Prof. Dr. Orhan Oğuz için Marmara Üniversitesi’nde merasim

CatWalk

New member
KİMİ BEŞERLER ÇOK HATIRLANIR
Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, merasimde yaptığı konuşmada, Oğuz’un kendisinin de hocası olduğunu söylemiş oldu.
İnsanların bu dünyada yaptıklarıyla hatırlandığını, hocasının da bugüne kadar birfazlaca yapıta imza attığını belirten Özvar, şu biçimde konuştu:
“Bazı beşerler hiç hatırlanmaz, birtakım beşerler biraz hatırlanır lakin kimi beşerler hayli hatırlanır. İşte Orhan Oğuz Hocamız bu insanlardan biridir. Gerek Türk ortaöğretim ömrüne gerek Türk yükseköğretim hayatına yalnızca bilim adamlığı ile değil, bununla birlikte kuruculuğu ile büyük hizmetler vermiş bir büyüğümüzdür. Bir sene kadar yaptığı Ulusal Eğitim Bakanlığı esnasında gösterdiği çabalar, ardından gerek Eskişehir’de gerek İstanbul’da akademilerin kuruluşunda oynadığı rollerle bu toplumun gönlünde bir taht kurmuştur. Akademinin kuruluşunda Orhan Hocamızın rolünü asla unutmayız”

KENDİSİNİ ÖRNEK ALDIM DAİMA
Oğuz’un Marmara Üniversitesi rektörü olduğu devirde asistanlık misyonuna başladığını anlatan Özvar, “Gerek asistanlığım, gerek hocalığım esnasında gerek idareciliğim esnasında kendime örnek aldığım hocalarımdan bir tanesi Orhan Oğuz’du. Orhan Hocamız herkesi kuşatan, herkese güler yüz gösteren, alçak gönüllülükten asla vazgeçmeyen, daima müspet düşünen ve daima iş yapan, üreten bir insan oldu. Bu açıdan ben gerek Marmara Üniversitesi’nde araştırma gorevliliğim, öğrenciliğim, hocalığım, yöneticiliğim ve ardından şu anda yapmış olduğum YÖK Başkanlığım esnasında daima hocamızı hayırla andım” diye konuştu.

KENDİ EVLADI ÜZERE GÖREN BİR BÜYÜĞÜMÜZDÜ
Orhan Oğuz’a minnettar olduklarını ve onu daima hatırlayacaklarını lisana getiren Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt ise şöyleki konuştu: “Sevgili rektörüm, bedelli hocam; ben ve seni tanıyanlar bir asırlık ömrünü bu ülke için, bu ülkenin eğitimi için büyük emek sarf eden, vatanını seven bir bilim adamı olarak hatırlayacaktır. Ben ve seni tanıyanlar bir daha nazaranvi esnasında öğrencilerini ve akademisyenleri kendi evladı üzere bakılırsan, şefkat gösteren bir büyüğü olarak hatırlayacaktır.”

EN KORKTUĞU ŞEY UNUTULMAK
Gözyaşları içerisinde konuşan Orhan Oğuz’un kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz da babasının en korktuğu şeyin unutulmak olduğunu ve hatırlandığında memnun olduğunu söylemiş oldu. Babasının herkesi yetiştiren büyük bir bilim insanı olduğuna dikkati çeken Oğuz, onun hayatını Türkiye Cumhuriyeti ile eğitim sistemine adadığını vurguladı. Oğuz, “Bu ulu çınar yalnızca benim değil, buradaki her insanın ömrüne dokunmuş bir kişiydi. Onun için ümit ediyorum ki yeri cennettir” dedi.

YARIN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NDE MERASİM YAPILACAK
Merasim kıtasıyla cenaze aracına taşınan Orhan Oğuz’un naaşı, merhumun vasiyeti gereği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’ne gdolayıldü. Oğuz için ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze namazında kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, damadı Bora Gemicioğlu ile Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Ulusal Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu saf tuttu. Prof. Dr. Oğuz’un ailesi ve yakınları, cami bahçesinde kurulan çadırda taziyeleri kabul etti. Oğuz’un cenazesinin perşembe günü Anadolu Üniversitesi’ndeki merasimin akabinde Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Mezarlığı’nda toprağa verileceği öğrenildi.