Putin’den Biden ile görüşme öncesi ileti: “Katil tabirine alınmadım”

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Putin’den Biden ile görüşme öncesi ileti: “Katil tabirine alınmadım” Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD Lideri Joe Biden ile önümüzdeki Çarşamba günü Cenevre’de gerçekleştireceği görüşme öncesi ABD medyasına verdiği röportajda, Biden’ın kendisine yönelik “katil” tabirini kullanımına alınmadığını söylemiş oldu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde ABD Lideri Joe Biden ile gerçekleştireceği görüşme öncesi Amerikan televizyon kanalı NBC’den Keir Simmons’a röportaj verdi. Putin, hem Biden birebir vakitte kendisiyle ilgili kıymetli iletiler verdi. Biden ile yapacağı toplantıdan umutlu olduğunu söyleyen Putin, “Benim büyük umudum, evet, birtakım avantajlar, kimi dezavantajlar var. Fakat nazaranvdeki ABD Lideri’nin rastgele bir dürtü temelli, düşünmeden hareket eden bir tutumu olmayacak” sözlerini kullandı.

“Trump olağanüstü bir yetenek”

Rusya başkanı Putin, evvelki ABD Lideri Donald Trump için övgü dolu sözler kullanarak, “Eski ABD Lideri Trump’ın olağanüstü bir birey, yetenekli bir birey olduğuna inanıyorum. Renkli bir insan. Onu sevebilirsiniz ya da sevmeyebilirsiniz. Lakin o klasik Amerikan ekolünden gelmedi” dedi.

“Biden’ın ‘katil’ tabirine alınmadım”

ABD’li gazeteci Kair Simmons’ın, ABD Lideri Joe Biden’ın kendisine yönelik “katil” sözüne yönelik sorusunu yanıtlayan Putin, “Çalışmalarım sırasında biroldukça niçinlerden ötürü farklı nitelikteki şiddetli akınlarla karşılaşıyorum. Bu akınlara alıştım. Bunlara alınmıyorum. Memleketler arası arenada çalıştığımız ortaklarımızla tartışırız. Gelin ve damat değiliz. Birbirimize aşk ve sadakat yemini etmiyoruz. Biz ortağız ve kimi durumlarda birbirimizle rekabet ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Kein Simmons ise sorusunun karşılığını tam alamadığını söyleyince Putin, “İsterseniz devam edeyim. Bilhassa Kuzey Kafkasya’da terörle gayretimiz sırasında yaşadığımız şiddetli hadiselerde buna benzeri onlarca suçlama duydum. Ben her vakit Rus devleti ve Rus halkının çıkarları doğrultusunda hareket ediyorum” tabirleriyle karşılık verdi.

ABD’li gazeteciyle “katil” polemiği

Gazeteci Simmons, Biden’ın, “katil” sözünü kullanımına dair sorusunun üzerine öldürülen ve zehirlenen Rus siyasetçileri hatırlatarak, “Sıralayayım, Anna Politkovskaya vuruldu, Alexander Litvinenko polonyumla zehirlendi, Sergei Magnitsky cezaevinde muhtemelen azap ile öldürüldü. Boris Nemtsov Kremlin’den bir taş atma aralığında vurularak öldürüldü, Mikhail Lesin Washington’da travmadan öldü. Bütün bunlar tesadüf mü sayın Lider?” diye sordu.

Putin’den ABD’li gazeteciye: “Bunu size sormalıyız”

Putin ise bu soruya karşı sert sözler kullanarak, “Kaba davranmak istemiyorum lakin bütün bunlar çekememezlik ve kanıtsız. Farklı vakit içinderda farklı bireylerin saldırısına uğrayan ve öldürülen insanları sıraladınız. Mikhail Lesin’den bahsettiniz. Benim idaremde çalıştı. Onunla fazlaca düzgün bağlarımız vardı. Öldü mü öldürüldü mü bilmiyorum. Bunu size sormalıyız. Zira ABD’de öldü. O öldüğü için fazlaca üzgünüm. Bana nazaran fazlaca düzgün bir insandı” dedi.

Röportajın bir kısmı yayınlanırken, tamamının 14 Haziran’da paylaşılacağı belirtildi. – MOSKOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı