Uzaktan eğitime yakından bakış

CatWalk

New member
“Uzaktan eğitim konusunda hangi ülkenin ne yaptığı konusunda günlük olarak takipteyiz. Her ülkenin kendi şartları belirler gereksinimleri ve bu gereksinimlere göre de önlemler alınır” diyen Bakan Selçuk konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

KISA VAKİTTE BİRÇOK ÖNLEM ALDIK
“Okulların kapalı olduğu devirde dünyadaki ülkelere baktığımızda epey büyük ölçüde öğrencilere ya da velilere mail gönderip bu haftaki ödevleriniz şunlardır halinde bir yönlendirme yapıldığını gördük. Fakat biz Türkiye’de biroldukca ülkeden farklı olarak üç televizyon kanalı kurabilmek ve bunun içeriğini doldurabilmek, günde üç defa yayını yine etmek hafta sonları özel imtihan kümeleri oluşturmak üzere biroldukca önlemi epeyce kısa vakit içerisinde alabildik. Hangi ülke bu vakitte eğitimde hangi tedbirleri aldı, hangi kaynakları sundu, hangi kanalları açtı, ne kadar canlı ders yapıldı ülke nüfusuna nazaran? Dünyada EBA gibisi birfazlaca içerik ve portal var. Hangi ülkenin eğitim bakanlıklarının EBA gibisi portalları ne kadar kullanıldı? Google bilgileri bize neler söylüyor? Yalnızca rasyonel olarak bunun karşılaştırılmasını bekliyoruz. Bu karşılaştırma bize şunu net olarak gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Eğitim Bakanlığı bu vakitte kurduğu kanallar, yapılan canlı ders sayısı, öğrenci başına ayrılan saatler açısından epey kısa mühlet içerisinde epeyce büyük bir hazırlık yaptı ve vakit içerisinde yapılan bu çalışmalar olgunlaştı ve son aylarda bunun kalitesi manasında da sahiden bir yükseliş görüyoruz. Bu da bizi memnun ediyor.”

SIKINTI AÇIK ARAMAKSA YANIT VERMEK YANLIŞSIZ DEĞİL
şüphesiz eksikler var. Sıkıntı çocukların hayatına dokunmak onlar için güçlü kaynaklar sunabilmek, imkanlar oluşturabilmek. Şayet sorun açık aramaksa, sıkıntı kabahat ya da hatalı aramaksa, sıkıntı daima bardağın boş tarafıyla ilgilenmekse orada karşılık vermek fazlaca gerçek değil. Biz çocuklar için bir şey yapıyoruz ve çocukların öğretmenlerimizin günlük siyaset üzerinden yargılanmaları ve dataya dayanmayan irtibat yollarının seçilmesini epeyce yanlışsız bulmuyorum. Biz yalnızca öğretmenimizin hatırı ve sıhhati, çocuğumuzun sıhhati üzerinden bakıyoruz. Velimizi bir biçimde yalnız bırakılması ellerinden tutulması ve imkanların oluşturulması üzerinden bakıyoruz. Eksiklerimizin farkındayız. Bunu tablet dayanağıyla, 15 binden çok EBA takviye noktası kurmak suretiyle, vilayetlerimize öğretmen eğitiminde epeyce büyük bir sıçrama oluşturarak yapmaya çaba ediyoruz. Daha evvel yılda 25-30 bin civarında hizmet içi eğitim kapasitemiz varken salgın devrinde 2 milyonu geçen eğitim paketi sunabildik. 220 bin öğretmenimiz masal anlatıcılığı sertifikası aldılar, yaklaşık 280 bin öğretmenimiz milletlerarası şahsi yeterlilik marifetine ait dokümanlar aldılar.

ÖĞRETMENLERİMİZ BÜYÜK FEDAKARLIK GÖSTERDİ
bu biçimde bir periyotta öğretmenlerimiz fazlaca büyük fedakarlık gösterdiler. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitime göre daha zordur, daha fazla vakit ayrılmalıdır. Biz bu vakitte öğretmenimizi yalnız bırakmamak için her türlü kaynağı hazır etmeye onlara daima içerikler sunmaya uğraş ettik.

ONLİNE EĞİTİMİ EN DÜZGÜN YÖNETEN ÜNİVERSİTE OLDUK
MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de pandemi geldiğinde online eğitime hayli süratli biçimde geçtiklerini ve süreci en düzgün yöneten vakıf üniversitesi olduklarını lisana getirerek şöyleki konuştu:
“Pandemi geldiği gün ne yapacağımızı bir ay evvelce kararlaştırmıştık. Hocalarımızın canlı ders verme yetkinliği yoktu. O süreçte hocalarımızı fakülte fakülte ayırarak, çalıştaylar düzenleyerek yetkinlikler kazandırdık. Pandemiden iki gün evvel hazırlık okulunu tümden online sürece geçirdik. Pandemi geldikten daha sonraki gün tüm üniversiteye duyuru yaptık; tümden online eğitime geçiyoruz okul tatil diye. O sene üniversiteler içinde anket yapıldı ve online eğitimi en düzgün yöneten vakıf üniversitesi olduk. EBA’nın üniversite versiyonu olan, Amerika ve tüm dünyada kullanılan “Blackborad”dan da geçen yıl memleketler arası bir ödül aldık. Uzaktan eğitimi en âlâ yöneten on tane üniversiteye verdiler.”

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI İÇİN YAZIN AŞILAMA KURAL
Eylül’e kadar 18 yaş üstü aşılanmazsa üniversiteler açılamayacak. K12 üzere değil zira üniversitelerin açılması. Ulusal dolanım aratacağı için önemli ıstıraplar olacak. Üniversiteler açılamazsa da artık diğer problemler da doğacak. Bu yazın gençlerimizin, bilhassa 18-25 yaş ortasının ve üniversite hocaları ve çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması gerekiyor.