TAHLİL: İktisatta yavaşlama sinyalleri

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Ukrayna savaşı ve global güç ve emtia şoklarının iktisat üstündeki tesirlerini hissetmeye başladık. İmalat sanayi üretimi Mart ayında %2,2 düşüş ile sert bir fren yaptı. Buna karşın düşük baz tesiri niçiniyle yıllık büyüme hala %9,4 üzere yüksek bir süratle devam ediyor.

Mart ayı üretimindeki daralma sürpriz değil. Nisan başında açıklanan PMI sayıları son 10 ayda birinci defa eşik kıymet olan 50 düzeyinin altına inerek iktisatta daralma sinyali vermişti. Güç şoku, tedarik sıkıntıları, yükselen enflasyon ve zayıflayan talep şartları büyümeyi baskılıyor. Nisan ayında da muhtemelen emsal bir tablo bakılırsaceğiz.

Aylık sayılar üretimdeki daralmanın sermaye malları (%-10,0) ve sağlam tüketim malları (%-3,9) üzere döngüsel kesimlerin öncülüğünde olduğunu gösteriyor. Lakin bununla sonlu değil. Orta malı (%-0,4) ve dayanıksız tüketim malı (%-0,7) üretiminde de hudutlu bir daralma görülüyor. Güç üretimi %5,5 büyüme ile olumlu ayrışıyor.

Bölümler itibariyle aylık sayılara bakıldığında ayrışmalar dikkat çekiyor. Dokuma (%-1,2), temel eczacılık (%-3,5), metalik olmayan mineraller (%-2,5), kauçuk (%-1,2), elektronik (%-5,1), motorlu taşıtlar (%-1,8) ve deniz taşıtlarını, askeri araçları içeren öteki ulaştırma araçları kümesi (%-48,7) en epeyce daralanlar içinde yer alıyor.

Besin (%+0,4), giysi eşyası (%+0,7), deri (%+1,4), rafineri (%+5,0), petrokimya (%+2,3), ana metal (%+2,2), makine (%+2,4), elektrik (%+4,8) olumlu ayrışıyor.

Evvelki aya nazaran yavaşça gerileyerek 50 eşik düzeyinin altında kalan imalat PMI (49,2) sayıları sanayi üretimindeki daralmanın Nisan ayında da devam edeceğine işaret ediyor. Sektörel üretim alt endeksleri metalik olmayan mineraller (çimento ve cam), demir-çelik ve besin bölümlerinde üretiminin azaldığını gösteriyor. Buna rağmen elektrikli-elektronik aygıtlar, giysi, kara-deniz taşıtları ve mobilya güçleniyor.

2022’nin birinci üç ayının sanayi üretim, ciro endeksi ve perakende satış dataları birinci çeyrek GSYİH büyümesinin %7,0’nin üzerine çıkabileceğine işaret ediyor. Güç şoku ve enflasyonun iç talebi baskılaması baz etkisinin küçülmesi ile birleşerek ikinci çeyrekte yıllık büyümeyi %4,0’e çekebilir. Baz senaryomuzda yılın ikinci yarısında global iktisadi faaliyetin yavaşlamasıyla GSYİH büyümesinin %2,0 civarında seyretmesini bekliyoruz.

Datalar 2022 geneli için memleketler arası kuruluşlara ve piyasaya nazaran daha optimist olan %3,5’lik büyüme varsayımımızı destekliyor.

İş Yatırım

Serhat Gürleyen, Araştırma Yöneticisi

Dağlar Özkan, Ekonomist

Commerzbank: Türkiye’de enflasyon fazlaca daha yükseği gorebilir

TÜİK’ten Gelir ve Hayat Şartları Araştırması

İnşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 101,6 arttı