Yeni Olağan Nizam ve Çocuklar

Hiranur

New member
Yeni Olağan Nizam ve Çocuklar Yaklaşık bir yıl evvel duymaya başladık Corona yahut Covid-19’u ve bu yılın Mart ayında da ülkemizde birinci hadiseler görülmeye başladı. Ardından okullar kapandı ve çocuklarımız için yeni bir periyot bu biçimdece başlamış oldu. Yeni periyodun Çocuklar için ismi “Online ya da Uzaktan Eğitim”. Birinci başta her birimiz için olduğu kadar çocuklarımız için de süreç pek zordu. Okul olgusunu, oyun oynadıkları ya da sinema izledikleri araçlarla örtüştürmeleri hayli da kolay olmadı lakin onlar Z jenerasyonu ve esasen değişen teknolojinin içerisine doğdukları için biz yetişkinlere göre daha kolay uyumlandılar. Ancak mesken içerisinde farklı cinste ezalar belirmeye başladı. Daima ekran karşısında olmak ya da televizyondan dersleri izlemek maalesef ki çocukların sürdürülebilir dikkatlerini olumsuz istikamette etkilemeye başladı. Sınıf ortamı içerisindeki çocuğumuz tüm duyularını faal bir biçimde kullanırken, ekran başında yalnızca görsel ve işitsel duyusuyla yetinmek zorunda. Çeşitli davranışsal sorunlar, isteksizlik, sosyalleşememenin getirdiği problemler kendini göstermeye başladı. Online eğitim oldukça bir süre daha hayatımızda olacağı için ebeveynler olarak sizlere tekliflerim;

• Çocuğumuzun yaşı kaç olursa olsun konutta olduğu müddet içerisinde günlük rutinlerinizi belirleyin. Online eğitim saatleri, yemek saatleri, oyun oynama saatleri ve dışarı çıkma saatleri belirli olsun.

• Bu programı yaparken çocuğunuzla bir arada hazırlayın ki onun da uygulaması daha kolay olsun. Onun eklemek yahut çıkarmak istediği aktiflik ve derslere hürmet duyun

• Çocuğunuz gün içerisinde kimselerle etkileşime geçemediğinden sizinle geçireceği kaliteli bir oyun vaktine her zamankinden daha fazla gereksinimi olduğunu unutmayın.

• Hava koşullarına bakılırsa ve sizin de çalışma durumunuza göre her gün açık havaya çıkması çocuğunuzun kendisini daha güzel hissetmesini sağlayacaktır.

• Çocuğunuzun dikkatinin epeyce kolay dağılacağını göz önünde bulundurarak derslere katıldığı ortamın düzenlemesi, sadeleştirilmesi ve fazla uyaran olmamasına dikkat edilmelidir.

• Bu süreç hepimizi ruhsal olarak yıpratan bir müddetç ötürüsıyla çocuklarımızı bu süreçte korumak sizin ruhsal sağlamlığınıza ve dayanıklılığınıza bağlı olduğunu unutmadan gerektiğinde yardım almaktan çekinmeyin.
Sağlıklı ve virüssüz günlerde bol çocuk kahkahasıyla bir daha normalleşebileceğimiz ve çocuklarımızın en hayli muhtaçlığı olan sosyalleşebileceğimiz günlere kavuşmak ümidiyle, Sevgiler