‘2021’in eğitim karnesi

CatWalk

New member
Salgın şartları, eğitimde bir fazlaca yeni uygulamayı birlikteinde getirdi. Bu uygulamaların başında maske, aralık ve hijyen kuralları geldi. Eğitim dünyasında Başta Ulusal Eğitim Bakanı ve YÖK Lideri olmak üzere birtakım rektörlüklerle, Ulusal Eğitim bürokrasisinde bir epey nazaranv değişimi oldu. 2021’de yaşanan gelişmeler özetle şu biçimde:

OKULLAR BİR AÇILDI BİR KAPANDI
Yılın birinci eğitim öğretim periyodu aralıklara yüz yüze lakin yüklü olarak uzaktan eğitimle geçti. Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 Ocak’ta aldığı kararla birinci ve ortaokullarda karne notlarının derse iştirak puanıyla belirleneceğini, birinci devir yapılan yüz yüze imtihanların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceğini deklare etti. Köy okullarında 15 Şubat’ta; 8 ve 12’nci sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarında 1 Mart’ta seyreltilmiş biçimde yüz yüze eğitim başladı. Öğrenciler haftanın 2 günü okula gittiler. Nisan’da artan olaylar niçiniyle risk haritasında yüksek riskli kümede yer alan vilayetlerde yüz yüze eğitime orta verildi. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda okullar için 14 Nisan’dan itibaren uzaktan eğitim sonucu çıktı. 8’inci ve 12’nci sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları haricindeki tüm kademelerde, uzaktan eğitime geçildi. 16 Mayıs’ta MEB, okul öncesi eğitim kurumlarında 8 ve 12’nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarında 17 Mayıs itibariyle yüz yüze eğitime geçileceğini; öteki tüm kademelerde 1 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Liselerde imtihana girmek istemediğine dair dilekçe vermeyenler için yüz yüze imtihanlar 23 Mayıs’ta başladı. Ortaokul ve liselerde 7 Haziran’da haftada iki gün olmak üzere yüz yüze eğitim başladı. Okulların yaz boyunca açık kalacağı ve çeşitli aktifliklerin düzenleneceği ‘Telafide Ben de Varım’ programı 5 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde düzenlendi. 18 Haziran’da karneler e-okul üzerinden erişime açıldı.

DERS ZİLİ YİNE ÇALDI
Bakan Özer, Ağustos ayında 6 Eylül’de tüm kademelerde tam vakitli yüz yüze eğitime geçileceğini duyurdu. MEB, okullar açılmadan evvel yayınladığı rehberle, aşılarını tamamlamayan öğretmenler ve okul işçisinden haftada iki sefer PCR testi yaptırmaları isteneceğini deklare etti. Anaokulu ve ilkokul 1’inci sınıflar için 1 Eylül’de ahenk programı başladı. 6 Eylül’de de 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen için ders zili bir daha çaldı. Sıhhat Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, bir sınıfta 10 gün içerisinde en az iki COVID olayı olursa o sınıf 14 gün karantinaya alınacağı belirtildi, bu müddet Kasım ayında 10 güne müddet düşürüldü. Karantinaya alınan öğrenciler, uzaktan eğitimle derslere katılmaya devam etti. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, aralıklarla kapatılan sınıf sayılarına ait sayıları deklare etti. Özer, bahse ait yaptığı açıklamaların tamamında kapanan sınıf sayısının sürecin başından beri yüzde 1’in üstüne çıkmadığını vurguladı.

YERLEŞKEYE DÖNÜŞ BAŞLADI
Üniversiteler de yeni periyoda yüz yüze eğitimle Eylül ayından itibaren başladı. Salgın önlemlerinin uygulanacağı yeni periyotta üniversiteler için hibrit eğitim modeli de uygulandı. 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Merasimi, 5 Ekim’de düzenlendi. Pandemi öncesi öğrenciler yerleşkeye yalnızca kimlik kartıyla girebilirken artık HES da kodu zarurî hale gelmişti. Kimi üniversiteler HES kodunun kimlik kartına entegre edildiği giriş sistemi uygulamasına geçti.

7 SENE daha sonra ŞURA DÜZENLENDİ
7 yılın akabinde 1-3 Aralık tarihlerinde 20’nci Ulusal Eğitim Şurası düzenlendi. Şuraya birinci sefer öğrenciler de katıldı, her kurulda kelam ve oy hakkı bulunan öğrenciler, gözlemleriyle bir arada tahlil tekliflerini sundular. Son gün genel şuraya getirilen ve kabul edilen “Okul öncesi öğretimde din, ahlak ve bedeller eğitimi yer almalıdır” hususu epeyce tartışıldı.

MİSYON DEĞİŞİMİ YILI
Temmuz ayında, Marmara Üniversitesi Rektörü olarak nazaranv yapan Prof. Dr. Erol Özvar Yüksek Öğretim Konseyi Lideri olurken, Ağustos ayında Ulusal Eğitim Bakanı, Ziya Selçuk misyondan ayrıldı. Yeni Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer oldu. Özer’in misyona başlamasının akabinde biroldukça vilayet ve ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde nazaranv değişimleri oldu. Öte yandan rektör atamaları da öne çıkan gelişmeler içinde yer aldı. Prof. Dr. Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü vazifesine getirildi. 15 Temmuz’da yayınlanan kararname ile ise Bulu bakılırsavden alınarak yerine vekâleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Tıpkı kararnameyle Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı. YÖK, birebir tarihte Boğaziçi Üniversitesi rektörlük bakılırsavi için ilan yayınladı. Boğaziçi’nde nazaranv yapan 17 akademisyen, rektörlüğe adaylığını koydu. 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararla Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun yardımcısı ve vekili Naci İnci’yi rektör olarak atadı.

BARAJ DÜŞTÜ, EK TERCİH HAKKI TANINDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS baraj puanının TYT’de 140’a, AYT’de ise 170’e düşürüldüğünü ve öğrencilere ikinci bir ek yerleştirme hakkı verildiğini duyurdu. Buna göre YKS Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 olan baraj puanı 140’a, Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) uygulanan 180 baraj puanı ise 170’e çekildi. Ayrıyeten öğrencilere ikinci bir ek yerleştirme hakkı verildi.

YURT VE BURS FİYATLARI ZAMLANDI
Üniversite öğrencileri 6-12 Eylül tarihleri içinde Kredi Yurtlar Kurumu yurt müracaatlarını gerçekleştirdi. 1.5 yıl evvel en düşük yurt fiyatı 230 lirayken, artırımla bir arada 275 TL oldu. En yüksek fiyat da 500 liradan 600 liraya çıktı. Yurda yeni yerleşen öğrencilerin ödemesi gereken teminat bedeli ise, yüzde 20- 28.5 içinde zamlanarak en düşük 376, en yüksek 820 lira oldu. Ayrıyeten bu sene üniversitelerde eğitim ve öteki masrafları karşılamak isteyen 838 bin öğrenci KYK burs ve kredi müracaatında bulundu. 2022 yılında ödenecek burs ve kredi ölçüsü ise lisans öğrencilerinde 650’den 850 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde bin 300’den 1700 liraya, doktora öğrencilerinde bin 950’den 2 bin 550 liraya çıktı.

KONSERVATUAR’IN BİNA SIKINTISI BİTMEDİ
100 yılı aşkın müddettir bina meselesiyle cebelleşen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 37 yıldır kullandığı Kadıköy rıhtımdaki tarihi binayı da onarım niçiniyle boşaltmak zorunda kaldı. Aylarca nereye taşınacağı belgisiz kalan konservatuarın Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde bir plazaya taşınmasına karar verildi. 18 Elim tarihinde Maltepe’de yüz yüze başlaması planlanan dersler, yeni binanın tadilatı tamamlanmadığı için 2021’de başlayamadı.