BETAM: Trabzon kira meblağlarının en epey zamlandığı ikinci vilayet oldu

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Trabzon Antalya’dan daha sonra ülke genelinde kira meblağlarının en hayli zamlandığı ikinci vilayet oldu. Kira artışına ekonomik krizin, kriz fırsatçılarının, vilayetteki göçmen sayısındaki artışın ve turistlerin niye olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Gürcü’nün parası Türk Lirası’nın yedi katı. bu biçimde ekonomik bataklık olur mu?” diyerek reaksiyonlarını lisana getirdi.

BETAM datalarına göre Trabzon, Antalya’dan daha sonra ülke genelinde kira meblağlarının en hayli zamlandığı ikinci vilayet oldu. Trabzon’da kiralık daire fiyatları, ekim ayında yıllık yüzde 200 arttı. Son iki ayda zam şampiyonu vilayetler sıralamasında ikinci sırayı alan Trabzon’da, vatandaşlara ve emlakçılara bu artışın niçinlerini sorduk. Bir sorduk, bin ah işittik…

Öğrenciler ıstırap yaşıyor

Kira artışlarından en çok öğrencilerin etkilendiğini söyleyen vatandaşlardan Asım Kalyoncu, “Ev kiraları 2 bin, 3 bin, 4 bin lira oldu. Ailesi taban fiyat alan öğrenci nasıl geçinecek? Alacağı 500 lira ya da bin lira bursla geçinme talihi var mı? 300 liraya aracımızı dolduruyorduk, şuanda 300 liralık alacağımız eser 2 bin 2 bin beş yüz lira. Sorun büyük aslında ancak kim nasıl çözecek bilmiyoruz. Herkes ‘önümüze bakalım’ diyor ancak nasıl bakacağız önümüze?” diye konuştu.

“Ekonomik Bataklık”

Trabzon’da göçmen sayının artışına dikkat çeken Osman Zeki Kaya isimli bir vatandaş da “Trabzon’u dolaşın her ırktan insan var. Bunlar ne için gelmişler, yer, mülk sahibi olmuşlar. Eş, dost akrabalarını getirmişler. Nüfus arttı, göçmenler çoğaldı. İnsanların ekonomik durumları elverişli olmadığından dolayı göçmenler konutlara yerleşince yerleşim konusunda sorun çıkıyor. Daire sahipleri bin liralık konutunu 2 bin liraya ya da 4-5 tane öğrenciye 5 bin liraya veriyor. Gürcü’nün parası Türk Lirası’nın yedi katı. bu biçimde ekonomik bataklık olur mu yani? Devletin yapması gereken konut ya da otel ne kadar lüks olursa olsun fiyat belirlemesi lazım. Kontrol olması lazım” sözlerini kullandı.

Ev sahiplerinin taban fiyatla çalışanlara değil de daha fazla para veren Arap turistlere meskenlerini verdiğini tabir eden İmdat Süleyman ise, “Araplar konutların fiyatlarını yıllık peşin veriyor. Sen olsan meskenini Arap’a mı verirsin, taban fiyatla çalışan şahsa mi? Çok adaletsizlik oluyor bence” diyerek reaksiyon gösterdi.

TL’deki bedel kaybı Emlak piyasasını vurdu

Türk lirasının paha kaybettiğinden şikayet eden Ertan Altan da “Benim çocuğum yok lakin çocuğum olduğunda sanki üniversiteyi nasıl okutacağım? Konut kirası, konaklaması insanın aklını karıştırıyor. Emlaktaki artış ülkemizin net sıkıntısıdır. Halk olarak kime sorsanız ‘kanayan yara’ der. Kirada olanlar için ‘Allah yardımcısı olsun’ diyoruz. Çok çözülebilecek üzere bir şey değil. Türk Lirası artık birfazlaca yerde kullanılmıyor. Batum’a geçtik ‘TL yok, ben lari alırım’ diyor. Bu kıymet kaybı umarım en yakın vakitte çözülür” dedi.

Kendi memleketinde yabancılık çektiğini söyleyen Ömer Yıldırım, “7 bin 500 lira maaşla çalışıyorum, kendi meskenim olmasa bu maaşla geçinemem. Beşerler nasıl geçiniyor bilmiyorum yani. Allah yardımcımız olsun. Ben şad olmadığımı her yerde lisana getiriyorum. Bir an evvel ne olacaksa olsun” dedi.

Vatandaşın sokağa çıkamadığını lisana getiren Şerif Demir ise AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sitem etti. TOKİ konutlarını son deva olarak düşünüldüğünü söyleyen Demir, “81 vilayette konut yaptırıyorlar. Tayyip Beyefendi bunu son deva düşünüyor. Lakin deva yok” dedi. Kiracısının 3 yıldır kirasını arttırmadığını söyleyen Demir, “Ne yapayım, ödeyemiyor. Suriyelileri, Iraklıları, Afkanlıları buraya taşıdığı vakit o onlara bakarken, ben de kiracıma bakıyorum. Yazık günah değil mi? İnşallah 7 ay daha sonra karşılaşırız” dedi.

Daire sahipleri kiraya vermiyor

Trabzon’da konut kiralarındaki artışta Arap turistlerin Trabzon’a yönelik ilgilileri değerli rol oynadığını tabir eden Trabzon’un önde gelen emlakçılardan Semih Sarıalioğlu, “Trabzon’da Arap turistlerin tatil dönemi Mayıs-Ağustos içindeki 4 aylık devri kapsıyor. Daire sahipleri bu 4 aylık süreçte konutlarını Arap turistlere kiraya vererek yüksek getiri sağlama karşılığında 8 ay meskenlerini boş tutmayı göze alabiliyorlar, bu da konut arzını daraltan bir durum. ötürüsıyla fiyat artışına niye olan faktörlerden birisi bu” sözlerine yer verdi.

Her an artan maliyetler niçiniyle müteahhitlerin inşaat yapmaya yürek edemediğine dikkat çeken Emlakçı Oğuzhan Kaplan ise “Trabzon’un en seçkin mahallesi olarak bilinen Beşirli’de 3 sene evvel 250 liraya kiraya verdiğim daireyi bu yaz 3 bin 500 liraya kiraya verdim. Şuanda Beşirli’de kiralık konut yok. En son 7 bin 500 liraya bir konutu kiraya verdim. Kuzenime daire bulamadım. Beşerler konut bulamadığı için düğünlerini iptal ediyorlar, erteliyorlar. Daire sahipleri konutlarını yüksek kiraya vermek için eski kiracılarına ‘evden çıkın’ diyerek baskı yapıyorlar. Trabzon’da müteahhitlerin yüzde 60’ı her yaz inşaat yapardı. Vatandaş yeni daireye çıkıp, kendi dairesini kiraya veriyordu. Artık inşaat olmayınca mesken sahibi konutundan kiraya çıkmıyor. Maliyetler o kadar fazla ki, müteahhit inşaata başlama sürecinde bile aldığı maldan ziyan ediyor. hiç bir müteahhit inşaat yapmaya yürek edemiyor” diyerek acı tabloyu ortaya koydu.

sozcu.com.tr