Bakan Özer’den Türk dünyasına ortak kültür vurgusu

CatWalk

New member
ERDOĞAN’DAN YAZILI BİLDİRİ
Türk Kurulu 6’ncı Eğitim Bakanları Toplantısı ve Memleketler arası Türk Akademisi Bilim Heyeti 4’üncü Toplantısı, İstanbul’da düzenlendi. Konuk bakanlarla ikili görüşmeler yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milletlerarası Türk Akademisi Bilim Konseyi 4’üncü Toplantısı’nın moderatörlüğünü yürüttü. görüşmede okunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildirisi şöyleki:
“Sizleri ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Toplantımızın eğitim topluluğumuz için iyi olmasını diliyorum. Türk kurulunun kuruluşunun 12’nci yılını idrak ediyoruz. Kurul aramızdaki barışın, kardeşliğin simgesi haline geldi. 12 Kasım’da ülkemizin mesken sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek 8’inci tepe inşallah kurulun tarihinde bir dönüm noktası haline gelecek. Türk Kurulu 6’ncı Eğitim Bakanlığı toplantısının güzel olmasını diliyorum.”

ÜYE ÜLKELERİN BAKANLARI KATILDI
3 Kasım’da kıdemli memurlar içinde toplantılar düzenlenirken 4 Kasım’da ise bakanlar seviyesinde toplantılar yapıldı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in mesken sahipliğindeki toplantılara, Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Askhat Aimagambetov, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Bolotbek Kupeshev, Özbekistan Halk Eğitimi Bakan Yardımcısı Temurjon Komilov, Türk Kurulu Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Memleketler arası Türk Akademisi Lideri Darkhan Kydyrali, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller ve Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar katıldı.

ÖZER: ORTAK KIYMETLERİMİZİ KAZANDIRMALIYIZ
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuşmasında Türk Konseyi’ne üye ülkeler içindeki temasların eğitim ve kültürel gelişmelere katkısını şu sözlerle lisana getirdi: “Ortak gayret ortak vizyon ve ortak hayallerin yapıtı olan Türk kurulu beraberinde müşterek bir ülkünün de sembolüdür. Sürdürülebilir kalkınmanın en başta gelen kuralı kaliteli eğitime erişimdir ve beşeri sermayenin niteliğinin daima arttırılmasıdır. Kaliteli eğitim yalnızca istihdam üretim ve ekonomik kalkınma için değil hem de toplumsal huzur ve barış için de gereklidir. Bu doğrultuda gençlerimizi en yeterli biçimde yetiştirmek gelişen teknoloji ve iş dünyasına katkı verecek biçimde donatmak, onlara ortak kıymetlerimizi ve kültürümüzü tam olarak kazandırmak için çalışmalıyız. Eğitim alanındaki işbirliğimiz gençlerimizi öz kimliğini bilen kültür bedellerinin farkında olan geleneklerine ve tarihlerine bağlı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacaktır.”

“ORTAK UĞRAŞ, ORTAK VİZYON”
Bakan Özer konuşmasına şu biçimde devam etti: “ Ortak efor ortak vizyon ve ortak hayallerin yapıtı olan Türk kurulu beraberinde müşterek bir ülkünün de sembolüdür. Bugün bizleri bir ortaya getiren yalnızca lisanımız, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz değil bununla birlikte müreffeh bir geleceği daima birlikte inşa etme isteği ve irademizdir.”

YENİ ÜYE ÖZBEKİSTAN
Mart 2019 da düzenlenen 5. Eğitim Bakanları toplantısına Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye üye ülke, Macaristan ise gözlemci ülke olarak katılmıştı. Bu yıl ki toplantıya Özbekistan da üye olarak katıldı. Bakan Özer, “Sayın Bakan Yardımcısı Temurjon Komilov nezdinde Özbekistan’ı tebrik ediyorum ve kendilerine Türk Konseyi’ne hoşgeldiniz diyorum” dedi.

ÜYE ÜLKELERDEN 50 BİN ÖĞRENCİ
Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar; “UNESCO datalarına göre Türkiye, dünya üzerinde en çok memleketler arası öğrenciye sahip 10 ülkeden biridir. Soydaşımız dost ve kardeş Türk milletlerinden oluşan devletlerden öğrencilerimiz bugün ülkemizde eğitim görüyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkmenistan ve gözlemci üye Macaristan’dan toplam 50 bini aşkın öğrenci üniversitelerimize tahsil görüyor” dedi.