Aşkımız Bitti, Boşanalım!

Hiranur

New member
Aşkımız Bitti, Boşanalım! Erkek: “Karımla ne kadar farklı olduğumuzu görür görmez fazlaca şaşırdım. Örneğin ben erken kalkmayı severim, o ise geç saatlere kadar oturmaktan hoşlanır. Ayrıyeten ruh halinin niye daima değiştiğini hiç anlamıyorum. Bir de yemek yapmaya giriştiğimde karım her yaptığımı eleştiriyor, bilhassa de ellerimi bulaşıkları kuruladığımız beze sildiğimde fazlaca kızıyor.”

Bayan:“Kocamın ağzından kerpetenle laf alırsınız. halbuki ben epey farklı bir ailede yetiştim. Biz konuşmayı, bilhassa de sofrada sohbet etmeyi hayli severiz. Ayrıyeten kocam yemek pişirdiğinde tıpkı bezi hem bulaşıkları kurulamak tıpkı vakitte ellerini silmek için kullanıyor. Bu beni sıkıntıdan çıkarıyor! Erkekleri anlamak niye bu kadar güç? Beşerler evli kalmayı nasıl başarıyor merak ediyorum.”

Bir ömür sürmesi ümit edilen aşkınıza şahit olan her insanın huzurunda atılan imzalar ve söylenen sözler… Her şeyin hayli hoş gittiği günler ardından, ne oluyor da çiftler kriz anlarını yönetemeyip boşanma noktasına geliyor? Bir vakit içinder yüzüne bakmaya kıyamadığınız kişi gün geliyor yüzünü görmekten bile hoşnut olmadığınız şahsa dönüşüyor.

Flört devrinde çiftler çabucak hemen sorumlulukların içine girmemiştir. Aileleriyle birlikte yahut kendi meskenlerinde bağımsız ve kendi kurallarının sonlarının çerçevesinde bir hayat sürdürmektedirler. halbuki evlilik ile birlikte artık yeni bir aile kurumu ile sorumluluklar ve beklentiler değişecektir. Zira iki farklı ailede yetişmiş iki farklı kişinin bir anda birebir meskeni
paylaşması, ortak bir hayat alanı oluşturması ve ortak bir noktada buluşması pek de kolay değildir.

Şahısların alışkanlıkları, hayat biçimleri ve tahminen de kültürleri birbirinden farklı olabilir. Bireyler kendi fikirlerini,yaşam usullerini ve kendi ailelerinde gördükleri ömür modelini, yeni ömür alanlarına getirmek ve uygulamak isterler. bu biçimdece kişi kendi ortasında bir boşluk hissi yaşamamış olur. Yeni kurulan bir ailede çiftler hem alışkanlıklarını devam
ettirmek tıpkı vakitte yeni bir yapıya ahenk sağlamak isterken, bocalayabilirler.Bu niçinle evliliğin birinci yılları “kritik seneler” olarak isimlendirilmektedir. Çiftler fazlaca memnun, romantik ve huzurlu oldukları vakit içinderın yanı sıra evliliklerinde sorunlarında yaşanabileceğini bilmelidirler. Zira, ilgilerde keyifli anlar kadar çatışmaların yaşanması da
olasıdır.

Evlilik sürecinin ilerleyen devirlerinde çiftlerin önüne pürüzler, sıkıntılar çıkıyor. Uzmanlığa erişen çiftler, kriz idaresini ustalıkla gerçekleştiriyor. Ufak tefek yanlışlar olsa da patlamalar; küsmelere suskunluğa gitmeden hallediliyor. Lakin krizleri yönetemeyen sıhhatsiz aile profilleri münasebetlerinin bitmesine mahzur olamamaktadır. Sıhhatsiz
aile yapılarında evliliğin bitmesinin asıl sebebi olarak; bir epeyce araştırma kararında belirlendiğine göre, ilgiyi bitirme sonucu, ekseriyetle çiftin içindeki sevgi ve aşkın bitmiş bulunmasına değil, çiftin sorun çözme, tartışma ve çatışma çözme marifetlerinin eksikliğine bağlı olarak alınan bir karardır. Sıhhatsiz ailelerde çiftin sorun çözme ve irtibat hünerlerini geliştirmeleri ortalarında gereksiz kırgınlıkların yaşanmasını önler. bu biçimdece ortalarındaki sevgi ve bağlantının korunmasına ve sağlıklı aile yapısına geçmeye yardımcı olur.

Aslında boşanmak aşkın bitmesinden kaynaklı değildir; sıhhatsiz aile yapısının bağda var olmasıdır. Çiftler tahminen de aile yapılarının sıhhatsiz olduğunu goremediğinden dolayı; kabahati evlenince yitirilen hislere ve evrilemeyen aşk hissine yüklemektedirler. Sağlıklı aile yapısında alakaya ve çiftlerin birbirlerine gösterdikleri ihtimamdan dolayı aşk duygusu vakit içinde birlikte yerini daha derin manalar taşıyan hislere bırakmaktadır. Aşkın daha derin manalar taşıyan duyguya dönüşmüş hali sevgi bağının kuvvetlenmesdir. Sevgi aşk hissinden daha değerlidir. Aşkın sevgiye dönüştüğü evlilik sürecinde sevgiyi yüceltmek çiftlerin elindedir.

Evlilikteki roller ve sorumlulukların paylaşılması, yeni kurulan ailenin benimsenerek güç savaşına girilmemesi ve çiftlerin birbirlerine gereken itinası göstermeleri ile evliliklerinde aşk hissinin vakit içinde kaybolmasının göstermiş olduğu olumsuz bir huzursuzluk hali ortadan kalkacaktır.