Yurttan öğretmen portreleri

CatWalk

New member
Geçen sene pandemi niçiniyle uzaktan kutlanan Öğretmenler Günü’nde bu yıl öğretmenler ve öğrencileri toplumsal uzaklıklı olsa da bir daha bir ortadaydı. Evet bir öğretmenler günü daha geride kaldı. Ancak hayatını eğitime adamış öğretmenler ülkenin dört bir yanında her vakit olduğu üzere muvaffakiyet kıssaları yazmaya devam ediyor ve edecekler. Her öğretmen hayli kıymetli, her öğretmen bir ışık. Öğretmenler Günü’nün akabinde işte tüm öğretmenleri temsilen bir kaç portre.

KASTAMONU’NUN ÖZEL ATLETLERİ
Taşköprü Yatılı Bölge Ortaokulu’nda, özel eğitim öğretmeni olan Yakup Kesayak misyon yaptığı Kastomonu’dan atletizm şampiyonaları ortasına down sendromlu öğrencilerin gitmesine vesile olan birinci öğretmen oldu. bununla birlikte Memleketler arası Down Sendromu Federasyonu Kastamonu Vilayet Başkanlığı’nı yürüten Kesayak, “Sosyalliğin özel öğrencileri ne kadar olumlu etkilediğini gözlerimle gördüm” diyor ve ekliyor:
“Çocukları aslına bakarsan epeyce seviyorum, çocukların ayrımcılığa uğramaksızın toplumun bir kesimi olmalarına katkım olsun diye öğretmen oldum. Özel eğitim öğrencilerinin toplumsal ve kültürel iştirakinin sağlanması hedefiyle elimden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorum. Bu manada Kastamonu’da birinci sefer 2014’te Türkiye Özel Atletler Atletizm Şampiyonası’na gönderdiğimiz öğrenciler ekip halinde4’üncü akabinde 2017’de 2’nci oldular. Bu yıl yapacağımız bir başka çalışma ise okulumdaki 35 özel eğitim öğrencisine at binmeyi öğretmek olacak. Gaye okuma yazma öğretildikten daha sonra bu öğrencilerin topluma birey olarak toplumsal, toplumsal ve kültürel açıdan iştiraklerini sağlamak olmalı. Bu toplumsal faaliyetlere götürdüğümüzde öğrencilerin nitekim ne kadar farklı bireyler haline geldiklerini, nasıl özgüven kazandıklarını gözlerimle gördüm. Bu sene beraberinde Kastamonu Özel Eğitim zümre lideri oldum. Zümre lideri olarak da başka özel eğitim öğretmeni arkadaşlarıma da bu karşılaşmaları tavsiye ettim. Katılmaları halinde sonuna kadar destekçileri olacağım.”

BİLİME İLGİ İKİYE KATLANDI

Sınıf öğretmeni Emrah Kultas, nazaranve Van’ın Edremit İlçesi’nde yönetimci ve TÜBİTAK ilçe koordinatörü olarak devam ediyor. 10 yıllık meslek hayatının tamamını Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde geçiren Kultas, yaklaşık 3 sene evvel Van’ın vilayet ve ilçelerine bağlı okullarında kâfi ilgiyi görmeyen TÜBİTAK projelerini artırmak için çalışmaya başladı. O günden bugüne üretilen projesi sayısı iki katına çıktı ve Van, en epey TÜBİTAK projesi çıkaran vilayet oldu. Ayrıyeten Van’ın köy okullarında çocuk edebiyatının önde gelen muharrirlerinin kitaplarını öğrencilere dağıtıp akabinde onları yazarlarla bir ortaya getiren Kultas, bir müddetdir yok olmaya yüz tutan meslekleri öğrencilere tanıtmak için de usta-çırak buluşmaları gerçekleştiriyor. Ustalara, “Gelecek nesle öğretmek ve onlardan öğrenmek üzere bir derdim var. Öğretmenlik okulda olan bir şey fakat bununla birlikte siz de çocuklar için farklı bir okulsunuz” diye seslenen Kultaş şöyleki devam ediyor:
Vilayetimizde yaklaşık on arkadaşla birlikte TÜBİTAK projelerinin geliştirilmesine el attık. Van’daki 517 okuldan 484 kurum bu projelere başvurdu ve 297’si kabul oldu. Yani yüzde elliye yakın bir kabul kelam konusu. Bu oran Van’ı son 2 yıldır Türkiye’de müracaat birincisi vilayet yaptı. Türkiye finallerinde 4 birincilik elde ettik. Bilhassa köy çocuklarında okuduğunu manaya ve anladığını karşı tarafa yansıtma noktasında önemli meseleler olduğunu fark ettim. Bunu için ‘Bir Müellif Bir Kitap’ isimli projeyi gerçekleştirdim. Beş tane köy okulundan toplam yüz öğrencimize çocuk edebiyatı muharrirleri Sevim Akül Akal, Burcu Aktaş üzere isimlerin kitaplarını temin ettik akabinde çocukları bu isimlerle bir ortaya getirdik. Geçtiğimiz sene başlayan bu proje kapsamında pandemi niçiniyle müellif buluşmaları çevrimiçi oldu lakin bu sene yüz yüze buluşmalar olacak. Kitap okuma konusunda önemli bir motivasyon oluştu. Van vilayetinde kültür, sanat, edebiyat ve zanaat alanında kıymetli kişiselyetlerden otuz kişiyi tespit ettik. Bedellerini tanısınlar diye çocukları ustalarla buluşturalım istedik.”

KÜÇÜK VAN GOGH’LAR YETİŞTİRİYOR
Esin Altun, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Yılmaz Çetin Sözmen Ortaokulu’nda bakılırsav yapan bir fotoğraf öğretmeni. 26 yaşındaki Esin öğretmen, öğrencilerini sanatla tanıştırmak için okulun boş bir odasını fotoğraf atölyesine dönüştürmüş. Karakalemden başlayıp öğrencilerine ünlü ressamların tablolarını yaptırıyor. Altun, “Öğrencilerimin fotoğraf alanında genelde başaramayacaklarına ve yeteneksiz olduklarına inandıkları bi bakış açıları var ama bu daha evvelki denememelerinden kaynaklanıyor. örneğin İnci Küpeli Kız fotoğrafını yapan öğrencim kendi yaptığı resme bakıp bunu ben mi yaptım dedi. Bu epey memnun edici bir şey. Öğrenci resmi yaparken yapacağına inanırsa ve yönlendirme yeterli olursa sonuç geliyor. Bilhassa dezavantajlı bölgelerde fazlaca yetenekli çocuklar açığa çıkabiliyor. Öğrencilerime genelde yanılmanın çok olağan olduğunu, deneyerek ve yanılarak sonunda muvaffakiyete ulaşabilceklerini aşılamaya çalışıyorum. Okula birinci geldiğimde fotoğraf atölyesi yoktu, boş bir sınıfı atölye haline getirdim okuldaki arkadaşlarım da yardımcı oldular, karakalemden başlayarak evvel nasıl çizim yapılacağını öğretip sonrasındasında kuru boya ve pastelle devam ediyoruz. Okuldan daha sonra ders dışı aktiflik olarak kurs veriyorum. Önümüzdeki günlerde büyük tualler yaptıracağım.” diyor. Esin öğretmen, lise senelerında fotoğraf öğretmeni olmaya karar verdiğini belirterek yaşadıkalrını şöyleki anlatıyor: “Lise deki fotoğraf öğretmenimize fotoğraf okuyacağımı söylemiş olduğimde yalnızca Hoş sanatlar lisesi mezunlarının kazabileceğini söylemiş oldu. Bunu duyar duymaz epeyce üzülmüştüm. Lakin son sınıfta yetenek imtihanlarına girip Konya Necmettin Erbakan üniversitesini asil olarak kazandım 4 yıl eğitimim daha sonrası 2017 de mezun oldum. 2 yıl daha sonra Nizip Yılmaz Çetin Sözmen Ortaokulunda atandım 1.5 yıldır bu okulda öğretmenlik yapıyorum.”

“BU DÜNYAYA ÇOCUKLARA HİZMET ETMEK İÇİN GELDİM
Van’a 50 kilometre uzaklıkta Tuşba ilçesine bağlı Gedikbulak’ta kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde yüz. Bu hoş oranın altında da bir öğretmenin çabaları yatıyor. 15 sene evvel sırf 1 kız çocuğun okuyabildiği bölgede artık bütün kızlar okula gidiyor. Toplumsal medyada ‘Renkli Öğretmen’ olarak tanınan Gedikbudak Ortaokul fotoğraf öğretmeni Fatih Balican ise yeteneği keşfedilmeyen hiç bir öğrenci kalmasın diye canla başla çalışıyor “Okulumuzda kız ve erkek öğrencilerinin sayısı eşit. Okulun öğrencilerinin yarısını oluşturan kız öğrencilerin, geleceğe dair farklı hayalleri var. Kimi bilim insanı, kimi ressam, kimi futbolcu olmak istiyor. Ben renklerin ve sanatın gücüne inanıyorum” diyor ve şöyleki devam ediyor:
Okulumuzda bir atölye yoktu. Çocuklar daima birebir nizamda eğitim görüyorlardı. Okul bana nazaran kağıt ve kalemden hayli daha fazlasıdır. 2 sene evvel vazifeye başladığımda öğrencilerimden hayallerini yazıp bana vermelerini istedim ve fazlaca farklı şeyler çıktı. Öğrencilerimin ortasında ressam ya da dansçı üzere sanatçı olmak isteyen de var bilim insanı olup Nobel mükafatı almak isteyen de… Durum bu biçimde olunca bize bir atölye koşul oldu. Hayallerimizden yola çıkarak kendimize bir alan yaratmak istedik zira sanat ve bilim bunu gerektiriyor. Başka sınıfları kullanamıyorduk zira yeri geliyor kilden bir şeyler yapıyoruz, yeri geliyor fotoğraf yapıyoruz, yeri geliyor müziği açıp dans ediyoruz… Gelişmiş toplumların temelinde bilim ve sanat olduğuna inanıyorum. Bilhassa kız çocukları okula gidemeyip, istemedikleri bir hayat yaşamak zorunda değiller. Bunun için ne yapabiliriz diye düşündüğümde sanat atölyesi fikri ortaya çıktı. Çocuklarla geçen seniçin beri imkanlar el verdiğince çağdaş dans, halk oyunları ve fotoğraf üzere eğitimler yapıyoruz. Artık hoş sanatlar fakültelerini feyz alarak kurduğumuz atölyelerde fotoğraf, sinema, fotoğrafçılık, dans üzere birfazlaca çalışma yapacağız. Birinci başlarda öğrenciler ne kadar istekli olsa da çekingenlerdi, ‘Öğretmenim ben yapamam’ diyorlardı, artık bir daha sonraki ders ne vakit diyorlar. Ben de köy çocuğuyum, devlet okullarında okudum, resme ise daima ilgim vardı. Lisede sınıfta kaldım, daha sonra bir eğitim fakültesinin kantininde çalışmaya başladım ve orda hayatım değişti. Baktım ortam hem eğlenceli hem öğretici… Üniversiteli insanlara tanıştıkça, sohbet ettikçe ufkum genişledi. Yarım bıraktığım lise eğitimimi açıktan tamamladım 6 ay fotoğraf kursuna gittim ve fotoğraf öğretmenliği kısmını kazandım. Bu dünyaya çocuklara hizmet etmek için geldiğimi düşündüğüm için bilhassa öğretmen olmak istedim.”

HER OKULA BİR MASAL SINIFI

Meslek ömrüne 1 sene evvel hem okul öncesi öğretmeni hem müdür olarak başlayan Kiraz Ebinç Tül, çabucak hemen okuma yazma öğrenmemiş olan öğrencilere kitap sevgisini aşılamak için ‘Her Okula Biraz Kitap’ diyerek yola çıktı. Evvel Van’da bir okulda öğrenciler için kitaplık kurdu ve bu okula sistemli olarak gidip çocuklara masal anlatmaya başladı, artık meslektaşı Yakup Aslantaş ile birlikte bu projeyi tüm Türkiye’ye yaymaya hazırlanan Kiraz öğretmen, masal seyahatini şöyleki anlatıyor:
“Öğrenci olduğum periyotta Van’da bir anasınıfına vestiyerden kitaplık yaparak başladım. Gittiğim okuldaki sınıfta öğrencilerin yemek yediği küçük bir alan vardı, ‘Yemeği koridorda yeriz’ dediler, üniversiteden birkaç arkadaşımla bir arada kitaplar toplayıp burada bir sınıf açtık. Ben bu sınıfa nizamlı olarak uğrayıp çocuklarla masal okuma saati yapıyordum. misyona başlayınca niye kendi okulumda da yapmayayım?’ diye düşündüm. Üstelik atandığımda okuldaki tek öğretmen ben olduğum için otomatik olarak müdür oldum. Bir yandan idari işler bir yandan dersler derken bu projenin de peşini bırakmak istemedim. Yakup Aslantaş öğretmenim de çalıştığım okulda nazaranve başlayınca birlikte bir yola çıktık. bir daha birebir biçimde imkanlar dahilinde kitap topluyoruz, marangoza gidip çocukların uzunluğunda kitaplıklar yaptırıyoruz. Farklı olarak ise yaptığımız her sınıfın duvarına bir masalı kahramanı çiziyoruz ve okuma köşesine koymak üzere bir halı gdolayıyoruz. örneğin birinci sınıfa Pire Hatun ile Pire Beyefendi, ikincisine ise Eşek ile Tilki çizdik. Geçen hafta Gülyazı Şehit Yarbay Songül Anaokulu’na götürdüğümüz halıyı öğrenciler o kadar fazlaca sevdiler ki, onu tuval üzere kullanarak masal anlatmak istediler.”
ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?
Türkiye’de 24 Kasım her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, bayan demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretildi. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

TÜRKİYE’NİN ÖĞRETMEN TABLOSU
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Eylül 2021 istatistiklerine göre örgün eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmen sayısı 2020-2021 eğitim öğretim yılında 1 milyon 112 bin 305 oldu. Bu öğretmenlerin 950 bin 90’ı resmi okullarda, 162 bin 215’i özel okullarda bakılırsav yapıyor. Öğretmenlerin 658 bin 776’sı bayan, 453 bin 529’u erkek. 52 bin 461 öğretmen okul öncesi eğitimde, 306 bin 937’si ilkokulda, 370 bin 798’i ortaokulda ve 382 bin 109’u ortaöğretimde misyon yapıyor.