Başarısızlıklarını anlattı, bursu kaptı… ‘Çuvallaya çuvallaya başardım’

CatWalk

New member
Özel SEV Lisesi’nde burslu okuyan 19 yaşındaki Cihan Alperen Bosnalı memur bir anne-babanın çocuğu. Teknolojiye büyük ilgi duyan Bosnalı, bilgisayar bilimine ve yapay zekâya aşık olduğunu söylüyor. Çalıştığı projelerden birinde geliştirdiği eğitim teknolojisi uygulamasında istediği kullanıcı sayısına ulaşamadı. Üzerinde çalıştığı otonom araç alev aldı, prova sırasında pistten çıktı. Fakat yaşadığı tüm bu talihsizlikler ona Kanada’da okuma fırsatı sundu. Cihan Bosnalı, yaşadığı başarısızlıkları nasıl muvaffakiyete dönüştürdüğünü şöyleki anlatıyor:

ARACIMIZ ÜÇ DEFA YANDI

“Okulda Yapay Zekâ ve Otonom Araç Kadrosu PhoeniX’i kurdum. Okulun teknoloji laboratuvarında sabahlara kadar çalıştık, tekraren başarısız denemelerimiz oldu. Fakat sonunda grupla bir arada ‘Mini Otonom Yarış Arabası Yarışması’nı 2018 ve 2019’da iki yıl üst üste kazandık. ‘SAC X-Zone Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin baş teknoloji sorumlusuyum. Otonom araçları müsabakasına hazırlanırken başımızdan biroldukca şanssız olay geçti. Arkadaşlarımla bir arada sabahlara kadar okulda kalıp çalıştığımız periyotta üç kere aracımız alev aldı.

ŞERİTLERİN DIŞINA ÇIKTI

Hatta birinde okulda yangın sirenleri çaldı. Yarış için Ankara’da bir üniversitenin spor salonunda, pistte yaptığımız daha birinci testte, güneş ışığının yansıtıcı tesiri niçiniyle otomobilimiz şeritlerin dışına çıktı. Tüm bunlara karşın hayli çalıştık ve yarış öncesi meseleleri çözdük. Otonom otomobilimiz olağanüstü bir iş çıkardı ve yarışı en yüksek puanla bitirdik.

KİMSE KULLANMADI

2018 yılında, bir arkadaşımla bir arada, yapay zekâ kullanarak eğitim aplikasyonu oluşturduk. Öğrencilerin kendilerine sorulan soruyu yanıtlamak emeliyle bir objeyi yahut resmi taramak için taşınabilir aygıt kullandıkları bir uygulama olan ‘ItemHunt’ı geliştirmemiz yedi ay sürdü. Fakat uygulamamızı nasıl tanıtacağımızı hiç düşünmemiştik. Gerçekten de başta kimsenin ilgisini çekemedik. daha sonrasında biroldukça tanıtım stratejisi geliştirdik ve okulumuzun müdürlerini uygulamamızı kullanmaya ikna ettik. Okulumuzun oryantasyon aktivitelerinde uygulamamız kullanıldı. Ülkemizdeki değerli EdTech konferanslarından birinde sunum bile yaptık. Apple App Store’a da verdiğimiz ItemHunt uygulamamız 200’den çok öğrenci tarafınca kullanıldı.”

Cihan Alperen, ailesiyle…

AÇIK AÇIK ANLATTIM

Cihan Alperen, tüm bu çuvallamalarına karşın hiç vazgeçmemiş. Başarısızlıklarından da asla utanmamış. İşte bu sayede de dünyanın en düzgün üniversitelerinden birinden tam bursu kapmış: “Çok denedik ve epeyce başarısız olduk. Ancak her başarısızlık bize muvaffakiyete giden yol hakkında biraz daha fazla şey öğretti. O yüzden her başarısızlık aslında milyarlar pahasında. Gerçekten British Columbia’ya başvururken de başarısızlıkla sonuçlanan fakat en sonunda muvaffakiyete ulaşan bu çalışmalarımı açık açık anlattım. Ve sonuçta tam burslu olarak kabul aldım. Artık Kanada’da mühendislik okuyacağım.”