Okullarda yaz takvimi

CatWalk

New member
KORONAVİRÜSLE çaba kapsamında kademeli olağanlaşma devam ederken ilkokullar ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda ise haftanın 5 günü tam vakitli yüz yüze eğitim 1 Haziran prestijiyle başlatıldı. Ortaokul ve liselerde ise 8 Haziran’da yüz yüze eğitime geçildi. Okullarda yaz takvimi şöyleki işleyecek:

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonu niçiniyle Bakanlık tarafınca tüm kademelerdeki öğrencilere yönelik karne ve muvaffakiyet evrakları, 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan erişime açılacak. Talep edenlere basılı karne, muvaffakiyet dokümanları ve mezuniyet diploması 2 Temmuz’dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci devrinin son iki haftası ortasında yapılması gereken sorumluluk imtihanları, 21 Haziran-2 Temmuz 2021 içinde yapılacak.

Sorumluluk imtihanlarının tamamlanmasının akabinde, 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı’nın (UDEP) yaz tatili kısmı olan “Telafide Ben de Varım” programı uygulanacak. 21 Haziran-2 Temmuz içinde müracaat yapılabilecek telafi eğitimi programı, 5 Temmuz-31 Ağustos içinde düzenlenecek.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve belediyelere bağlı tesis ve merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve vilayet genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerle ilgili detaylara “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

Gönüllülük aslına bakılırsa öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren program, “eğitim faaliyetleri fiziksel”, “sosyal-duygusal”, “akademik gelişim” ve “özel eğitim alanı” olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

MİNİKLERE YAZ OKULU

EYLÜL ayında ilkokula başlayacak bulunmasına karşın okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş seviyesini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit kaidelerde başlamalarını sağlamak maksadıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak. İmkanları uygun olan okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek. Okul öncesi eğitimde, velilerin talebine nazaran çocuk kulüpleri de açılabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten daha sonraki hafta başlayacak.

OKUMA YAZMA TARAMASI

İLKOKUL 1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların neticelerina göre, gereksinimi tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek gereç dayanağı sağlanacak. Ayrıyeten 3 ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması ile desteklenecek. Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylül ayında fiyatsız dağıtılacak.