yeni bir albüm, “Etiliko Romantico”. Bu gece Grosseto’da canlı

Hiranur

New member
7E43D914-1D50-4F42-B91B-CDF817D62961
Tonino Carotone’nin yeni turu bu gece Grosseto’da başlıyor ve bugün her zaman yeni bir albüm önermek için geri geliyor, sadece dönüşünü değil, birçok yönden yeni bir hayatı da simgeleyen “Etiliko Romantico”. Albüm eğlenceli ve güzel, yoğun ve romantik, özgür ve vizyoner, tıpkı hayat, aşk, yenilgiler ve zaferler, yeniden doğuş ve umutla ilgili şarkıları gibi. Zengin ve önemli bir albüm. Ona soruyoruz: onun için ne anlama geliyor?
“Benim için çok önemli bir anlamı var çünkü zaten belirli bir yaşamı olan belirli bir rekor. Mart 2020’de çıkması gerekiyordu ama olan her şeyle birlikte bir köşede oturmuş bir şeylerin değişmesini bekliyordu ve sonunda oldu. 5 farklı dilde söylenen bir plak ve bu plak da benim kişiliğimi belirliyor. Benim için olgunluğun albümü. İstediğimi, nasıl istediğimi, nasıl yapabileceğimi hissettiğimi söyleyebilirdim. Sadece benim için değil tüm sanatçıların böyle çalışabilmesi önemli” dedi.

– Yeni şarkılar ve yeniden yorumlar var: Varsa ortak konu nedir?
“Şarkılar yavaş yavaş geldi, uzun bir yol kat ettiler. Uzun bir yol kat ettiler ve gerçekten çok fazlaydılar. Sonunda çok şey seçtim ve bu 14 şarkı kaldı. Hep birlikte güçlü bir anlam taşırlar çünkü denizden, aşktan, hayatta tesadüfen tanıştığınız insanlardan, en hafifinden, bu ‘zor dünya’dan söz ederler”.

– Ve zor bir dönemden sonra yeniden doğuşu: müzik ruhu iyileştirir mi?
Neyse ki evet, müzik ve sanat acı çeken ruhları okşuyor, tıpkı annemin hastalığından sonra ölmesi gibi ve bu albümü ona ithaf ediyorum. Ama ruh narindir, hep acı çeker; bizi uzun süre yalnız bırakan covid’den çekti, savaşlardan çekti, hasta insanlara bakmaktan çekti. Müzik olmasaydı sorunlar daha da büyük olurdu. Bugün daha iyiyim ve çok heyecanlıyım çünkü benim için önemli olan bu plak çıkıyor ve yeniden insanların önünde çalmaya başlıyorum ki bu benim için çok önemli.

– Kendinizi romantik bir asi olarak tanımlıyorsunuz: 2023’te böyle olmak zor mu?
“Bir asi olarak doğdum çünkü sana sundukları her şeyi her zaman kabul edemiyorsun. O zaman sanki kendi hayatını değil de başkasının hayatını yaşıyormuşsun gibi olur. Ama bunu romantik bir şekilde yapmalısın, çünkü seni iyi hissettirmeli ve iyi hissetmen için cesaret ve tutkuyla yaşamalısın ve bugün 2023’te bile böyle yaşamak istiyorum. Her zaman kolay değil ama o kadar da zor değil.”

– Müziğiniz her zaman alışılmışın dışındaydı: Sizce dijital platformlar dünyasında nasıl kabul edilebilir?
“Dürüst olmalıyım: Tüm bunlara çok az ilgiyle bakıyorum. Müzik yaparken nerede biteceğini düşünmem, bunu çok güçlü hissettiğim bir ihtiyaç olduğu için yaparım. Bugün müzik neredeyse sadece internette, telefonda dinliyorsunuz ve 20 yıl önce plağı alıp elinizde tuttuğunuz, sonra dinlediğiniz ve kim yaptıysa belki de altın plak aldığı zamandan çok farklı. ama sadece kayıt bu kopyaları gerçekten sattığı için. Şimdi bu dünya genellikle ücretsiz tıklamalara bağımlı ve ben bundan hoşlanmıyorum. Değerini kaybetmiştir.”

– Tur nasıl olacak? Tonino Carotone hangi konseri verecek?
“Harika bir tur olacağına eminim. Mart ve Nisan ayları arasında İtalya’nın en iyi kulüplerinde 10 konserimiz var ve bu yeni şarkıları sunmak ve dinleyicilerimin zaten bildiklerini söyleyip çalmak için müzisyen arkadaşlarımla birlikte seyahat edeceğim ve her şeyin özü orada: Bulacağım insanlar. O zaman ilkbahar ve yaz için tehlikede olan birçok şeyimiz var. Yola geri dön.”

Bask sanatçısı, bu akşam Grosseto’dan bu “zor dünyada” Tour’a geri dönüyor. Daha sonra
Antonio De La Cuesta namı diğer Tonino Carotone, Floransa (11.03 @ Viper Theatre), Torino (17.03 @ Hiroshima Mon Amour), Roma (24.03 @ Largo Venue), Torre del Greco, Napoli ilinde (25.03) yelken açmaya hazır @ Cafè Street 45), Monza ilinde Mezzago ve Brianza (31.03 @ Bloom), Cenova (15.04 @ Crazy Bull), Bologna (22.04 @ Dimondi Festivali), Trieste (29.04 @ Teatro Miela) ve eyalette Pinarella di Cervia ilk canlı dilim için Ravenna (30.04 @ Rock Planet).

Yazılı 10 Mart 2023 Cuma 17:28
Blog, Şu Anda Yürütülüyor kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.