Amerikan İslam toplumunun da vakıf ve dernekler eliyle düzenledikleri yardım kampanyalarıyla salgın periyodunda gereksinim sahiplerinin yardımına koşmalarından memnuniyet duyduklarını lisana getiren Erdoğan, gerek Türk vatandaşları gerekse Müslümanların birbirinden değerli çalışmalara imza attığını, Müslüman olmanın hoşluğunu hayatlarıyla, duruşlarıyla, alicenaplıklarıyla Amerikan toplumuna gösterdiklerini söylemiş oldu.

Erdoğan, bu kapsamda tüm vatandaşları tebrik ederek, “Sizlerden yardım, ihsan ve dava faaliyetlerinizi artırarak sürdürmenizi bekliyorum.” sözlerini kullandı.

(Sürecek)

#Koronavirüs aşısı yaptırdınız mı?

— Haberler.com (@Haberler) September 17, 2021