Çağdaş Para Teorisi (6) | Tenkitler

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Çağdaş Para Teorisi (6) | Tenkitler

Her sene yaz ayı geldiğinde klâsik olarak MMT grubuna tenkitlerimi twitter üzerinden iletirim. Hoş bir tartışma ortamı doğar. Husus mevzuyu açar.

2. klâsik MMT tenkit günlerine güzel geldiniz.

Kaynak:
Kelton’ın blog sayfasındaki son yazısında üstteki söz vardı. Mosler’a nazaran; Bütçe açıkları borçlanma ile kapatılmaz ise amerikadaki gösterge faizi olan (fed funds rate) düşerdi.

Bedelli arkadaşlar, bu cümlede iki kocaman mantık yanılgısı var.

Birincisi, Amerikada kanunla düzenlenmiş halde “Hazinenin harcama yapması için, o gün kasasına birebir ölçüde vergi ve borçlanma yoluyla para girmesi gerekmektedir”. Bu iki kalem toplamı harcamaya eş değilse o harcama yapılamaz. yeniden ediyorum. Bu kanun ! Şu yazımdan tekrar yapın.

Mosler bu realiteyi her seferinde atlıyor. Mosler’ın düşlediği sistemle mevcut sistem içinde fark var.

İkincisi, diyelim, Mosler’ın düşleri gerçek oldu. Kanun kalktı. Bütçe açığı artığında banka rezervleri artacaktır. Bu hakikat lakin artan rezervin gösterge faizini düşürmesi için Fed’in 2008 öncesi koridor rejimini(kıt rezervle) uyguluyor olması gerekir. Şu yazıma bakın. Fedguy, Coppola ve Sabri hoca şunları yazdı.

MMT takımı bir türlü anlamadı. Bakınız. Tahvilleri satmak kapı üzere borçlanmadır arkadaşlar. Kanun bu!

daha sonra topa Mosler girdi. Kelton ise çaktırmadan Mosler’ın gönderisni beğendi. ????

Mosler, hala ABD’de mecburî rezerv olduğunu düşünüyormuş. Sabri hoca affetmedi.

Mosler bir orta şunu yazdı. İnfial yaratmasın diye paylaşmadım.

Coppola epey net deklare etti.

Ben bunu tekraren anlatmaya çalıştım. MMT, paranın bankalar tarafınca yaratıldığını kabul etmesine karşın rezervlere tanrısal bir güç tanımlıyor. Bu da para piramidini yanlış yorumlamalarından kaynaklanıyor. Arkadaşlar, rezervler, mutakabat için kullanılır. Settlement ingilizcesi.

Rezervler için benim şu yazıma da bakabilirsiniz.

En son tartışmayı şurada bırakıyorum.

Allah, Coppola hocaya sabır versin.