Carl Erskine, Musial, Aaron ve Mays hakkında bilgi veriyor

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
1954’te Sporting News, haber yaptıkları oyuncular hakkında yazarlara anket yaptığında, Carl Erskine göze çarpıyordu. Brooklyn Dodgers arkadaşları arasında Erskine, En İyi Evlilik, En İyi Ebeveyn, En Entelektüel ve En İyi Sohbet Ortağı dahil olmak üzere çeşitli niteliklerle tanındı.

96 yaşındaki Erskine, 1954 takımındaki tüm takım arkadaşlarını geride bıraktı. Yine de onu geçen ay Indiana, Anderson’daki evinde ziyaret ettiğimde, yazarların yaklaşık yetmiş yıl önce bahsettiği nitelikleri hâlâ sergiliyordu. O ve eşi Betty 75 yıldır evliler. Dört çocuğundan en küçüğü Jimmy, 1961’de Down Sendromlu olarak doğdu ve Carl’ın Özel Olimpiyatlar ve diğer kuruluşlarla çalışması, ona o yıl Buck O’Neil Onur Listesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanmasına yardımcı oldu.

Erskine artık seyahat etmiyor, dolayısıyla ailesi ve arkadaşları onu Cumartesi günü Cooperstown, NY’daki törende temsil edecek. Ama entelektüel bir muhatap olmaya devam ediyor ve sezgileri, ziyaretim sırasında yazdığım köşe yazısının çok ötesine geçiyor. İşte o güzelliklerden bazıları:

Stan Müzikalinin Karşısı

“Neredeyse hiçbir vuruşu kaçırmadı. Topu hep bir yerlere vurdu. Bazen bir satır atışı, bazen bir hata. Ama her zaman iletişim kurdu. Onun için gerçekten bir çıkış adımınız yoktu; Topa bir yerden vurdu. Ancak, hız dışı oyun alanlarına daha az maruz kalıyordu.” Erskine, bir zamanlar Musial ile mızıka düeti yaptığını da sözlerine ekledi. “Daha sonra ona ‘Seninle oynamak sana karşı oynamaktan çok daha kolaydı Stan’ dedim.”

“Aaron ilginç bir smaçördü çünkü ilk yıllarında çok fazla home run yapmadı. O hat sürücülerine çarptı, sadece mermi; Beyzboldaki terim bir çamaşır ipidir. Ama bir noktada -ne değişti bilmiyorum- topu havaya atmaya başladı. Ve yaptığında, onu bayılttı.

Willie Mays’in karşısında

“Sonunda Mays’i içeriye atmayı öğrendin çünkü üst güvertedeki faul toplarına vurduğu için bundan hep kaçındın. Topu adil bir şekilde almasını engellemek için onu gerçekten çok zorlamanız gerekiyordu. O saf bir vurucuydu. Beyzbolda bu adamlardan sadece bir avuç var, nasıl duracaklarına ve nasıl nişan alacaklarına dair tüm kuralları çiğniyorlar. Ama ligin en iyi vurucuları onlar.”

1949’dan 1959’a oyundaki değişiklikler

“Pırlantalar her zaman daha profesyonelce işleniyordu. O kadar çok kötü atlama yoktu, bu bir şeydi. Daha sonra eldivenler savunmayı büyük ölçüde geliştirdi, çünkü eldivenler eskiden çok ağırdı ve sığır derisinden yapılmıştı. Ama onu çok hafif bir deri olan kanguru derisinden yapmaya başladılar ve bu, o kadar ağır olmayan büyük bir eldivene sahip olma şeklinizi değiştirdi. Bu, beyzbolda büyük bir savunma kaymasıydı. Oyunun gelişiminin sadece bir parçası.”

Ebbets Field’dan Los Angeles Memorial Coliseum’a taşındı

“Kolezyum, Ulusal Lig’deki polo sahaları gibiydi, her çizgide çok kısa ve dış sahada derindi. Bu yüzden Coliseum’da atış yapmak büyük bir şok olmadı, çünkü bize tüm Polo Grounds’u hatırlattı. Yaşanan tesadüflerden biri de buydu.”

Modern oyun hakkında

“Bu ilginç bir soru çünkü tüm değişiklikler aslında beysboldan çok beyzbolda ortaya çıktı. Oyunun kendisi ve temelleri hakkında neredeyse hiçbir şeyi değiştirmediler. Yerdeki bir topu nasıl yakalarsınız, topu rakibin sahasına nasıl vurursunuz, tüm bunlar hala oradadır. Bu yüzden beyzbolu düşündüğümde, nasıl değiştiğinden çok nasıl aynı kaldığını düşünüyorum.”

İyimser görünümü hakkında

“Norman Vincent Peale – bu ismi biliyor musunuz? O bir bakandı. Kimliği, yorumudur: olumlu düşünme. Hep vurguladı. İnsanlar farklı düşünebilir, ancak hayata göz kulak olmanın en iyi yolu pozitif olmak ve ondaki pozitifliği görmektir. Bu beni etkiledi ve öyle düşünüyorum. Kendini böyle tanımlıyor. Aslında The Power of Positive Thinking adlı bir kitap yazdı ve bu çok güçlü bir kitap. Sizi pozitif bir hayat yaşamaya odaklar. Her zaman deneyimin en kötü tarafını görmek yerine, her zaman size başka bir avantaj sağlayacak seçecek bir şeyler vardır. Beğendim. Ve bence o haklı.”