5 gün devamsızlık yapan evrak alamıyor mu lise 2022? 5 gün devamsızlık yapan evrak alamıyor mu ortaokul? Devamsızlık 5 gün olunca doküman alınmıyor mu

Sipsak07

New member
5 gün devamsızlık yapan evrak alamıyor mu lise 2021? sorusunun karşılığı merak edilen mevzular içinde yer alıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde bulunan ödül kısmı içerisinde yer alan değişiklikler, 2018 Eylül ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 2021 yılında hala bu sistemin devam edip etmediği araştırılıyor. Pekala, buna bakılırsa 5 Gün Devamsızlık Yapan Evrak Alamıyor Mu? İşte, o mevzu hakkında birtakım bilgiler

5 GÜN DEVAMSIZLIK YAPAN EVRAK ALAMIYOR MU ORTAOKUL?

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda yayımladığı yönetmelik değişikliğiyle bir arada takdir ve teşekkür evrakını de içeren ödül sistemini değiştirdi. Buna nazaran, 5 gün devamsızlık yapan öğrenci, takdir ve teşekkür dokümanı almaya hak kazanamayacak.

5 GÜN DEVAMSIZLIK YAPAN EVRAK ALAMIYOR MU LİSE 2021?

Geç gelme birinci ders saati için belirlenen müddet ile sonludur. Lakin her beş kere geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu müddetin haricindeki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır. Buna nazaran öğrencinin muvaffakiyet puanı takdir ya da teşekkür evrakı almaya kâfi olsa da devamsızlığı 5 günden çok olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

Yapılan düzenlemeye bakılırsa, muvaffakiyet puanları kaç olursa olsun, 5 gün devamsızlık yapan öğrenciye takdir ya da teşekkür dokümanı verilmeyecek.İşte, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan o bilgiler;

Okul öğrenci ödül ve disiplin konseyi, derslerdeki uğraş ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık mühleti 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, devir puanlarının yüklü ortalaması 70,00 cilt aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 içindekileri teşekkür evrakı

b) 85,00 ve daha üst olanları takdir evrakı,

c) Ortaöğrenim mühletince en az üç öğretim yılının bütün periyodunda takdir dokümanı alanları üstün muvaffakiyet evrakı ile ödüllendirir.

Ayrıyeten, devamsızlık müddeti 10 günü ve toplamda 30 günü aşan öğrenciler ise ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. İşte, yayımlanan o değişiklik;

Devamsızlık müddeti özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Haberler.com – Gündem

, Haberler