Stephen Roach: “Çin’deki gelişmeler soğuk savaşın birinci aşamaları”

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Ekonomist Stephen Roach, Pekin’in ABD’de listelenmiş Çin pay senetlerine yönelik baskısının global piyasalarda değerli tesirleri olacağı konusunda uyardı.

Asya piyasası için dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edilen Roach, son devirdeki gelişmelerin soğuk savaşın birinci etapları olduğuna inanıyor. Tecrübeli ekonomiste bakılırsa, dünyanın en büyük iki iktisadı içindeki tansiyonlar 1970’lerin başından beri görülmeyen düzeylere çıkabilir.

Morgan Stanley’nin eski Asya lideri olan Roach Cuma günü CNBC’nin “Trading Nation” programına katılarak “Çin kelam konusu olduğunda doğuştan bir optimistim. Lakin bu hareketleri nitekim çok rahatsız edici buluyorum. Çin, teşebbüsçü odaklı yeni iktisadının ve iş modellerinin peşinden gidiyor. ABD şirketleri direkt Çin ile ticaret yapmasa bile, dokundukları neredeyse her şey global tedarik zincirlerinden geçiyor. ötürüsıyla, ABD-Çin bağlantısında bir soğukluk, ABD şirketleri ve ABD şirketlerine yatırım yapan yatırımcılar için değerli tesirlere sahiptir. Ne yaparsanız yapın, Çin kontağından kaçamazsınız.” yorumunu yaptı.

CNBC’den Jim Cramer ise yatırımcılara emsal bir ihtarda bulunuyor. Düzenleme tehdidi niçiniyle ABD borsalarında süreç goren Çin pay senetlerine yatırım yapmanın fazlaca riskli olduğuna inanıyor.

Cuma günü, Pekin’deki kanun düzenleyicileri Çin eğitim stokları TAL Education ve New Oriental Education and Technology’yi gaye alarak payları düşürdü. Tıpkı durum, haftanın başlarında Çin’in önde gelen araç çağırma şirketi Didi’de de yaşanmıştı.

Yale kıdemli üyesi olan Roach, aylardır tartışmalı tabanda alarm çanlarını çalıyordu. Nisan ayında “Trading Nation”da ABD-Çin alakalarının erozyona uğradığı ve iki ülkenin soğuk savaşın eşiğinde olduğu konusunda uyarmıştı.

Roach, “Son yaşanan olaylar, birkaç yıldır Çin’i bu kadar heyecanlandıran şeyin özüne ulaşmaya yönelik hareketler. Bu mevzuda epeyce endişeleniyorum” yorumunu yaptı.

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc