TAHLİL: Nisan öncü dış ticaret açığında büyük artış: Yeni İktisat Programı çakıldı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Bayram çıkışı iktisattan glen datalar iç açıcı değil. Nisan PMI endeksinin 50,0 sonunun altına 49,2’ye ilerlemesi imalat sanayiinde daralma döneminne işaret ederken TÜFE enflasyonun %70’e varması ekonomnik yavaşlamaya ekonomik sakinliğin eşlik ettiğini anlatıyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un “Nisanda ihracatımız geçen yılın birebir ayına nazaran %24,6 artışla 23,4 milyar dolar oldu. Bu sayı, tüm vakit içinderın en yüksek aylık ihracat rakamı” diyerek deklare ettiğı nisan dış ticaret verisinde ithalat artışı %34,9 ile aylık seviyeyi 39,5 milyar dolara taşımış durumda.

ötürüsıyla oluşan aylık dış ticaret açığı da 6,1 milyar dolarla geçen yılın 3 milyar dolarına kıyasla %98,1 genişlemiş oluyor.

Bakan Muş niçinse ithalat düzeyini ve dış ticaret açığındaki büyümeyi açıklamalarına pas geçiyor.

Ocak-Nisan 2022 devrindeyse ihracat artışı %21,7 olurken ithalattaki büyüme %40 olunca dış ticaret açığı da %130 artmış oluyor.

Nisan ayında Geniş Ekonomik Kümelerin (BEC) sınıflamasına göre, en çok ihracat 12 ,4 milyar dolarla (%30,7 artış) “Hammadde (Ara malları)” kümesinde yapılırken, bu kümesi sırasıyla 8 milyar 70 dolarla (%12,7 artış) “Tüketim Malları” ve 2,7 milyar dolarla (%40,6 artış) “Yatırım (Sermaye) Malları” kümeleri takip etmekte.

İthalat tarafı ise korkutucu: BEC sınıflamasına nazaran, en hayli ithalat 24,1 milyar dolarla (%44,9 artış) “Hammadde (Ara malları)” kümesinde yapılırken, bu kümesi sırasıyla 3,2 milyar dolarla (%11,5 artış) “Yatırım (Sermaye)
Malları” ve 2 ,2 milyar 170 milyon dolarla (%7,5 azalış) “Tüketim Malları” kümeleri takip etti.

Dış tcaret bilgilerindeki ayrıntıya bakılırsa Türkye iktisadında ihracatın ithal girdi mallara olan bağımlılığında değişen bir durum yok. Keza bu hedef için bir yapısal değişim gayreti hükümette yok. İthal tüketim mallarının yıllık bazda daralması iç talepteki enflasyon şokuna bağlı küçülmeye işaret ediyor.

Başka yandan cari açık 40 milyar dolara gerçek ilerliyor. Finansman sorunu ve Fed’in adımları TL üstündeki baskıları artırıyor.

Nisan TÜFE enflasyonu %70 ne yazık ki tepe değil. sene ortasında %80 düzeyleri görülecek, TL mevcut sanal prosedürlerle tutulamazsa (ki giderek zorlaşıyor) üç haneli enflasyon ufukta belirmiş durumda.

PMI verisinden oryaya çıkan imalat sanayiinde daralöanın iç talepte yüksek enflasyona bağlı zayıflama ve Ukrayna işgalinin ekonomik tesirleri kaynaklı olarak izlenmekte.

Özetle, iktisatta devasa yükseklikte maliyetler yaratan, istikrarları bozan ve sürdürülemezlik kademesine taşıyan Yeni İktisat Modeli çökmüş durumda. AKP hükümeti ise temelsiz YEM argümanından geri adım atamayacak pozisyonda.

Geriye kalan daha kıymetsiz TL potansiyeli, daha yüksek enflasyon, daha yüksek cari açık, süratle yavaşlayan ekonomnik büyüme ve genişleyen bütçe açığı olarak karşımızda duruyor.

GA.