52 vilayette “Kitap benim” buluşması

CatWalk

New member
Dört yıldır devam eden Kitap Benim projesi kapsamında toplumda da okuma farkındalığı oluşturmayı amaçlayan öğrenciler bu yılda Türkiye’nin dört bir yanında açık alanlarda okuma aktifliği yaptı. Öğrencilerin okuma, okuduğunu manaya, kanıları yorumlama, bunları zihninde yapılandırarak kıymetlendirme ve münasebet kurma maharetlerini geliştirmeyi hedefleyen Uğur Okullar, yılda bir defa ise Türkiye’nin 52 vilayetinde 112 okulda eğitim goren tüm öğrencileri için kitap okumayı okul dışına taşıyor. Öğrenciler kıyılarda, parklarda, bahçelerde kitap okuyor. Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tabiatta buluşan öğrenciler “Farklı kapıları araladığımız epey hoş bir aktiflik yaptık” dedi.

OKUMAYA VERDİĞİMİZ EHEMMİYETLE AKADEMİK BAŞARIYI DESTEKLİYORUZ
Kitap okumanın değerine vurgu yapan Eğitim ve Öğretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arda Ergez “5 Lisan 2 Maharet temelli eğitim ideolojimizin başında gelen anadil eğitimi kapsamında; öğrencilerimizin Türkçe’yi hakikat kullanma, okuduğunu manaya ve yorumlama, geniş söz hazinesine sahip olma ve imla kurallarını bilme üzere hünerler ile donanması öncelikli amaçlarımız içinde. Bunu elde etmenin birinci adımı öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmaktan geçiyor. Kitap okumaya verdiğimiz kıymetle akademik başarıyı ve imtihan muvaffakiyetini da destekliyoruz. Okullarımızın tümünde, özel kitap okuma alanlarımızda, sınıflarımızda, kütüphanelerimizde her gün 20 dakikalık hür okuma saatlerimizle öğrencilerimize kitap okuma şuurunu aşılamayı, farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Okullarımızdaki tüm çalışanımız birebir anda bu aktifliğe dahil oluyor. Projemiz ile öğrencilerimizin ve tüm çalışanlarımızın yeni dünyalar keşfetmelerini dilek ediyoruz. Bu projemizi de Kitap Kapağı Tasarım Yarışı, Kitap Kurduna Ödül Uygulaması sınıflarda kendilerinin el maharetleri ile geliştirdiği kütüphaneler, muharrir etkinliklerimiz ve hatta münazaraya kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayarak randımanını ve kalıcılığını artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

HER KİTAP BİR SERÜVEN
Okuma şuurunun küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılanması gerektiğini söyleyen Ergez kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Öğrenciler kitap okuyarak hem farklı karakterlerin dünyasını birebir vakitte kendi dünyalarını keşfe çıkar. Her kitap yeni bir serüvendir. Bu seyahatte onlara birinci rehberlik edecek şahıslar de ebeveynlerdir. Bilhassa 0-6 yaş kümesinde ebeveynlerin dayanağıyla çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı. Yaş kümesine uygun kitaplar okunmalı. Okuma-yazmayı öğrendikten daha sonra ise farklı kıssalarla çocuklar okumaya teşvik edilmeli. Daha büyük yaş kümesindeki öğrenciler yalnızca ebeveynlerinin yahut öğretmenlerinin seçtiği kitapları değil yaş kümesi özelliklerine uygun olacak biçimde, kendi şahsi özelliklerine, kendi ilgi alanlarına yönelik kitaplar seçmeli. Bu yaklaşımla kitaplarla bağ kuran öğrenciler akademik ve kişisel gelişimlerine de katkıda bulunurlar.”