Şenol Babuşcu AKP’nin seçim şekerlerini deklare etti: “Vatandaşa 0,99 faizle konut kredisi verilecek”

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni toplumsal konut projesinin bir seçim atılımı olduğunu belirterek, hükümetin seçim öncesi kredi musluklarını sonuna kadar açacağını ve fiyatlarda enflasyonun üzerinde bir artışa gideceğini söylemiş oldu.

Başkent Üniversitesi Memleketler arası Finans ve Bankacılık Kısım Lideri Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni toplumsal konut projesinin bir seçim atılımı olduğuna işaret ederek, “250 bin konut hükümet için büyük bir sayı değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Fakat Türkiye’nin konut sıkıntısını çözebilecek bir proje değil” dedi. Hükümetin seçim öncesi kredi musluklarını sonuna kadar açacağını ve fiyatlarda enflasyonun üzerinde bir artışa gideceğini belirten Babuşcu, hükümetin seçim öncesi yapacağı atılımları şu biçimde sıraladı: “Ticari kısma yüzde 12 faizli kredi verilecek. Bireyler düşük 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek. Ocakta maaş artırımları enflasyonun üzerinde yapılacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Büsbütün seçim yatırımı.”

Prof. Dr. Babuşcu, GAZETE DURUM’a hükümetin seçime yönelik ne cins ataklar yapacağını deklare etti. Babuşcu’ya sorduğumuz sorular ve karşılıkları şu biçimde:

Sizce yeni toplumsal konut projesi bir seçim atağı olabilir mi?

Evet, seçim atılımı. Yapılabilir bir proje. 250 bin konut hükümet için büyük bir sayı değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Fakat bu proje, Türkiye’nin konut problemini çözebilecek bir proje değil. Türkiye’nin yıllık konut gereksinimi 700 bin. 20 milyon hane halkının 9 milyonu konut sahibi, 11 milyonu kirada oturuyor.

Hükümetin seçim öncesi toplumun fakir kısımlarına yönelik ne cins ataklar yapmasını bekliyorsunuz?

Krediler şu an durmuş vaziyette. Birincisi, hükümet kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Ticari kesite yüzde 12 faizli kredi verecek. Bireyler düşük 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek. İkinci olarak, maaş artırımları konusunda bir atak yapılmasını bekliyorum. Ocak ayında maaş artırımları enflasyon oranının üzerinde yapılacak. Önemli bir artırım kelam konusu olacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Büsbütün seçim yatırımı.

Ücretlere yönelik bu artış vatandaşı rahatlatır mı?

Sabit gelirliler birinci başta en azından cebine giren paranın biraz arttığını nazarancek. sonrasındasında eriyip gittiğini de bakılırsacek. Fakat seçime kadar eriyip gittiğini görmeyebilir. Arttığını görür. Hükümet oy kazanabilir.

Enflasyon artmaya devam edecek mi?

Enflasyon üç ay daha artmaya devam edecek. Eylül, ekim ve kasım ayı enflasyonu yüksek çıkacak. Enflasyonun yıl sonunda 85-90 içinde çıkmasını bekliyorum. Aralık ayından itibaren baz tesiri niçiniyle geriye hakikat sayım başlayacak. Seçime 65-70 içinde bir enflasyonla gireceğiz.

Gazete Durum