Yaşı kadar lisan biliyor

CatWalk

New member
9 yaşında izlediği bir sinemadan etkilenen Eva, İngilizce öğrenerek işe başladı. Akabinde fonetiğini ve müziklerini sevdiği için “niçin olmasın?” dedi ve İspanyolca’ya girişti. Öğrenci değişim programı yardımıyla meskeninde ağırladığı Türk arkadaşı yardımıyla ise Türkçe öğrenmeye başladı. Beşerlerle ana dilinle konuşabilmenin hayatındaki en büyük memnunluk olduğunu söyle Eva bu yola nasıl çıktığını anlattı:

“HER ŞEY BİR SİNEMAYLA BAŞLADI”
Annem Çek, babam ise Alman. ötürüsıyla iki ana dilim var. Babamla hala Almanca konuşuyorum. Küçükken Mary Poppins’i sinemasını izledim ve İngilizce kulağıma hayli hoş geldi. Yaklaşık dokuz yaşındaydım ve esasen okulda da İngilizce öğrenmek zorundaydım. Müzikle yakından ilgileniyorum, amatör bir müzikçiyim. İspanyolca müzikleri dinlemeyi epeyce seviyordum, fonetiği beni cezbediyordu. Hali hazırda hayli sevdiğim müzik söyleme işini ‘niçin İspanyolca yapmayayım?’ diye düşündüm ve bu sefer İspanyolca öğrenmeye başladım. Artık, her gün lisan öğreniyorum. 17 lisan konuşuyorum ve öğrenmeye devam ediyorum. Lisan öğrenmediğim bir hayatı hayal edemiyorum. Birfazlaca beşerle tanıştım ve lisanlar bana dünyanın kapılarını açtı. Tarih ve kültürle yakından ilgileniyorum. Etrüsk ve Aramice üzere unutulmaya yüz tutan, yüzseneler öncesine ilişkin lisanlara merak saldım. İçinde 70’ten çok lisanın olduğu taşınabilir bir uygulama keşfettim, Aramice’yi oradan öğreniyorum. Etrüsk lisanı içinse kitaplardan faydalanıyorum. Etrafımdan her vakit olumlu geri dönüşler alıyorum, yalnızca şaşırıyorlar. Çekçe, Almanca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Fransızca, Flemenkçe, Yunanca, Türkçe, İbranice, Çince, Japonca, Korece, Aramice, Endenezci ve Arapça biliyorum. Çekçe, Almanca, İngilizce ve İtalyanca en âlâ konuştuğum lisanlar içinde. Beşerlerle ana lisanlarında konuşmak beni her vakit fazlaca memnun ediyor. Biriyle ana dillinde konuştuğumda, kalpten kalbe irtibat kurduğumuzu hissediyorum. Bu yüzden, lisan öğrenmeyi asla bırakmayacağım.

İSTEYİN KÂFİ
Kulağa epeyce sıradan gelebilir lakin her vakit müzik dinlerim ve sinemalar izlerim, bunun fazlaca büyük yararı var. Bence duyarak öğrenme kalıcılık açısından fazlaca kıymetli. Sesininizin hoş bulunmasına gerek yok, öğrenmek istediğiniz lisanda müzikler söyleyin! Başlangıçta epeyce ‘tuhaf’ gelebilir fakat ne kadar işe yaradığını nazaranceksiniz. ondan sonrasında, beşerlerle konuşun, yargılanmaktan korkmayın, bu bir öğrenme süreci. Yanılgı yapmak en uygun öğrenme hallerinden biri. daha sonradan öğrendiğin bir lisanı konuşurken kusur yapmak kadar doğal bir şey olamaz. Karşınızdaki insan sizinle dalga geçiyorsa, burada sorun asla sizde değildir. Biraz gayret göstererek temel düzeyde de olsa biroldukça lisanı öğrenebilirsiniz.

BİR İNSAN BİR LİSAN KAZANDIRDI
Bütün lisanları fazlaca seviyorum lakin İtalyanca, Korece, Etrüsk lisanı ve Türkçe en epeyce sevdiklerim içinde. Türkçe biraz konuşabiliyorum ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Çok hoş bir lisan ancak güç. Benim için öğrenmesi en güç lisan Türkçe oldu sanırım. Gençlerin farklı devletleri ve kültürleri tanımasını amaçlayan Edison isimli bir öğrenci değişim programı var, farklı ülkelerden beşerler Çek Cumhuriyeti’ne geldiler ve bize ülkelerini anlattılar. Bu program kapsamında arkadaşım Eda da, 1 haftalığına Çek Cumhuriyeti’ne geldi, ailem ve ben onu konuk ettik. Onun yardımıyla Türkçe öğrenmeye başladım, bana hayli kısa bir vakitte temel birkaç şey öğretti. Akabinde ben kendim Türkçe öğrenmeye devam ettim. Gelecekte arkeolog olmak istiyorum, bu hayalim için Türkiye’yi ziyaret edip araştırma yapmayı hayli istiyorum.”