39 üniversitenin 129 lisans programına ‘Avrupa’ vizesi

CatWalk

New member
Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) logolarının yer alması hakkını kazandı. Bu programlardan mezun olan öğrencilerin yurtharicinde diplomaları daha süratli tanınacak, istihdam edilme imkânı artacak, yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlanacak.

TÜRK YÜKSEKÖĞRETİMİNDE BİR BİRİNCİ
YÖK’ten edinilen bilgiye bakılırsa, TYÇ Heyeti, 21 Aralık 2021’de birinci defa 39 üniversitedeki 129 lisans programının yeterliliklerinin TYÇ’ye yerleştirilmesine karar verdi. TYÇ’ye yerleştirilen 129 yükseköğretim programının öğrenme kazanımlarının kalite teminatını sağladıkları YÖKAK tarafınca onaylandı ve Yükseköğretim Konseyine sunuldu. YÖK sonucuyla TYÇ Şurasına gönderilen 129 diploma programının TYÇ konseyinin uygun görüşü ile TYÇ bilgi tabanına işlenmesi sonucunda bu programlar diplomalarında TYÇ ve AYÇ logosunu kullanmaya hak kazandı.

TYÇ İLE AYÇ LOGOLU DİPLOMALAR NE CİNS İMTİYAZLAR ELDE EDECEK?
Türkiye’deki 129 diploma programı mezunları, yükseköğretim ve üst ortaöğretim ile staj yeterliliklerinin ve yurt haricinde geçirilen tahsil devirlerinin kazanımlarının karşılıklı olarak otomatik tanınmasını sağlayacak.
AB’de mesleksel yeterliliklerin tanınmasına ait direktif gereği, profesyonellerin hudut ötesi hareketini mümkün kılarak yurt haricinde mesleklerini icra etmelerini ya da istihdam olmalarını sağlayacak. Lizbon antlaşması gereği akademik yeterliliklerin Avrupa’da ve Avrupa haricinde tanınmasına imkan sağlayacak.

TYÇ KURULU’NUN YAPISI
TYÇ Şurası, ilgili tüm teknik çalışmaları yürütmek ve yeterliliklerin kalite teminatını sağlamak üzere Mesleksel Yeterlilik Kurumu (MYK) koordinasyonluğunda Yükseköğretim Şurası ve Ulusal Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere emekçi ve patron sendikaları, meslek örgütleri ve ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşuyor.

TYÇ, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ile uyumlu olacak biçimde tasarlanan, birinci, orta ve yükseköğretim dahil, mesleksel, genel ve akademik eğitim ve öğretim programları ve öteki öğrenme yollarıyla kazanılan tüm yeterlilik temellerini gösteren ulusal yeterlilikler çerçevesini tabir ediyor.

AYÇ’YE HANGİ ÜLKELER DAHİL?
Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ise, her tıp yeterlilik için farklı ulusal yeterlilik çerçeveleri içinde bir tıp çeviri aracı fonksiyonu goren, sekiz düzeyli ve öğrenme kazanımlarına dayalı bir çerçeve olarak tanımlanıyor. Bu çerçeve, şahısların diploma ve sertifikalarının şeffaflığını, karşılaştırılabilirliğini ve taşınabilirliğini arttırmaya yardımcı oluyor ve farklı ülke ve kurumların yeterliliklerinin karşılaştırılabilmesini sağlıyor.

AB üye devletlerinin yanı sıra, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç (Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri), Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye (aday ülkeler), Bosna Hersek, Kosova (potansiyel adaylar) ve İsviçre olmak üzere 11 ülke AYÇ’nin uygulanmasına yönelik olarak çalışıyor.

AYÇ ile ahenk sürecini tamamlamış olan TYÇ Konseyi tarafınca akreditasyon çalışmaları tamamlanan diploma veren programlar, TYÇ Bilgi Tabanına işlenerek TYÇ ile AYÇ logosu kullanma hakkı kazanıyor. TYÇ’ye yerleştirilen üniversite ve program detaylarıne Yükseköğretim Şurasının internet sitesinden ulaşılabilecek.