Uzaktan Eğitimde Çocuğunuza Rehberlik Ediniz

Hiranur

New member
Uzaktan Eğitimde Çocuğunuza Rehberlik Ediniz Klâsik eğitim sisteminin yanında dünyada biroldukca kurum ve kuruluş uzaktan eğitim sistemiyle artık yeni olağan hayata devam etmektedir.Alışkın olduğumuz klasik eğitim sürecine baktığımızda nasıl ders çalışılması gerektiğini, ders çalışırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yıllardir öğrendiğimiz ve benimsediğimiz bir sistem olduğundan dolayı; yeni olağanda yeni yeni deneyimlediğimiz uzaktan eğitim sisteminde; ebeveynlere düşen nazaranvleri ,nasıl hareket edilmesi gerektiğini, nasıl bir çalışma disiplini edinilmesi gerektiğini ve muvaffakiyete ulaşmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tedirginlik duyulmaktadır. Pekala; meskende eğitim sürecinde nelere dikkat etmeli, çocukları konutta eğitim-öğretime devam eden veliler neler yapmalı? İşte, çocukların online çevrimiçi eğitim sürecini daha verimli kılacak teklifler:

1. En Yeterli Rol Model Sizsiniz

Öncelikle çocuğunuza en uygun rol modelin siz olduğunuzu unutmayarak süreci panik yapmadan durumu sakin kalarak denetim etmelisiniz. Çocuğunuzla konuşarak ona bu sürecin nasıl işlediğini çocuğunuzun anlayabileceği lisanla anlatmalısınız. Bilhassa ilkokul düzeyinde çocuklar ailelerinden duyduklarını ve haberleri abartarak birbirlerine felaket senoryoları biçiminde anlatacaklardır. Bu sebeple çocuğunuzla birlikte izlediğiniz haberlerde verdiğiniz yansılar; jestler, mimikler ve sözel sözlerinize dikkat etmelisiniz. Çocuklarınıza anlayabileceği gerçek ve güvenilebilir kaynaklardan bilgi edinip, önlemler konusunda görüntüler izleyip çocuğunuzun da sakin kalmasını sağlamalısınız. Geçmişte de yaşanan benzeri olayları göstererek her şeyin bir sonu olacağını ve bu sürecinde biteceğine ikna edebilirsiniz.

2. Günlük Rutinler Oluşturun

Belirsizlik her insan da motivasyon düşüklüğüne niye olmaktadır. Siz de ailenizle birlikte aile toplantılarınızda gününüzü ve mümkünse haftanızı planlayın ve rutinleriniz olsun. Çocuklar rutinleri, planları ve hudutları severler ve kendilerini inançta hissederler. Günün planlaması belirsizliğin getirdiği motivasyon kaybının önüne geçmektedir.Rutinler kaliteli ve verimli bir gün geçirilmesinde fazlaca kıymetlidir.

3. Çocuğunuzla birlikte Çalışma Ortamı Hazırlayın

Çalışma ortamı denildiğinde aklınıza birinci gelen bir masa, bir sandalye, kitap, defter ve kalem olduğuna eminim. Lakin yeni olağan de çalışma ortamına bir yeni eğitim aracı daha eklendi tablet yahut bilgisayar. Çocuklar olağanda tablet ve bilgisayarlarını kucaklarına alarak yahut yataklarına uzanarak kullanmaya alıştılardı. Lakin online çevrimiçi eğitim kelam konusu olduğunda yeni olağanda bu alışkanlık çocukların verimlilik ve odaklanma düzeylerini bir çok düşürmektedir. Bilhassa yatarak ders çalışırken çocukların sıkıldıkları ve dikkatlerinin daha süratli dağılarak uykuya daha süratli geçiş yaptıklarını biliyoruz. Bu sorunun yaşanmaması için online çevrimiçi eğitimde sessiz ve sakin çalışma ortamının hazırlandığı odada; masa başında, kulaklık takılarak ve yanında kalem- defterin bulundurulup öğretmenin anlattıklarını kendi anladığı biçim da küçük notlar alarak yapılması uzaktan eğitimin yüksek oranda verimliliğini arttırabilir.

4. Sürekliliği Sağlayın

Klâsik okul devrinde eğitimde devamlılığı sağlayan en kuvvetli faktör, okul başlarken derse iştiraklerde yoklama alınmasıdır. Çocuklar isteksiz olsalar da yok yazılmamak ismine bir biçimde okula giderdi. Ama online çevrimiçi eğitimde çocukları sabahları yataktan kaldıracak bu biçimde bir güç bulunmamaktadır. Bu niçinle online çevrimiçi eğitimde alınan yoklamalar ve sizlerle paylaşılan bilgilendirme yoklamalarını tertipli takip ederek çocuklara sürdürülebilir maksatlar koymak ve gün sonunda dersin içeriğiyle ilgili sohbet ederek, ödevlerini ve programı takip ederek

mümkünse çocuğun yeni olağan de kendine rutin oluşturma sürecinde bunları yaparken desteklemek ve yanında olmak alışma sürecinde motive edici davranışlar olabilir.

Bilakis şayet siz “esasen online çevrimiçi verimli değil; bu sene de gitti bu biçimde, aslına bakarsan online eğitimin pek yararı yok, online eğitim verimsiz boşa geçmiş saatler” üzere olumsuz fikirlere kapılarak bu tasa ve tedirginliğinizi daima çocuğunuzun yanında söz ederseniz şayet, çocuğunuz da oluşacak fikir ; “aslına bakarsan bir randıman alamayacağım, annem ve babam aslına bakarsanız bu periyot başarısız olacağımı öngörüyor ve kabul ediyor; online çevrimiçi eğitime devam etmem de, ödevlerimi yapmam da, derslerde iştirakte masa başında ve not alarak katılmam da, günlük yeniden yaparak ve gelecek mevzuları gözden geçirmemde tesirli olmayacaktır.” diyerek pes etme ve online çevrimiçi eğitimi pek önemsememeye başlayacaktır. Siz ebeveynlerin dert ve olayları yönetebilme biçiminiz; çocuğunuzun üstündeki gerilim ve oluşacak telaşın yönetilebilmesini öğretecektir. Çocuklar ebeveynlerinin aynasıdır ve siz çocuğunuza model olup; bu süreçte ne yapmaları gerektiği konusunda örnek olmalısınız.

5. Çocuğunuzu çok denetim etmeyin

Çocuğunuzu daima denetim edilmesi gereken, daima kusur yapan ve daima direktörüz gereken biri olarak görmekten vazgeçip;çocuğunuzun yanında onlara hayata dair rehberlik etmeniz gereken, kendilerine ilişkin bir karakterleri olan biricik ve özel bireyler olduklarının farkındalığıyla yaklaşın. Denetim etme duygusu daima karşı tarafın eksik ve yanlışlı istikametlerine odaklanacağı için çocuğunuzu sık sık eleştirdiğinizi vakit içinde fark edemezsiniz. Bu da çocuğunuzla aranızda bağlantı sorunlarına ve artık sizin farklı tahliller aramanıza yol açar. Nasıl mı ; “Kameradan öğretmenin seni görüyor, öğretmenin bu soruları tek tek soracak okul açıldığında, artık arıyorum öğretmenini” üzere cümleler, gerçek olmadıkları anlaşıldığında size karşı hem büyük bir güvensizlik yaratır birebir vakitte var olan otoritenizi sarsar. Ayrıyeten daima eleştirilen ve baskı uygulanarak birşeyler yaptırılmaya çalışılan çocuklar bir süre daha sonra sizi duymamaya başlayacaktır.

6. Not tutma alışkanlığı Değerli

Klâsik eğitim de öğretmen tahtaya muharrir ya da bize okur bizler de onu deftere geçiriririz. Ancak yeni olağan online çevrimiçi eğitimde çocuklar değerli yerin neresi olduğuna ve hangi kısımların not alınması gerektiğini ders anlatımı sırasında kendi karar veriyor. Not almak dersin verimliliği ve dersin takibini kolaylaştırmaktadır. Not tutulmadığı vakit karşılaşılabilecek en büyük sorun, çocukların dersin sonlarına hakikat sıkılması ve not almak yerine yalnızca gözleriyle dersi takip etmesi olabilir. Bir de çocuk masa da online çevrimiçi eğitime katılmıyorsa bu noktada motivasyon azalması ve dersin anlaşılabilirliğinden uzaklaşma oluşuyor. Yalnızca gözleriyle takip eden öğrenci kamerasının da açık olmamasının vermiş olduğu rahatlıkla dersin yalnızca radyo da müzik dinler üzere dinleyerek dersten kopabilyor. Not tutmak ve masa da ders takibi önemli manada dersin verimliliğini arttırmaktadır. Veli olarak sizler bu alışkanlık kazanılana kadar, ders bitiminde defter denetimi yapabilir;hatta ona aldığı notlardan sorular sorabilirsiniz.bu biçimdece hem denetim edilme hissi uyandırmaz ve sürecin ortasında olarak süreci daha verimli geçirebilirsiniz.

7. Evvel Siz İnanın

Ebeveyn olarak sizlerin sürece ahenk sağlaması çocukların da ahengini kolaylaştıracaktır. Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciye verilen dijital platformlardaki online çevrimiçi eğitimin sağlıklı ilerleme sorumluluğu ebeveynlerdedir. Uzaktan eğitim ortamının konut olması sebebiyle takip, denetim ve geri

bildirim idaresi ailelerin kontrolünde olmalıdır. Öncelikle ailelerin, sürece hâkim olmaları ve planlamaları ona nazaran yapmaları gerekmektedir. Ebeveynler sürece ne kadar hayli ahenk sağlarlarsa çocuklarında ahengi o kadar kolay olacaktır. Ebeveynlerin inandığı ve takip ettiği noktada öğrencinin online-çevrimiçi derslere iştiraki, takibi ve sürdürülebilirliği daha kolay ve daha verimli olmaktadır.