Özlenen zil çaldı

CatWalk

New member
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evvelki akşam kabine toplantısından daha sonra yeni olağanlaşma kararlarını açıklamasının akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı da okulların açılacağını duyurdu. Bakanlık eğitimin, 1 Haziran’dan itibaren vilayetlerdeki ilkokul ve anasınıflarında haftada 2 gün, köy okulu ve seyrek nüfuslu bölgelerdeki okullarda ise 5 gün yüz yüze devam edeceğini, ortaokul ve liselerin de 7 Haziran’da dersbaşı yapacağını deklare etti. Bu açıklamayla bir arada milyonlarca öğrencinin meskeninde tatlı bir telaş başladı. Akşamdan çantalarını hazırlayan öğrenciler heyecanla okula koştu. bir daha okula dönüş heyecanını İstanbul Bakırköy’deki Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda izledik. Öğrenciler, okulların açılmasını haberleştirmeye gelen basın mensuplarını kırmızı halıda yürüyüp, selamlayarak sınıflarında yerlerini aldılar. Öğrenciler birinci gün epey heyecanlıydı:

DAİMA SINIFTA OLALIM

Zeynep Çam (4’üncü sınıf öğrencisi):
Okula döndüğüm için epey memnunum. Daima okul olsun. Okulda arkadaşlarımızla eğleniyoruz, uzaktan eğitimde onları fazlaca özlüyorum. Bilgisayardan okuma yazmayı öğrenmek de fazlaca güç oldu.

Cem Aksoy (2’nci sınıf öğrencisi): Okulların açılacağını öğrenince kitabımı çantama yerleştirdim, kıyafetlerimi hazırlayıp başucuma koydum. Çok heyecanlı olduğum için sabah erkenden uyandım. Arkadaşlarımı, öğretmenimi, toplumsallaşmayı fazlaca özledim. Bence meskenden derse girmek hayli sıkıntı. Bilgisayardan öğretmeni dinliyorum fakat dikkatim dağılıyor. Derslere daima sınıfta girmek istiyorum.

Hâkim Uygur (3’üncü sınıf öğrencisi): Okulu ve arkadaşlarımı fazlaca özlemişim. Ekran karşısında ders yapmak pek işe yaramıyor. Ekranda görsem de öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı hissedemiyorum. Okulların açılacağını duyduğumda şoka girdim, tak diye oldu lakin keyifli oldum. Çabucak koştum kitaplarımı, kalemlerimi, çantamı hazırladım. Bu hastalık bir an evvel bitsin, yasaklar kalksın ve dersler daima okulda devam etsin.

VELİLER: ANİ OLDU FAKAT MEMNUNUZ

(Çiğdem Karakoyun, 1’inci sınıf öğrencisi velisi):
Ani oldu biraz, şaşkınlığa uğradık fakat memnunuz. Çocuklar okulda toplumsallaşmayı öğreniyorlar, konutta epeyce bunaldılar. Okulların açılacağını duyar duymaz fazlaca sevindiler. Çocuğum kendi çantasını kendisi hazırladı.

Hilal Çolak (1’inci sınıf öğrencisi velisi): Okulu ve arkadaşlarını epeyce özlediler. Kızım 1’inci sınıfa gidiyor, uzaktan eğitim başladığında bilhassa okuma yazmayı öğrenme konusunda zorluk çeker diye epeyce korkmuştum lakin o denli olmadı. Sağ olsun öğretmenler canla başla çalıştılar. Biz de onlarla bir arada tüm dersleri takip ettik.

Şerife Can (1’inci sınıf öğrencisi velisi): Okuldaki eğitim değişik. Arkadaşlarını epey özledi. Arkadaşlarını gördüklerinde bile gözlerinin içi gülüyor. Okulda yalnızca dersi değil, oyun oynamayı, paylaşmayı, toplumsallaşmayı öğreniyorlar. Benim iki çocuğum var, abla yaşça hayli büyük, tek çocuk üzere büyüdü yani.

Kâfi Özdemir Kılıç (1’inci sınıf öğrencisi velisi): Üzülerek söylüyorum benim çocuğum okula gitmek istemiyor. Okulda arkadaşlarıyla oyun oynamaktan korkuyor, dokunma fobisi oluştu. Anaokulunda bu biçimde bir durum kelam konusu değildi, güle oynaya gidiyordu.

Kırmızı halıda okula dönüş

Öğrenciler haftada iki gün de olsa okulla buluşmanın sevincini yaşarken yüz yüze eğitimde birinci gün birebir zamandars hem vücut aktiflikleri vardı.