TUSİAD’dan Eğitim Raporu

CatWalk

New member
Uzaktan eğitime geçilmesiyle okulların öğrencilere sunduğu beslenme, sıhhat takibi, ihmal ve istismarın tespit edilmesi ve müdahalesi üzere dayanak sistemlerinin ansızın ortadan kalkması öğrencileri etkiledi. Çocuk personel ve çocuk gelin sayılarında artış yaşandı. Salgın niçiniyle artan mülteci çocuk işçiliğinin kalıcı hâle gelmesi riski de bulunuyor.

AİLE İÇİ ŞİDDET YÜZDE 38,2 ARTTI
COVID-19 salgınından en çok etkilenenler salgın öncesinde de eğitime erişimde zorlanan mülteciler, özel eğitim öğrencileri üzere kırılgan kümeler oldu. Çocuklar salgın sürecinde mesken ortamındaki risklere ve tehditlere de daha sık maruz kaldı. Mart 2020’de İstanbul’da rapor edilen aile içi şiddet hadise sayısı bundan evvelki yılın tıpkı devrine bakılırsa yüzde 38,2 arttı. Okula gitmeyen ya da gidemeyen çocuklarda çocuk evliliği, çocuk personelliği ve çocuk gebelikleri risklerinin artması ve ömür uzunluğu kazanım potansiyellerinin büyük oranda düşmesi de bekleniyor.

TOPLUMSAL GELİŞİMDE KAYIPLAR YAŞANACAK
Çalışma salgının son 1,5 yılda eğitime tesirlerinin mercek altına alarak, 6 Mart 2020-31 Mayıs 2021 içindeki periyoda dair reaksiyonlar ışığında tahlil teklifleri içeriyor. COVID-19 Tesirinde Türkiye’de Eğitim Raporu “Krizler Çağında Eğitim, Eğitimin Durumu, Yüz Yüze Eğitime Orta Verilmesinin Oluşturduğu Riskler ve Eğitimin Paydaşları” isimli 4 ana başlıktan oluşuyor. Raporun çarpıcı bulguları ise şöyleki:
– Salgın niçiniyle geçtiğimiz yıl 188 ülkede yaklaşık 1,5 milyar öğrencinin eğitimi sekteye uğradı. 100 milyonu aşkın öğretmen ve okul işçisi salgın sürecinden etkilendi.
– Türkiye, OECD ülkeleri içinde Meksika’dan daha sonra okulların en uzun mühlet kapalı kaldığı ikinci ülke oldu.
– COVID-19 salgınının yarattığı kriz, ekonomik aktiviteyi global ölçekte yavaşlattı, işsizliği artırdı ve hanehalkı gelirlerinin düşmesine niye oldu. 140 milyon çocuğun daha çocuk yoksulluğuna maruz kalacağı, çocuk yoksulluğuna maruz kalanların sayısının tüm dünyada toplam 725 milyona çıkacağı öngörülüyor.
– Ülkelerin salgın ötürüsıyla eğitim ve toplumsal gelişim bakımından kayda paha kayıplar yaşayacağı, beşerî sermaye endeks bedelinin global ölçekte yaklaşık yüzde 4,5 oranında azalacağı düşünülüyor.
– Salgın sürecinde dijital uçurum derinleşti, hanelerin imkânlarının kıymeti barizleşti. MEB’in sağladığı erişim imkânlarına karşın uzaktan eğitime erişemeyen ya da erişse de programları aktif izleyemeyen öğrenciler oldu. Köy okullarında tahsil goren öğrencilere yönelik bir araştırma, araştırmanın kapsadığı kırsal alanlardaki öğrencilerin yaklaşık yüzde 60’ının uzaktan eğitime erişim için gerekli teknolojik şartlara sahip olmadığını gösteriyor.

VELİ İLE OKUL ALAKASI GERİLDİ
– Yapılan araştırmalar salgının öğretmenlere olan tesirleri içinde ruhsal olanların öne çıktığına işaret ediyor. Öğretmenler salgın sürecinde hem kendi hayatlarını sürdürmek tıpkı vakitte sorumlu oldukları çocukların eğitim hakkını korumakla yükümlüydüler. Meslektaş dayanışmasına muhtaçlık duydular, öğrencilerini, okulu ve çalışma arkadaşlarını özlediler. İş temposunun fazlaca artmasından olumsuz etkilendiler.
– Konutun eğitim ortamına dönüşmesiyle velilerin çocuklarının eğitimindeki sorumlulukları arttı. Veli ile okul bağlantısı yeni dinamikler ve tansiyonlar kazandı. Salgın meskenden çalışan veliler için iş ve konut istikrarını kurmakta zorluk yarattı. Çalışan bayanlar salgın niçiniyle oluşan ekonomik aksiliklerden erkeklere göre daha fazla etkilendiler.
-2030 yılında Türkiye’de 7,6 milyon iş kaybolacak, fakat 8,9 milyon yeni iş yaratılacak.

EĞİTİM GELECEĞİ BELİRLEYEN BİR YATIRIM
Simone Kaslowski (TÜSİAD İdare Şurası Başkanı)

COVID-19 salgını bize gösterdi ki yeni kuşakları şimdiden öngoremediğimiz bir dünyaya ve daima değişime hazırlamak tüm dünyanın baş etmeye çalıştığı bir problemdir. Geleceğin dünyasını dijital teknolojilerden ve iklim, güç, beşere yakışır iş ve toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere daha sürdürülebilir bir dünya için zihniyet dönüşümünden bağımsız düşünemeyiz. beraberinde, sıhhat ve toplumsal güvenlik sistemlerini de etkileyecek demografik dönüşüm ve salgın daha sonrasında hızlanan tedarik-değer zincirlerindeki dönüşüm de geleceğin dünyasının temel belirleyicilerinden olacaktır. Bugün de yakından deneyimlediğimiz üzere gelecekte de iklim krizi ve göç dalgası tüm dünyayı giderek daha fazla tesiri altına alacak. tıpkı vakitte, dijital dönüşümün sunduğu fırsatlarla ‘insan’ bir daha kendisini insan yapan tüm özellikleriyle meselelerin olduğu üzere tahlilin de merkezinde olacak. Eğitim hepimizin bildiği üzere geri dönüşünü uzun vakit daha sonra aldığımız, lakin bir ülkenin geleceğini belirleyen en değerli yatırım. Bugün verilen eğitimin tesirlerini bundan 15-20 yıl daha sonra gözlemleyeceğiz. O niçinle kusur yapma lüksümüz bulunmuyor. Eğitim alanında niteliğe ve kapsayıcılığa yatırım yapan, şartlar ne olursa olsun çağı yakalayan, kendini güncelleyen bir eğitim sistemine sahip ülkeler, salgınlar üzere karşımıza çıkan kuvvetli süreçlerle çabada de avantajlı pozisyonda yer alabilecek.

OKUL EKOSİSTEMİ SORGULANDI
Dilek Atasoy (Öğretmen Akademisi Vakfı Eğitim Koordinatörü)

Alanda öğretmenlerle en yakın çalışan kurum olmaya çalıştık. Rapordaki bir epeyce noktayı alandan gelen tecrübelerle eşleştirdik. Salgınla birlikte öğretmenlerimizin sıhhatlerini, ailelerini korumak üzere insanı muhtaçlıklar ortaya çıktı birinci olarak. Varlıklarını nasıl sürdürüp, çocuklarla olan bağlılıklarını nasıl sürdüreceklerini düşündüler. ötürüsıya öğretmenlerin uygun olma hali epeyce değerliydi. Birilerinin onların yanında olduğunu duymak ve görmek istediler.
Mesleksel manada ise dijital okuryazarlık ve teknolojiyi gerçek kullanacak maharetlere muhtaçlıkları vardı. Öğretmenler hem sosyal-duygusal bağ kuramamaktan tıpkı vakitte öğrenme kayıplarından tasa duydular. Birinci sınıf öğretmeni öğrencilerini ikinci sınıf bitene kadar bir ortaya getiremedi. Buna liderlik edememenin sancısını yaşadı. Lise öğretmenleri ise öğrencilerine ulaşmakta pek zorlandılar. Akademik takip kısmı daha zorluydu. Lise öğrencilerinin gelişimsel noktalarıyla bir arada desteklenmesi ve okulun cazip bir yer haline getirilmesine dair siyasetler oluşturulmalı. Tüm bu süreç okul ekosistemi nedir sorusunu eğitim paydaşlarına sorgulattı. Öğrenciler ‘öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı özledim’ dediler, öğretmenler de ‘öğrenclilerini ve meslektaşlarımı özledim’ dedi. Lakin kimse ‘okulu özledim’ demedi. ötürüsıyla okulu öğrenci ve öğretmenin bir arada öğrenmeyi ve deneyimlemeyi cazip kılacak adımlar atılmalı.”

Eğitim Islahatı Teşebbüsü (ERG) Yöneticisi Işık Tüzün moderasyonunda; rapor müelliflerinden ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık ve ERG Siyaset Analisti Ekin Gamze Gencer rapordaki bilgileri paylaştı. Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Eğitim Koordinatörü Dilek Atasoy ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) Erken Çocukluk Eğitimleri Özel Projeler Yöneticisi His Yaşar ise raporu yorumladı.