YKS yerleri aşikâr oldu mu 2021? YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) imtihan yerleri belirtildi mı?

Sipsak07

New member
Öğrencilerin merakla beklediği YSK imtihan yerleri belirtildi! ÖSYM ais sistemine girerek imtihan yerlerinizi öğrenebilirsiniz. Pekala, YSK imtihanı nerelerde yapılacak? Üniversitelerde imtihan yapılır mı? İmtihanlar liselerde yapılacak mı? İlköğretim ve ortaokullarda mı yapılacak? İmtihan giriş dokümanı nereden sorgulanır? İmtihan giriş evrakı öğrenme!

2021 YSK NE VAKİT?

• TYT imtihanı 26 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 10:15 ‘de yapılacaktır.
  • AYT imtihanı 27 Haziran 2021 Pazar günü saat 10:15 ‘de yapılacaktır. İmtihan 180 dakika yani 3 saat sürecektir.
  • YDT imtihanı 27 Haziran 2021 Pazar günü saat 15:45 ‘de başlayacaktır. İmtihan 120 dakika yani 2 saat sürecektir.
2021 YKS İMTİHAN YERLERİ AÇIKLANDI MI?

ÖSYM’nin sitesindeki duyuruya bakılırsa 2021 YKS imtihan yerleri belirtildi. Buna göre Ais’e girerek imtihan dokümanınıza ulaşabilir ve imtihan yeriniz neresidir öğrenebilirsiniz.

ÖSYM İMTİHAN YERLERİ HAKKINDA DUYURUSU

“26 Haziran 2021 tarihinde uygulanacak olan 2021-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran 2021 tarihinde uygulanacak olan 2021-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2021-YKS3. Oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) adaylarının imtihana girecekleri bina/salonlara atanma süreçleri tamamlanmıştır.

Adaylar, imtihana girecekleri yer bilgisini gösteren İmtihana Giriş Dokümanını, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 10 Haziran 2021 tarihinde saat 09.00’dan itibaren T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

DİKKAT!

2021-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan daha sonra imtihan binalarına alınmayacaklardır.

2020-YKS 3. Oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan daha sonra imtihan binalarına alınmayacaklardır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI”

İMTİHAN DOKÜMANINA NEREDEN BAKILIR?

sitesine girerek imtihana giriş dokümanınıza ulaşabilirsiniz. İmtihana giriş belgenizde imtihana gireceğiniz yer yazmaktadır. Herkese muvaffakiyetler dileriz…

YKS NEDİR?

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı ya da özetlemek gerekirse YKS, Türkiye’de 2017/2018 eğitim-öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan yükseköğretime geçiş sistemi imtihanı.

YKS öncesi benzeri isimli Yükseköğretime Geçiş İmtihanı ve Lisans Yerleştirme İmtihanı halinde iki imtihan vardı. Adaylar haziran ayındaki LYS’ye (alan sınavları) girebilmek için mart ayındaki YGS’de (baraj sınavı) rastgele bir puan cinsinde 180 ham puan almak zorundaydı. 150-179 puan içindekiler önlisans programlarına başvurabilirken 150 puan altı ise tercih yapamazdı. 7 yıllık sistemin değiştirilmesi, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liseye geçiş imtihanı olan TEOG’un kaldırılması gerektiğini söylemesi ve TEOG’un kısa müddet daha sonra kaldırılmasından daha sonra gündeme geldi. YGS ve LYS’yi kaldırarak YKS’yi getiren sistem 12 Ekim 2017’de belirtildi.