Ryan Babel’den Taraftara Gönderme: Kabul Edilemez!

BooM

New member
Galatasaray’ın yıldız futbolcusu Ryan Babel, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalar yaptı.

Saha haricindeki hayatında epey duygusal ve sevgi dolu bir insan olduğunu söyleyen Ryan Babel, ”Ben, hassas ve duygusalım lakin futbol ortasında alışılmış ki bunu göstermemek gerekiyor, her vakit kuvvetli bir izlenim uyandırmalıyız. Zira şayet gösterirseniz beşerler bunu bir zayıflık olarak algılayabiliyor fakat olağan ki günün sonunda bizler de insanız, alışılmış ki de bizim de hislerimiz ve hislerimiz var. Ben olağanda duygusal ve sevgi dolu bir insanım” dedi.

“Şanssız bir dönem oldu”

Galatasaray’ın bu sezonki performansını pahalandıran 35 yaşındaki futbolcu, ”Asıl değerli olan şey kadro açısından süreklilik, bu dönem kadro açısından maalesef şanssız bir dönem oldu. Ama son 3 yıldır büsbütün farklı kadrolarla alana çıkıyoruz ve bu durum kimi vakit şanssız dönemler geçirmemize niye olabiliyor” tabirlerini kullandı.

“Fatih Terim’i epeyce severdim”

Fatih Terim’in gidişiyle ilgili olarak ise Babel, ”Torrent ile hayli daha fazla müddet aldım ve neredeyse her maçta oynayabilme bahtı yakaladım ancak Fatih Terim’i fazlaca severdim, lakin bu bir kulüp siyaseti sonuçta. Biz Galatasaray’ın oyuncusu olarak hocaların ne kadar baskı altında olduklarını biliyoruz, her vakit istedikleri şeyleri yapamıyorlar. Bizler de oyuncular olarak medyadan, taraftarlardan ya da kulüp içerisinden duyuyoruz, nelerle uğraştıklarını biliyoruz. ötürüsıyla ben de her vakit profesyonel olmaya çalışıyorum ve daima kendimi adayarak çalışıyorum ve son maçıma kadar bu bu biçimde olacak” dedi.

“Seçimler, berbat vakit içinderda gerçekleşti”

Galatasaray’da başkanlık seçimlerinin kulüp açısından makûs vakit içinderda gerçekleştiğini ve kulübün istikrara muhtaçlığı olduğunu söyleyen Hollandalı futbolcu, DHA’ya yaptığı açıklamada, ”Kulüp açısından baktığımızda vakit içindema olarak hem geçen dönem hem bu dönem seçimler epeyce makûs vakit içinderda gerçekleşti. Örneğin geçen sene Şampiyonlar Ligi eleme çeşidinde oynadığımız PSV Eindhoven maçının 2 hafta öncesine kadar eksik oyuncularımız vardı, hocamız yoktu. Bu biçim durumlar gecikmelere niye oluyor. Bu dönem ortasında son haftalarda hocalarda dahil olmak üzere kimse bu mühletin nasıl gelişeceğini bilmiyor, herkesi etkileyen bir müddetcin içerisindeyiz. Şayet istikrar istiyorsak bu biçimde şeylerden kaçınmalıyız” sözlerini kullandı.

“En değerli şey hakikat bir yapı ve temel”

Bir kulüpte en değerli şeyin futbolcu transferinden çok gerçek bir yapı oluşturmak olduğuna değinen deneyimli oyuncu, ”Aslında bu biçimde bir şey üzerine konuşursam grup arkadaşlarıma saygısızlık olur ancak şunu söyleyebilirim; en kıymetli şey yapı, bir temel olmadan bir şeyler inşa edilemez. Bu hem idare tarafınca hocayı tesirler, tıpkı vakitte hoca tarafınca oyuncuları tesirler. bu biçimdece tüm merdivenin basamakları etkilenmiş olur. örneğin biz geçen dönem başı 3 hafta boyunca yalnızca 9 oyuncuyla idman yapabildik, ayrıyeten hocamız yoktu ve birtakım Avrupa maçlarına eksik oyuncularla çıktık. ötürüsıyla bu şekil şeyler dönem öncesinin sağlıklı geçirilmemesine niye olup, dönemin devamında ekibin toparlanmasını zorlaştırıyor. Ben Ajax’ta, Liverpool’da oynamış deneyimli bir oyuncu olarak bunu hakikaten çok yeterli biliyorum. Sonuçta bu işin temelini âlâ oturtmak gerekiyor. Bu dönemin bu türlü geçmesinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Taraftar istemediğinde lider değişebiliyor”

Bu sezonki sonuçların faturasını birilerine kesmenin yanlışsız olmadığını söyleyen yıldız futbolcu, ”Bence birinci sormamız gereken şey biz kulüp olarak neyi temsil ediyoruz? Zira biz pek fazlaca farklı şeyi temsil ediyor olabiliriz. Bence oyuncular, hocalar, idare, saygısızlık olarak algılamasınlar ancak taraftarlar da buna dahil. Zira biz daima bir arada Galatasaray’ın bir kesimiyiz. Taraftar istemediğinde lider değişebiliyor. Birbirimizi suçlamak yerine daima birlikte gayeye yanlışsız hareket etmeliyiz” dedi.

“Yorumlara takılmıyorum”

Babel, teknik yönetici Domenec Torrent devrinde hayli fazla forma bahtı bulmasıyla ilgili olarak taraftarlar tarafınca yapılan olumsuz yorumlarla ilgili de şunları söylemiş oldu;

”Türkçe anlamadığım için yorumlara takılmıyorum. Hoca günün sonunda hak eden şahısları oynatarak karar veriyor, evvela fit olman gerekiyor, fazla kilon olmaması gerekiyor, idmanları hoş bir biçimde çıkartabiliyor olman gerekiyor. Ben bunun haricinde oyuna aşikâr bir kalite de katabiliyorum. Bu hocanın verdiği adil bir karar’.’

“Çok âlâ oyuncularla oynama fırsatı yakaladım”

Galatasaray’ın formasını giydiği son 3 dönemde fazlaca düzgün futbolcularla oynama bahtı yakaladığını belirten Babel, ”Gedson Fernandes, Nagatomo, Mariano epeyce yeterli oyunculardı, gönderilme formunu düşündüğümüzde Belhanda da daha uygununu hakkediyordu. Çok yeterli oyuncularla oynama fırsatı yakaladım. Örneğin Falcao buraya geldiğinde önemli bir sakatlık yaşıyordu. Yüksek maaşı hakkında insanların fikirleri olabilir, buna hürmet duymak lazım. Ama o sakatlığa göre daha süratli tedavi olmak zorunda kaldı ve sıkıntı bir devir geçirdi Falcao. Büyük oyuncularla oynadık fakat her dönem farklı oyuncuların gelmesi daima değişikliklerin olması biraz dertli bir durum aslında. İstikrarlı bir ekibin devam etmesi benim için değerli bir şey, ben buna inanıyorum” diye konuştu.

“Gedson bize hayli yardımcı olabilirdi”

Gedson Fernandes’in fazlaca âlâ bir futbolcu olduğunu ve onunla yeterli ilgileri olduğunu söyleyen Babel, ”Gedson Fernandes ekibe katkı sağlayabilirdi. O nitekim hayli uygun bir insan ve bu epey değerli bir özellik. Hangi kadroya giderse gitsin katkı verebilecek kalitede bir oyuncu. Bu dönem bize gelseydi nitekim epey yardımcı olurdu” dedi.

“Galatasaray ile devam etmek istiyorum”

İstanbul’da ailesiyle birlikte hayli memnun olduğunu söyleyen Babel, ”Bana kalırsa Galatasaray ile devam etmek isterim lakin şu an bunu bilmiyoruz. Benimle bunu görüşecek olan yeni idare bile gelmedi. Ortada bilmediğim bir durum kelam konusu lakin ben İstanbul’u seviyorum, büyük bir kulüpte oynamayı seviyorum bir daha söylüyorum bana kalsa ben oynamak isterdim olağan ki” halinde konuştu.

“Maaşımın konuşulmasını saygısızlık, beğenilen değil”

Maaşının konuşulmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan deneyimli futbolcu, şu biçimde konuştu;
”Benim geldiğim bir yerde birinin maaşından bahsetmek güzel bir şey değildir ve bu saygısızlıktır. Biz oyuncular içinde bile birbirimize ne kadar maaş aldığımızı sormayız, bu kibar bir davranış değildir. Benim kontratım üzerinden değil teknik açıdan yorumlanmam gerektiğini düşünüyorum. Alanda nasıl oynadım, bunun üzerinden yorumlanmam gerektiğini düşünüyorum. Ben o kontratı kazanmışım ve hakkettiğim kontratı almışım. Bu hususta benim bir kabahatim yok, bu durum kulüple benim aramda bir şey.”

“2-3 yıl daha futbol oynayabilirim”

Yurt haricinden gelen tekliflere hazırlıklı olduğunu söyleyen Babel, ”Ailem İstanbul’da ve burada devam etmek isterim. Ancak rastgele bir teklif gelirse bunu da düşünebilirim, maceraya hazırım. 2-3 yıl daha oynayabileceğimi düşünüyorum. İstanbul’da memnunum ve burada kalmak isterim” dedi.

Adının Hull City ve MLS Ligi takımlarıyla anılmasıyla ilgili olarak ise Hollandalı, ”Bununla ilgili rastgele bir bilgim yok ve yorum yapamam” tabirlerini kullandı.

“Bu dönem özel bir gol yok”

Galatasaray formasıyla unutamadığı bir maç olup olmadığıyla ilgili gelen soruya ise Babel, ”Şu an benim için özel bir gol hakikaten yok. örneğin Marsilya maçında attığım gol hoştu lakin maçı kazandıran gol değildi. Şayet şampiyonluk kazandıran bir maçta olsaydı unutulmaz olurdu. örneğin geçen dönem şampiyonluğu maalesef kıl hissesi kaçırdık ve ötürüsıyla benim için şu ana kadar fazlaca özel unutulmaz bir maç olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

“Morutan’ın her vakit yanındayız”

Medyada çıkan ‘Morutan’ın ekip ortasında yalnız kaldığı’ tezlerinin gerçek olmadığını lisana getiren deneyimli oyuncu, ”Onun yalnız bırakıldığı yanlış lanse ediliyor. Biz Morutan’ın her vakit yanındayız. O kendini yalnız hissediyor diye düşünürseniz şayet, biz daima ona yardımcı olmaya çalışıyoruz lakin günün sonunda İngilizce öğrenmesi gerekiyor ve bu onun kendi sorumluluğu. Futbol dünyası bu biçimde, burası Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisi. Galatasaray’a gelen her oyuncu bunun farkında ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bence Morutan’ın kendini hazır hissetmesi ve buna odaklanması gerekiyor. Eksikleri olan oyuncuların her vakit kendini tamamlaması gerekir. Bu düzeyde bizden beklenen budur” dedi.

“Sosyal medya ömrümüzün bir parçası”

Sosyal medyayı tesirli bir biçimde kullandığı bilinen yıldız futbolcu, ”Sosyal medya hayatımızın bir kesimi ve bunu kullanmak epey doğal. kimi vakit her paylaşımımın altında bir mana olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarde kimi yanlış anlamalar oldu lakin bence ”sosyal medya kullanma” demek fazlaca mantıksız. Bu hayatımızın bir modülü ve bu biçimde devam edecek. Bence bir sakıncası yok” diye konuştu.

“Yatırım tavsiyesi vermiyorum”

Kripto para zinciriyle ilgili eğitimler aldığını ve bu mevzuda bilgi sahibi olduğunu vurgulayan Babel, ”Benim yaptığım paylaşımlar genel olarak biraz eğitimsel aslında. Blok zincirinin altyapısı ile ilgili bilgi sahibi oldum. Bu bence hayli değerli bir şey zira finansal sistemlerde sorunlar var. Türkiye’de de bunu yaşıyoruz. Bir anda ülkelerin para üniteleri bedel kaybedebiliyor, bunun önüne geçebilmek için bilhassa hayli büyük paralar kazanmayan insanların birikimlerini değerlendirebilecekleri bir şey olduğuna inanıyorum kripto paraların. Ben sportmen olarak söylemiş olduğim şeylere dikkat ediyorum ancak yeterli bir bilgi elime geçtiği vakit bunu paylaşıyorum. Lakin ne kadro arkadaşlarıma ne bir diğerine yatırım tavsiyesi vermiyorum. Lakin daima onları eğitiyorum ve detaylarımi paylaşıyorum. Fakat hiç bir vakit onları ‘şunu al’ ya da ‘alma’ demedim, bu yanlışsız değil” sözlerini kullandı.

“Taraftarımızın kendi oyuncumuzu ıslıklaması kabul edilemez”

Son olarak Galatasaraylı taraftarlara bildiri veren deneyimli futbolcu, ”Ben bildiri vermek istediğim vakit akılda kalıcı olmasını ve insanların farklı bir açıdan bakabilmesini istiyorum, bunu düşünerek bildiri veriyorum. Örneğin dönem başında, ”Takım kazanırken takviye olmak kolay lakin kaybediyorken dayanak olmak işte asıl taraftar bu biçimde kendini gösterir’ demiştim. Bu birebir biçimde devam ediyor. Bizim oyuncumuzun konutumuzda oynarken ıslıklanmasını kabul edilemez buluyorum. Bu oyuncu, rakip oyuncu değil, o senin oyuncun ve sen onu motive etmelisin. Birtakım oyuncularımız korkuyordu ve deplasmanda daha rahat hissederek oynuyordu. Avrupa kadrolarına karşı taraftarlar epey farklı biçimde takviye oldular, bunu görür görmez diyoruz ki niye her maçta biz bunu nazaranmiyoruz. Makul olanı grup her maçta daha güzel oynayabilsin diye desteklemek” açıklamasında bulundu.