Okulların bir daha kapanmaması için 3 formül masada! Ortalarında hafta sonu eğitimin devam etmesi de var

Sipsak07

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda okulların açık tutulması için Ulusal Eğitim ve Sıhhat bakanlıkları başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar ağır bir çalışma yürütüyor. Okullarda salgının yerelden yönetilmesi, sınıf seyreltme, ikili eğitim ve hafta sonu da okulların açık olması üzere tüm olasılıklar masada.

YENİ SÜRECE HAZIRLIK

Yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğumaya başlaması ile bir arada bilhassa kuzey yarımküredeki ülkelerde salgındaki günlük olay sayıları yükselmeye başladı. Son günlerde Türkiye’de de sayılar üst gerçek çıkıyor. Kıymetli bir gösterge olan üreteme katsayısı 1’in üstüne çıktı.

VEFAT ORANLARI YÜKSEK

Günlük hadiselere göre vefat sayıları ise üçüncü dalganın yaşandığı (İngiliz mutantı egemendi) göre daha yüksek görünüyor. Geçen bahar aylarında ölümlerin oranı on bin olayda 74 mevt iken yüzde 11 artarak on binde 82’ye yükseldi. Bunda delta varyantının etsini bulunuyor lakin uzmanlar en değerli faktörlerden birinin teşhisin son devirde hastaneye müracaatlar sırasında ortaya çıkması. Bu da tedavinin başlanmasını geciktirmiş oluyor.

YENİ ÖNLEMLER DEVREYE SOKULACAK

Havaların soğuması ile bir arada insanların kapalı alanları daha fazla kullanımının teması arttırması ve bunun da günlük olay sayılarına yansımasının okulları olumsuz etkilememesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor, formüller üzerinde duruluyor. Önümüzdeki haftalarda durum yakından takip edilecek. Ekim ayında genel bir kıymetlendirme yapılarak gerekirse yeni tedbirler çabucak devreye sokulacak.

GENEL TABLO

Türkiye genelinde 58 bin okul ve 18 milyon civarında birinci ve ortaöğretimde öğrenci bulunuyor. Türkiye geneli sınıf ortalamaları ise 22 öğrenci civarında. Lakin 30-40 öğrencilik sınıflar olan yerlerde var. Vilayetlerin hatta birebir ilçedeki okulların durumlarının farklı olması niçiniyle yerelde, vilayet, ilçe, okul bazlı tedbir modelleri çalışılıyor.

İşte Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde durduğu 3 formül;

1-
Vilayetler okullarının durumuna göre ikili eğitim,

2- Yüz yüze eğitim modelinde sınıfların seyreltilmesi,

3- Hafta sonu da eğitimin devamı, öğretmen desteği üzere tedbirleri devreye sokacak.