“Size ‘Sesim cilt 2’yi sunuyorum”

Hiranur

New member
FF579B54-0183-4E45-A9DD-9AAA7482B42D
Bölge bildiğimiz şeydir, duygusal pop, bazen kızgın, gergin, her zaman tutkulu, her zaman melodiye açık, her zaman doğrudan ve doğrudan. Ama Fabrizio Moro için de yeni bir olgunluğun zamanı geldi ve yeni çalışması “Sesim cilt 2”, ona yalnızca kişisel değil, kişisel özelliklerini de bir araya getirmesine izin veren bir “olgunluk” biçimine doğru kararlı bir adım gibi görünüyor. güç ve kırılganlığın karışımı, aynı zamanda yeni bir vokal ve müzikal farkındalık. O her zaman harika bir hikaye anlatıcısı, her zaman büyük bir yoğunluk ve olgunluğa sahip bir yazar ve yorumcu ama bu durumda farklı bir müzikal ve sanatsal farkındalık var gibi görünüyor. “Sesim vol. 2”, geçen yıl Sanremo ile başlayan ve bugün sona eren tek bir projenin ikinci bölümü, bugün piyasada olanların aksine ‘uçucu’ müziklerden değil, gerçek albümlerden oluşan bir proje. Gerçekten de kayıtlardan. Fabrizio Moro gibi bir sanatçı için bugün plak yapmanın ne anlamı var? “Yirmi yıl önce başladığımda sahip olduğu değere sahip,” diyor bize. “Hayatımın, tarihimin bir parçası. Bugün müzik sisteminin devrim yapmış olması pek önemli değil, eğer listeler, prodüksiyon, dağıtım, destekler, sayılar, rotasyonlar değiştiyse, benim için aynı ilke her zaman geçerlidir: bir kayıt yazın ve hayatımın en iyi anını içine koyun. , böylece bir parçam doğrudan diğerlerine, dinleyiciye gidiyor”.
Yani tüm ‘eski moda yol’?
“Müzikte asla eski bir şey yoktur, gerçekten tutku ve dürüstlükle müzik yaparsanız eski hiçbir şey yoktur, her şey çağdaştır, her şey bugündür. Tabii bekarlar için bugünkü gibi düşünen bir adam değilim, benim için bir ay sonra bir ay sonra bir ay sonra her şeyi bir albümde toplamak saçmalık, bugün saçmalık ve hatta yirmi sonra olacak yıl. Başka bir şekilde, ruhu ve kimliği olan eksiksiz ve zengin bir eser düşünüyorum”.
Bu sefer işi neden ikiye bölelim?
“Çalışma benzersizdi, hepsi birlikte doğdu ve hepsi birlikte ortaya çıkmalıydı. Ama sonra hayat size fırsatlar sunuyor ve ben de Sanremo 2022’ye katılabildim ve bunu albüm üzerinde çalışırken öğrendim. Zamanında sadece altı şarkı üretebildim ve ardından Festival’e katıldım. Şimdi o konuşmayı doğal sonucuna götürmenin zamanı gelmişti. Parçaların hepsi birlikte yazıldı, bu nedenle pandemi sırasında, sadece diğerlerinin yapımını son aylarda bitirdim ve şimdi nihayet ışığı görüyorlar”.
Hep birlikte duyulan “Benim sesim”, içindeki müziği yansıtan bir isme sahip: Gerçekten de ‘kendi’ sesini bulmuş gibi…
“Öyle düşünüyorum. Bu çalışma bir büyüme ve değişme sürecinin sonucu. Bugün artık daha önce hissettiğim baskıyı hissetmiyorum, ulaşılan hedeflerin ve maalesef ilerleyen yaşın sonucu. kesinlikle daha sakin, daha düşünceli, işleri sadece yapmak istediğim için yapıyorum, bir sözleşmem olduğu için veya sistemin ihtiyaçlarına cevap verdiğim için değil. Bu mükemmel bir varış noktası, şeylerden oldukları gibi zevk alıyorum, tavizler hafifler, dikkatim büyük.Ve dönüşüm süreci, biliyorum, hâlâ devam ediyor…”.
Farklı bir müzik araştırması da var, fikir ‘klişe’den, ‘Fabrizio Moro formatı’ndan uzaklaşmak istiyor gibi.
“Evet, ayrıca albümün bir bölümü ile diğer bölümü arasındaki ara müzik hakkında daha fazla ve daha iyi düşünmeme izin verdiği için, aylarca süren ses araştırmaları oldu. İlk bölüm kısa sürede, ikincisi ise bir yıl gibi kısa bir sürede yapılıp kaydedildi, iyi ki dinlemişsiniz. Bunda da değiştim: Her zaman kısa sürede kayıt yapmayı tercih etmişimdir, çünkü bu kadar çok sese sahip olduğumda her bir sesi seçmek konusunda takıntılı hale geliyorum ve sonunda diğerleriyle sık sık tartışmaya bile giriyorum. Bu sefer değil, detaylara dikkat vardı çünkü zamanımız vardı ama aynı zamanda başka türlü ulaşamayacağım bir derinlik de vardı. Üretimdeki değişiklik de burada hesaba katıldı: ilk versiyonu ben ve Roberto Cardelli tarafından üretildi, ancak sonunda ikna olmadım ve Giordano Colombo geldi ve pek çok farklı ekiple çalışan genç bir yapımcı olan kilit taşını bulmamıza yardım etti. sanatçılar ve bizi nihai sonuca doğru itti. Müziği başka bir şekilde görüyor, ona çok güvendim.”
Yeni şarkıları yeni biten bir turla sundu. Gelecek için ne pişiriyor?
“Şimdilik duruyoruz, sonra ikinci filmim için çalışmaya başlayacağım. Dökümler, hazırlıklar, incelemeler çoktan başladı, eylül sonundan itibaren sette olacağız” dedi.

Yazılı 27 Mayıs 2023 Cumartesi 19:07
Blog, Şu Anda Yürütülüyor kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.