Andrea Rea ve son albümü “El Viajero”

Hiranur

New member
B4B5B054-441A-4D98-862E-18E0E1F23349
Karantina nedeniyle hareket etmenin imkansızlığından doğan bir albümün adının “El Viajero” olması zaten tekil. Ama son yılların en iyi İtalyan piyanistlerinden biri olan Andrea Rea, ister fiziksel olarak hareket etsin, ister yaratıcılıkla seyahat etsin, ister bizi bu durumda, yardımla ‘oturma odası gezginlerine’ dönüştürsün, her halükarda bir ‘gezgin’dir. Müziğin başka bir fantastik boyutuna ulaşmak için kendi boyutumuzdan ayrılıyoruz. “El Viagero”, Andrea Rea’nın günümüzün farklı müzik alanlarını aşırı berraklık ve merakla aşan, kökleri caza dayanan ama uzağa bakmayı bilen bir müzik gezgini olduğunu anlatıyor. Ve hepsi ikna edici, samimi, kişisel ama aynı zamanda zorlayıcı ve tutkulu bir albümde toplandı, kısacası harika bir ‘disk’, çünkü bir ‘disk’ gibi tasarlandı ve yaratıldı ve bir ‘disk’ gibi dinlenmesi gerekiyor. baştan sona Rea ile renkli dünyasında seyahat etmeye.
Bu albüm nasıl doğdu?
“Diyelim ki temelde tecrit döneminde doğdu, iki üç ayı tamamen yalnız geçirdim, uzun zamandır albümü kaydetmeyi düşünüyordum ama fikirlerimi düzene sokmak için gerekli zamanı ayırdım. Bu, hayatım boyunca beni temsil eden şarkılardan oluşan bir koleksiyon, genç bir adamken sevdiğim Nirvana, Doors, progresif rock, Bowie ve sonra yazdığım bazı fikirleri elden geçirip geliştirdim. Kısacası sevdiğim ve beni temsil eden müzikler yapmak istedim”.
Yani başlık size anlatıyor mu?
“Öyle düşünüyorum. Bu durumda Latin dünyasının, Arjantin’in, İspanya’nın, beni etkileyen birçok Güney Amerika müziğinin kültürel ve ses etkileri arasında gidip gelen bir gezginim. Bir süre İspanya’da yaşadım, tanıştım. pek çok insan ve pek çok müzik, kendimi evlat edinilmiş hissettim ve o müziğe ve o atmosfere geri dönmem doğaldı”.
Müzik dünyanız kesinlikle geleneksel olarak caz olarak tanımladığımızdan daha geniş…
“Aslında kendi şarkılarımı yazarken tam olarak caz değilim, ‘klasik’ bir yaklaşımım yok, hep çalışsam da temeli bu, görmezden gelemem. Ama benim etkilerim çoktur”.
Ayrıca başkalarıyla çalışmayı sevdiğiniz için.
“Hoşuma gitti, çok çeşitli durumlara kolayca uyum sağlama yeteneğim olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda tek başıma çalışmayı da gerçekten seviyorum. Bence iki şey kişiliğimle bütünleşiyor, Yaptığım her şeyde kendi dokunuşumu yapmaya çalışıyorum, hem yardımcı olduğumda hem de bir grup yönettiğimde bir iz bırakmayı umuyorum. Belki her zaman başarılı olamıyorum ama her halükarda Andrea Rea’nın tanınmasını sağlamaya çalışıyorum”.
Ancak caz çok değişti…
“Evet, örneğin Enrico Rava gibi birçok kişi cazın geleceğinin elektronik olduğunu söylüyor, bu kesinlikle Miles Davis’ten beri böyle. Ama sesten çok tavırla ilgili olduğunu düşünüyorum. Duyduklarınız esastır, bir caz müzisyeni dinlediğinizi fark edersiniz çünkü o müziği bütünsel olarak yorumluyor, hangi formda olursa olsun. Tabii ki, bugün caz artık ellili veya altmışlı yıllardaki değil, daha kodlanmış ve belirli bir dil varken, bu şekilde çalınıyordu ve hepsi bu. Bugün bir cazcı her şeyi nasıl yapacağını bilmeli ve açık fikirli olmalıdır”.
Peki, sizce bugün caz nedir? Hala Afro-Amerikan müziği mi?
“Temel olarak, alçakgönüllülükle, bilmediğimi düşünüyorum. Ve benden daha yetenekli müzisyenler bile bunu gerçekten bilmiyor. Bugün sadece Afro-Amerikan müziği denilebileceğini sanmıyorum, dil Afro-Amerikalılar tarafından yaratıldı ama Avrupa’ya geldiğinde değişti, Avrupa kültür müziğiyle birleşti, pop’u geçti, biz onu bizim yaptık. ve şu anda, inanıyorum ki, Amerikalılardan kıskanacak hiçbir şeyimiz yok. New York’tan başlayan modaların her zaman temsili olduğu bir gerçektir, bu müziğin merkez üssü Amerika’dır, tüm dünyayı etkiler ama Avrupa’da çok güçlü bir caz kültürü vardır, bu da birçok müzisyeni farklı dünyaları keşfetmekte özgür bırakır. orijinal bir şekilde”.
Konser hayatı çok güzel olan bir albüm.
“Evet, benimki bir müzik türü, bir şov, işe yarayan ve bilmeyenlerin bile hoşuna gidiyor. Stiller, sesler, enerji var, her parça enerji vermek ve bir hikaye anlatmak, akortlu üç müzisyenden, Daniele Sorrentino ve Lorenzo Tucci’den benzersiz bir ses getirmek için bahane.
Ve daha sonra?
“Şimdiden bir sonraki işi düşünüyorum, tamamen farklı, daha çok elektronikle ilgili, ama biz hala sadece onu düşünüyoruz”.

Yazılı 18 Aralık 2022 Pazar 10:35
Blog, Şu Anda Yürütülüyor kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.