Ravza Kavakçı’dan burs savunması

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Gazeteci Barış Terkoğlu, AKP devrindeki İBB’de, AKP vekili Fatma Betül Sayan Kaya‘nın da içinde olduğu 34 kişinin belediye şirketlerine yarattığı burs maliyetinin 2 Şubat tarihindeki kurla 62 milyon 596 bin 618 lira çıktığını yazdı. Terkoğlu, kelam konusu durumun hem savcılıklara tıpkı vakitte ilgili şirketlere bildirilerek gereğinin yapılması istendiğini söylemiş oldu.

Terkoğlu daha evvel AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, AKP İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya’nın ve AKP İstanbul Vilayet Bayan Kolları Lideri Rabia İlhan Kalender’in İBB’den burs aldığını hatırlattı.

Terkoğlu ayrıyeten, “AKP İstanbul Vilayet Bayan Kolları Lideri Rabia İlhan Kalender’in biroldukca dokümanında de eksik bulan İBB müfettişleri, sonunda Kalender’in eğitiminin kamuya maliyetini çıkarmış: 671 sterlin, 9 bin 940 dolar, 128 bin 247 euro, 123 bin 722 lira” sözünü kullandı.

Meclis gündemine taşındı

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda; AKP’li üç milletvekilinin geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bursu ile yurt haricinde gönderilmeleri ile ilgili olarak “Yalan deyin, burs almadık deyin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi parasıyla okumadık deyin. Utanın, hala bunu savunuyorsanız” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, “Çalışıp burs almanın ve bursun sonucunda doktora yapmanın kanun dışı olduğunu bilmiyordum” dedi. Ağbaba ise “Almış olduğu burs burs değil bir servet. Kimle yarışmış, hangi puanla almış bunu? Bu bursu büsbütün bir siyasetçiye, siyasi partiye yakınlıktan dolayı alınmış” karşılığını verdi.

CHP’li Veli Ağbaba ile AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan içinde, TBMM Genel Kurulu’nda; Kavakçı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri üzerinden verilen burslarla yurt haricinde eğitime gönderilmesi ile ilgili polemik yaşandı.

Ağbaba: AKP’li vekil bulamıyorsan devlete giremiyorsun

Ağbaba, Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin süreksiz 1. hususu üzerinde kelam aldı. Ağbaba, konuşması sırasında; AKP’li milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakçı ile AKP İstanbul Bayan Kolları Lideri Rabia Kalender İlhan’ın fotoğraflarının yer aldığı bir fotoğrafı gösterdi.

Ağbaba şöyleki konuştu:

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bir alım var, takım var, para var, ek bütçe var ancak ne yok yoksul fukara için torpil yok. 2 milletvekili yazı yazıyor ‘Yakınlarıma, akrabalarıma öncelik tanıyın’ diyor. Mülakatta dayısı olmayan herkes elenmiş. Mülakatta dayın yoksa devlet kademesine giremiyorsun. Bakın ne diyor milletvekili ‘Hemşehrilerimin kurumunuzda girecek mülakat imtihanında yardımlarınızı bekliyorum’ diyor. Bu çocukların hakkını gasp edecek kadar beşerler utanma hissini kaybetmişler. Devletin her kademesinde mülakat var, AKP’li vekil bulamıyorsan devlete giremiyorsun, sana oy vermiş olsa bile giremiyorsun, kim olması lazım yeğenin olması lazım.

Ağbaba: Ekrem İmamoğlu balık yemiş ancak haram yememiş

Şu resme uygun bakın diyorsun ya günlerden beri Ekrem İmamoğlu balık yemiş, Ekrem İmamoğlu balık yemiş ancak haram yememiş, haram yememiş. Şu tabloya bakar mısınız, bunlar nasıl şanslı beşerler, bakın bu tabloya. Çıkın palavra deyin, burs almadık deyin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi parasıyla okumadık deyin. Oradan bağıracağınıza bunlara itiraz edin. Utanın, hala bunu savunuyorsanız. İBB’yi babanızın çiftliği üzere yönettiniz. Yalnızca bu değil, siz de İBB’nin makam araçlarına bindiniz mi? Onun için mi bağırıyorsunuz. İBB makam aracına AK Parti Gençlik Kolları Lideri biniyor, bayan kolları lideri biniyor, AK Parti’nin idaresi de biniyor.

Kavakçı: Usulsüzlük bunun neresinde onu da bilmiyordum

Kavakçı ise şöyleki konuştu:

Biraz evvelden Sayın Ağbaba üç tane fazlaca da özel seçilmiş fotoğrafı buradan göstererek haram yememiş savında bulundu. Haram yememiş deyip yedi demek istedi. Kimin haramın yiyip yemediğini çok ne biliyoruz. Ben çalışıp burs almanın ve bursun sonucunda doktora yapmanın kanun dışı olduğunu bilmiyordum, bunun bir usulsüzlük olduğunu bilmiyordum. Usulsüzlük bunun neresinde onu da bilmiyordum. Günlerdir toplumsal medyada aylardır farklı yerlerde bağırıyorlar, usulsüzlüğü göstersinler usulsüzlük yok. Bir İBB’de 1994’ten itibaren Akbil projesinde çalışmış bir mühendis olarak belediye burslu olarak doktora ve yüksek lisansa göndermek istediğini e-maille duyurduğunda bütün çalışanlar üzere ben de başvurdum, kabulümü aldım. Doktoramı tamamladım, 4 üzerinden 4 ile tamamladım. Mecburi hizmetimin eksik kalanını da milletvekilliğim bittiği gün tamamlayacağım. Haram yedi diyemezsiniz.

AKP'li Ravza Kavakçı, İBB'den 2 milyon 160 bin TL burs almasını böyle savundu: "Bütün çalışanlar gibi ben de başvurdum, kabulümü aldım, doktoramı tamamladım."

Oysa kayıtlara göre Kavakçı, üniversiteden kabul aldıktan sonra İBB'de işe giriyor ve hemen burs bağlanıyor. pic.twitter.com/zIDiptKgg5

— Büyükşehir Çalışıyor (@tcbuyuksehir) February 4, 2022

Ağbaba: Almış olduğu burs burs değil bir servet

Ağbaba ise kürsüden şu cevabı verdi:

Ben artık Sayın Kavakçı’nın bu bursu alırken kimle yarıştığını merak ediyorum, kimleri geçti, kaç puanla bu bursu aldı merak ediyorum. Ayrıyeten almış olduğu burs burs değil bir servet. Bakın almış olduğu para 2 milyon 161 bin 291 TL. Kimle yarışmış, hangi puanla almış bunu merak ediyorum. Bu bursu büsbütün bir siyasetçiye, siyasi partiye yakınlıktan dolayı alınmış. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.