Yidan Eğitim Mükafatları sahiplerini buldu

CatWalk

New member
Milletlerarası eğitim dünyasının en itibarlı mükafatları içinde gösterilen Yidan Ödülü’nü kazanan isimlerin en kıymetli ortak noktası ise mevcut eğitim sistemlerini bir daha düşünmenin kıymetine ışık tutmaları.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE DAYANAK OLDU
Prof. Dr. Eric A. Hanushek’in eğitim sonuçları ve öğretim kalitesinin kıymeti üzerine yaptığı çalışma, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 4’ün (kapsayıcı ve eşitlikçi kaliteli eğitimin sağlanması) şekillenmesine yardımcı oldu. Çalışmanın öğrenme üzerine olan bilgileri, BM gayelerini eğitim periyodu üzerinden değil, eğitimin kalitesi üzerinden bir daha çerçevelendirdi.

OKUMA VE MATEMATİK PROGRAMI GELİŞTİRDİ
Yılın Eğitim Geliştirme Mükafatı Sahibi Rukmini Banerji ise Hindistan’da öncülük ettiği “Yıllık Eğitim Durumu Raporu” değerlendirmesinde, okulda birkaç yılını geçirmiş olan çocuklar içindeki okuryazarlık ve matematik öğrenme meselelerini ortaya çıkardı. Bunun kararında da temel okuma ve matematik maharetlerini yükseltmek için okullar ve lokal kurumların birlikte çalıştığı ‘Doğru Seviyede Öğretim Programı’nı geliştirdi.

AFRİKA’DA EĞİTİM SİYASETLERİNE YATIRIM YAPACAK
Kazananların her biri 3,9 milyon dolar mükafatın sahibi oldu. Ödül, nakit 15 milyon Honk Kong doları ve bir proje fonunu desteklemek için 15 milyon Hong Kong doları olarak iki aşmada verilecek. Hanushek kazandığı mükafatla Afrika’da eğitim siyasetlerini mahallî bir bakış açısıyla şekillendirmek için bir araştırma bakılırsavlisi programı oluşturmayı, Banerji Pratham ise küçük çocuklarla olan çalışmalarını güçlendirmeyi ve genişletmeyi planlıyor.

EĞİTİM FIRSATLARINA GENİŞ ERİŞİM SAĞLAYACAĞIZ
Teknoloji şirketi Tencent’in kurucu ortağı Charles Chen Yidan tarafınca kurulan ve 2016 yılından beri düzenlenen Yidan Mükafatları, dünyanın en büyük memleketler arası eğitim mükafatı olarak kabul ediliyor. Her yıl eğitim araştırmaları ve geliştirilmesi üzeirne iki başka ödül veriliyor. Tüm eğitimcilere açık olan Yidan Ödülleri’nin temel emeli şöyleki tabir ediliyor: “Eğitim araştırmaları ve uygulamalarında en yenilikçi beyinleri tanıyarak ve onların etrafında global bir öğrenme topluluğu oluşturarak en uygun fikirlerin ve uygulamaların benimsenmesini hızlandıracağımıza inanıyoruz. Bu, dünya çapında eğitim kalitesini artıracak ve eğitim fırsatlarına daha geniş erişimi teşvik edecek.”

GLOBAL TAHLİLLER
Yidan Eğitim Gelişimi Mükafatı Heyet Lideri ve UNESCO Eğitimde Bilişim Teknolojileri Enstitüsü İdare Konseyi Üyesi Dorothy K. Gordon, “Dr. Rukmini Banerji ve Pratham grubunun net bir misyonu var: ‘Okuldaki her çocuk yeterli eğitimi hak eder.’ ötürüsıyla yalnızca okula kaç kişinin kayıtlı olduğu bilmek yetmiyor, eğitimide eşitliğin sağlandığına emin olmamız gerekiyor. Bu emele yönelik olarak uyguladıkları tahliller, global olarak kanıtlanmış bir potansiyele sahip, eğitim inovasyonunu destekleyici çözümler“ dedi.