Tütün üreticileri: Tütün yasaklanacağına dışarıya bağımlılık yasaklansın

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Müsaade almadan satış yapan tütün üreticisine mahpus cezası getiren ve 1 Temmuz’da yürürlüğe giren maddeyi protesto etmek için evvel Adıyaman Valiliğine yürüyen, sonrasındasında Adıyaman’la ilişkili birtakım yolları trafiğe kapatan tütüncüler, taleplerini anlattı. Tütüncü Halit Bozkır, “Sayın Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, lütfen Adıyaman’ı sahipsiz bırakmayın, Adıyaman’da biz size yüzde 80 oy çıkarıyoruz. Lütfen sesimiz duyun. Bir kilo tütüne 6 yıl mahpus cezası verecekler, lütfen liderim siz bize yardımcı olun, milletvekillerimiz bize yardımcı olmuyor” dedi.

Tütün satışına getirilen mahpus cezasını protesto etmek için Adıyaman Valiliği önünde kendini yakma teşebbüsünde bulunan Halit Bozkır; Kömür beldesinde ikamet ettiğini ve AKP’den eski belediye encümen üyesi olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Tütün bizim ekmeğimiz, bu tütün olmasa biz acımızdan ölürüz. Ben kendim AK Parti’liyim, AK Parti’yi seviyorum, onlar için canımı da veririm. Nitekim bize yanlış yapıyorlar. Adıyaman’da AK Parti’ye yüzde 80 oy çıkartıyoruz. Bu tütün yasasını kaldırsınlar, sahiden millet epey perişan. Benim 7 tane çocuğum var, vallahi billahi ben okula gönderemiyorum. Ben kız çocuğumu gönderemedim dershaneye, bir oğlumu gönderdim hala borcum da var ve borcumu veremiyorum. Şayet bu tütün kalkarsa hepimiz ölürüz. Biz ne yapalım? Sayın Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, lütfen Adıyaman’ı sahipsiz bırakmayın, Adıyaman’da biz size yüzde 80 oy çıkarıyoruz. Lütfen sesimiz duyun. Bir kilo tütüne 6 yıl mahpus cezası verecekler, lütfen liderim siz bize yardımcı olun, milletvekillerimiz bize yardımcı olmuyor.”

Hanifi Akar: Bir dönüm yere ne takım biçeceksin?

Bir dönüm toprağı olduğunu anlatan Hanifi Akar, “Bu bir dönüm toprakla nereye varacaksın, ne grup biçeceksin? Bizi lakin tütün kurtarıyor. Atatürk vaktinde bunu yasak etmediler, bir vergi alınıyordu. Bu form olmaması lazım. Biz kendi ekmeğimiz için kendi geleceğimiz için buradayız. Bu tütünü dışardan getiriyorlar yasak değil de niye bizim tütünümüz yasak?” dedi.

Mehmet Aslan: Ekmeğimiz için buradayız

Tütün üreticisi Mehmet Aslan, “Şu an hepimiz ekmeğimiz için buradayız. Her ailenin en az beş nüfusu var. Her ailenin en çok iki dönüm yeri var. Tütünü kaldırsalar iki dönümle nasıl geçineceğiz? Tütünden öbür bir şey kurtarmıyoruz bizi” diye konuştu.

Turabi Işık: Tütünü almak; ömrünü almak demek

Tütünün üretici için hayati ehemmiyet taşıdığını belirten esnaf ve tütün üreticisi Turabi Işık, şunları söylemiş oldu:

“Ben bir tütün üreticisinin çocuğuyum, Adıyaman’da esnafım. Bir çiftçi ve esnaf olarak bu tütün yasağının kaldırılmasını istiyorum. Zira tütün bu insanların geleceğidir, bu insanların ekmeğidir. Tütün ailelerin çocuklarını evlendirdiği, okula gönderdiği maddi gelirdir. İnsanların elinden tütünü almanız demek hayatını almak demektir. Tütün kalkarsa beşerler diğer kentlere güç edip toplumsal köle olacaklar. Tütün yasaklanacağına dışarıya bağımlılık yasaklansın. Ülkemiz büsbütün bağımsızlaştırılsın. Yazık günah bu insanların emeğini çöpe atmak kadar makus bir şey yoktur.”

Şükrü Yoldaş: Sesimiz duyurmak için yolu kapattık

Hedeflerinin yalnızca geçim kaygısı ve seslerini duyurmak olduğunu vurgulayan tütüncü Şükrü Yoldaş da şöyleki konuştu:

“Bizim hedefimiz kimseyi mağdur etmek değil, bir provokasyona katılmak değil. Bizim buradaki aksiyonumuz yalnızca ekmeğimiz içindir. Devlet büyüklerimizden bekliyoruz ne gelen var ne giden ne de halimizi soran var. Biz de bu yolların kapanmasını istemiyoruz, bu biçimde bir aksiyon istemiyoruz. Biz yalnızca yarın çocuklarımıza nasıl kuru bir ekmek götürebiliriz hedefiyle buradayız. Yoksa bizim A Parti B parti diye bir siyasi görüşümüz yok. Özellikle Adıyaman halkının yüzde 99’u bu türlü. Ha devlet büyüklerimize de ne yaptıksa sesimizi duyuramadık. bu türlü yolu kapatarak sesimizi duyurmaya çalıştık. İşte diyoruz ki, gelsinler sesimizi duysunlar bize bir yol göstersinler. Gayemiz budur. Ben dört çocuk babasıyım. Ben de çocuklarımı nasıl okutabilirim, akşama nasıl kuru bir ekmek götürebilirim bunun sıkıntısındayım ve bu hedefle buradayım.”