Tarihi hamamda sanat

CatWalk

New member
44 yapıtın ziyaretçilerle buluştuğu Bienal’in açılış merasiminde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz öğrencilere seslenerek; Sizin başınızdaki, kalbinizdeki dünya fazlaca etkileyici. kimi vakit siz bile onun farkında olmayabilirsiniz lakin bizim bu sanata hayli gereksinimimiz var. O niçinle ısrarla söylüyorum lütfen bize daha epey sanat sunun. Daha fazlasına ve her türlüsüne gereksinimimiz var” diye konuştu.
Üniversitenin Davutpaşa Yerleşkesi ortasında bulunan ve 1826-1827 senelerında inşa edilen hamam, askerlerin gereksinimlerini karşılamak üzere kışla binası ile bir arada tasarlanmıştı. 2005 yılında “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescil edilen ve 2019 yılında onarımına başlanan tarihi hamam bugün YTÜ’nün sanat faaliyetlerini yürüteceği bir merkeze dönüştü.

ÖĞRENCİLER YAPITLARINI SERGİLEDİ
Bienalde sergilenen 44 çalışma öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafınca ilgiyle izleniyor. Stantta çalışmaları yer alan öğrenciler ise heyecanlı ve gururlu. Tarihi hamamdaki bienalde çalışmaları sergilenen öğrencilerden Destina Hande Çil YTÜ’de Müze Bilim alanında yüksek lisans yapıyor. Bir fotoğrafıyla standa katılan Çil çalışmalarını şu biçimde anlattı; “Ben eğitim hayatımı sürdürmenin yanı sıra gezginim, 20’den çok ülke gezdim. Gittiğim her yerde fotoğraf çekiyorum. Stantta yer alan yapıtım ise ABD seyahatimde bir sinemanın patlama sahnesinden. Sanatı ve farklı disiplinleri birleştirmeyi seviyorum. Burada hocalarımızın yönlendirmesiyle sanat yapıtları üretmek ve sergileme imkanı bulmak bizim için büyük şans”

HAREKET EDEN FOTOĞRAF
Sanat tasarım alanında yüksek lisans yapan ve dışarıdan bakınca sıradan bir poster çalışması üzere görünen ‘arttırılmış gerçeklik’ yapıtlarıyla standa katılan Elif Çalışkan; “Eserimi 3d programlarla hazırladım, Artivar isimli programa aktararak da sanal gerçekliği arttırmış oldum. Uygulamayı açıp cep telefonunuzun kamerasını yapıtıma doğrulttuğunuzda posterin hareket ettiğini görüyorsunuz. Yapıtlarımdan biri İstanbul’un sıkışıklığını, biri İzmir’i, başkası ise Truva destanını anlatıyor.”

VAKİT MAKİNESİ
Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik Teknolojileri kısmı 3. Sınıf öğrencisi Nureddin Özgültekin; “Şanlıurfalıyım. Göbeklitepe’nin kentinden geliyorum, sanata ve tarihe merakım da buradan geliyor. Yapıtım Nikola Tesla’nın “her cisim kendi frekansında titreşir ve öbür cisimlerin harmoniğini taşır” teorisine dayanıyor. Ben de kainatta her şeyin birbiriyle diyalog halinde olduğuna inanıyorum bu yüzden yapıtıma ‘diyalog’ ismini verdim. Küp üstünde bulunan her saat farklı vakit içinderda ilerliyor ve çıkardıkları sesler bir süre daha sonra senkronize oluyor Bu aslında bir vakit makinesi lakin seyahat yapmak için değil; anın farkına varmak için.

SANATLA NEFES ALAN MÜHENDİS
23 yaşındaki Muhammet İkbal Ünişen Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi. hayatının matematik üzerine konseyi olduğunu lisana getiren Ünişen; “sürekli kimsenin görmediği açıda bir şey görmeye çalışma gayretim vardı, hoşuma da gidiyordu bilhassa renkler, ışıklar, gölgeler. Teknik bir beşerim ve hep sayıların hayli ortasındayım. Bu sebeple de kimi vakit bir kaçış arıyor insan. Bu kaçışın da en hoş yolları benim için u genelde müzik ve fotoğraf oluyor. Fotoğrafçılıkla uğraşmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Okulumuzda da bu bienalin yapılacağını gördüm. Talihimi denedim. Sanat Tasarım öğrencisi arkadaşlarım içinde talihim olacağını düşünmemiştim fakat burada olmaktan gururluyum.