Okullar kapanacak mı? Bakan Koca deklare etti! Okullar kapanır mı?

Sipsak07

New member
Daha evvel biroldukca defa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafınca okulların kapanmayacağı duyurulmuştu. Okullar kapanacak mı? sorusu milyonlarca öğrenci ve veli tarafınca sık sık araştırılan bir mevzu haline geldi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, okulların durumuyla ilgili sorulara karşılık verdi. Okullar kapanacak mı? Okullar kapanır mı? ait sıkça sorulan sorulara ait Bakan Koca’dan açıklama geldi. Pandemi devri ile birlikte, okullar 1,5 sene online eğitim yaptı. Aşının bulunmasının akabinde yenidendan yüz yüze eğitime geçildi. Lakin olay sayılarındaki artışın devam etmesi üzerine milyonlarca öğrenci Okullar kapanır mı? Okullar kapanacak mı? Okullar online eğitime mi geçecek? sorularına karşılık arıyor…

OKULLAR KAPANACAK MI?

Fahrettin Koca bilim heyeti toplantısının akabinde “En net biçimde ve kararlı bir halla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kere daha tabir ediyoruz. Okulların kapanması kelam konusu değil.” açıklamalarında bulundu.

OKULLAR KAPANIR MI?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, görüntü konferans tekniğiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Şurası Toplantısı’na müteakiben yaptığı yazılı açıklamada, bilim konseyinin, salgının seyri, genç nüfusun hadiseler ortasındaki dağılımı, aşı programının değerlendirmesi ve influenza gündemi ile toplandığını tabir etti.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada; “Bilim Heyeti üyelerimiz kendilerine epey sayıda ‘Okullar açık kalacak mı’ sorusu ile müracaat edilmesinden şikayetçi. En net biçimde ve kararlı bir halla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kere daha tabir ediyoruz. Okulların kapanması kelam konusu değil. Gündemimizde olmayacak. Bu sorunun gündemde kalmasının ise hiç bir yararı da manası da yok. Çocuklarımızı koruyarak, önlemlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN OKULLAR AÇIKLAMASI:

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde okullara ait açıklamasında şu tabirleri kullanmıştı:

“Halihazırda 71 bin okulumuzun tamamı açıktır. Şu ana kadar yalnızca 2 okulumuzda karantina uygulamasına gidilmiştir. Olay durumuna göre birtakım sınıflar karantinaya alınabilir lakin okul, ilçe yahut vilayet çapındaki bir kapanma mutlaka düşünmüyoruz. Yükseköğretimde de bugün hem yeni akademik yılın açılışını yapmanın tıpkı vakitte bir daha yüz yüze eğitim öğretimin başlamasının sevincini yaşıyoruz. Salgın tehdidine karşı gereken önlemleri almak suretiyle üniversitelerimizde de eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız. Tüm planların ve hazırlıkların buna bakılırsa yapılmasında yarar görüyorum.”

ULUSAL EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER NE DEMİŞTİ?

Ulusal Eğitim Bakanı Özer okulların durumuna ait şu geçtiğimiz günlerde şu tabirleri kullanmıştı:

“Aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 5’ler düzeyinde. Şu an prestijiyle ikinci doz aşı olmuş yahut antikor oluşturmuş öğretmen oranımız yüzde 90’a ulaşmış bulunmaktadır. Okulları açık tutmayla ilgili süreçteki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olması. İlkokuldaki sınıf öğretmenlerimizin aşılanma oranı öteki öğretmenlerimize bakılırsa çok yüksek. Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 98’e, ikinci doz aşı olma oranı ise yüzde 89’a ulaştı. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettirme noktasındaki kararlılığımız devam ediyor, rastgele bir sorun yok, süreç denetimli bir biçimde devam etmekte.”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kendisine sorulan “Vakalar artarsa okullar kapatılır mı?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Bizim geliştirdiğimiz sistemde yüz yüze eğitimde okulları kapatmayı değil, sınıfları kapatmayı gerektiriyor. ABD’de yayınlanan datalar bize şunları gösteriyor, telaş yaratan delta varyantı beklenene nazaran hayli daha az gerçekleşti.”

Haberler.com – Gündem

Pandemi, okullar, Gündem, Eğitim, Yeni, Haberler