Big Red Machine'in ası Don Gullett 73 yaşında hayatını kaybetti

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
1970'lerde önce Cincinnati Reds, ardından da New York Yankees olmak üzere üç Dünya Serisi şampiyonu takımda forma giyen, ateşli solak Don Gullett Çarşamba günü hayatını kaybetti. 73 yaşındaydı.

Kızıllar örgütü ölümü bir vakada doğruladı fikir ancak nedenini veya öldüğü yeri belirtmedi.

Kırmızılar, Gullett'in görev süresi boyunca tüm zamanların en iyi takımlarından biriydi. Big Red Machine, bilindiği gibi, odunuyla ünlüydü ve Johnny Bench, Joe Morgan, Tony Perez ve Pete Rose'un da dahil olduğu, çağı tanımlayan bir vuruş kadrosuna sahipti.

Takımın atışları nadiren üst düzey takdir görse de Gullett, takımın hanedanlığı döneminde korkulan bir as olarak kendini kanıtladı. “Smokin' Don” lakaplı, hızı üç haneli rakamlara ulaşan hızlı bir topla smaçörleri nakavt etti, bazen idolü Sandy Koufax ile karşılaştırmalar yaptı. Los Angeles Dodgers'ın efsanevi solak oyuncusu.

Pittsburgh Korsanları'nın Hall of Fame'i ağır top yapan Willie Stargell, bir keresinde Gullett'in “topu hiç ıslanmadan araba yıkama makinesine atabileceğini” söylemişti.

Vurucuları havaya sallayan iğrenç bir çatal topu ekledi ve 1974'te 3,04'lük kazanılan koşu ortalaması ile 17-11 kazandı. Reds'in menajeri Sparky Anderson, sakatlık haricinde Gullett'in “Onur Listesi'ni kazanacağından neredeyse emin” olduğunu öngördü.

Bu sözler kehanet niteliğindeydi ama Anderson'un amaçladığı şekilde değil.

Gullett, 1975'ten başlayarak üç yıl boyunca Dünya Serisinin 1. Oyununa başlama onuruna sahipti – ilk ikisi Reds'le, üçüncüsü Yankees'le. 1975'te Boston Red Sox karşısında yedi maçlık heyecan verici bir zafer elde eden Gullett, açılışı kaybetti ancak 8 ⅔ vuruşta kazanılan sadece iki koşudan vazgeçerek 5. Oyunu kazanmak için geri döndü.

Ertesi yıl Reds, Yankees'i dört maçlık bir galibiyetle mağlup ettikten sonra, Bronx Bombers'ın ana sahibi George Steinbrenner görünüşe göre yeterince şey görmüştü: Gullett'i altı yıllık, 2,1 milyon dolarlık (2,1 milyon dolara eşdeğer) bir sözleşmeye imza attı. dolar). bugün) serbest oyuncu olarak.

Bench'in Cincinnati Enquirer'da Gullett'in ölüm ilanında “Buna katlanmak zorundaydı” dediği aktarıldı. “Bunun Don Gullett'in hayatında verdiği en zor karar olduğunu düşünüyorum, ancak ailesi için alabileceği tek karardı.”

İnce çizgili spordaki ilk yılı olan 1977'de Gullett, 14-4'lük bir rekora imza atarak takımın 1962'den bu yana ilk Dünya Serisi zaferini kazanmasına yardımcı oldu.

1978'de sol omzunun rotator manşetindeki çift yırtık nedeniyle yapılan ameliyat, oyun günlerinin sonunu işaret ediyordu. Fırlatma kolunu iyileştirme çabaları başarısız oldu. 1979 sezonunu geride bıraktı ve 1980'de Yankees tarafından serbest bırakıldı.

Yine de Gullett, kariyeri boyunca 109 galibiyet ve 50 mağlubiyet elde etti ve maçı 0,686'lık bir galibiyet yüzdesiyle bitirdi; bu, en az 1000 atış yapan atıcılar arasında lig tarihindeki yedinci en iyi sayıydı.

Yıldızlarla dolu bir Kırmızılar takımında, mütevazi doğası gibi atletizmi de takım arkadaşları tarafından fark edildi. The Enquirer'ın aktardığına göre Bench, “O tam bir sporcuydu.” “Rüzgar gibi vurup kaçabiliyordu ve çok nazik, en iyi insandı. Don hakkında kötü bir söz duyduğumu hiç sanmıyorum.”

Donald Edward Gullett, 6 Ocak 1951'de Lynn, Kentucky yakınlarında, Ohio sınırı yakınında, Buford ve Lettie Gullett'in sekiz çocuğunun altıncısı olarak dünyaya geldi.

Don, ergenlik çağında gücünü yerel çiftliklerde saman balyalama yaparak geliştirirken, McKell Lisesi'nde elmas, ızgara ve sert ağaçta göz kamaştırıcı bir yıldız haline geldi. Bir futbol maçında 72 sayı atması ve mükemmel bir oyun çıkarırken 21 vurucudan 20'sini vurması gibi becerileriyle tanınan yerel bir efsane haline geldi.

Gullett, 1969 draftında Cincinnati tarafından lise genel sıralamasında 14. seçildi ve 1970 yılında, 19 yaşındayken büyük liglere hızlı bir şekilde yükselmeden önce, küçük liglerde sadece 11 maç oynadı.

1970 Ulusal Lig Şampiyonası Serisinde Kırmızılar, güçlü bir Pittsburgh Pirates takımını üç maçta mağlup etti ve Gullett, 2. ve 3. Oyunlarda rahat kurtarışlar yaptı. Gençliğine rağmen bu deneyimden etkilenmemişti.

Dizi sırasında “Oraya gittiğimde hiç gergin değildim” dedi. “Bütün bu muhabirlerle konuşmak, Willie Stargell veya Roberto Clemente ile yüzleşmekten çok daha zor.”

Kırmızılar o yıl Dünya Serisini beş maçta Baltimore Orioles'e kaybetti ve iki yıl sonra Oakland A'nın (1970'lerin başka bir hanedanı) eline geçti. Yine de hem takım hem de yıldız solak oyuncu için en iyi yıllar hâlâ önümüzdeydi.

Oyun günleri bittikten sonra Gullett, karısı Cathy ile birlikte tütün ve diğer mahsulleri yetiştirdiği memleketinin yakınındaki bir çiftliğe emekli oldu.

Hayatta kalanlarla ilgili bilgi hemen mevcut değildi.

1989'da Los Angeles Times'a verdiği bir röportajda Gullett, beyzboldan erken ayrılmanın üstesinden gelmesinin biraz zaman aldığını söyledi.

“Kendime baktım ve sadece 31-32 yaşlarında olduğumu fark ettim” dedi. “Bu beni psikolojik olarak biraz rahatsız etti. Maçları izlemek zihinsel açıdan zorlayıcıydı.”

Ancak pişmanlık karşısında bile tipik alçakgönüllülüğünü korudu.

“Kariyerim açısından talihsiz bir durumdu” diye ekledi. “Sağlıklı kalsaydım çok başarılı olma şansım yüksekti.”